Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Droga do samodzielności

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1797 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 


mgr Agnieszka Zawadzka
mgr Anna Gozdek


     Niewątpliwie jednym z ważniejszych wydarzeń Domu Dziecka w Kłodzku było ubigłoroczne i tegoroczne usamodzielnienie wychowanków. Z tej okazji w placówce odbyła się uroczystość, w której uczestniczyli nasi podopieczni, ich rodziny, przyjaciele oraz pracownicy Domu Dziecka. Wspomnieniu temu towarzyszyły wspomnienia, radość przeplatała sięze łzami wzruszenia.
     Dla wielu osób "usamodzielnienie" to pojęcie niejasne. Może być kojarzone wyłącznie z odebraniem należnych kwot pieniężnych przez wychowanków opuszczających placówki opiekuńczo-wychowawcze. W rzeczywistości jest to proces długotrwały, w który zaangażowanych jest wiele osób różnego rodzaju instytucje. Zasady usamodzielnienia młodzieży wychowywanej poza własnąrodziną określa Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej.
     Każdy wychowawca placówki zdaje sobie sprawę, że proces usamodzielnienia nie rozpoczyna się w momencie ukończenia przez wychowanka 18 lat, ale o wiele wcześniej. Zarówno dla nas, wychowawców, jak i naszych podopiecznych największym wyzwaniem staje sięwięc przygotowanie ich do samodzielności przez nauczenie życiowej zaradności. Staramy się , aby nasi podopieczni mogli w czasie pobytu w placówce zdobyć więcej praktycznych umiejętności, by długotrwały pobyt w domu dziecka nie przyczynił się do wyrobienia w nich postaw konsumpcyjnych i roszczeniowych.
     Aby temu zapobiec już od pierwszych dni pobytu dziecka w naszym domu zdobywa ono umiejętności racjonalnego i oszczędnego gospodarowania pieniędzmi, współdecyduje o zakupach odzieży i obuwia, wyposażeniu swojego pokoju. Nasi wychowankowie pomagają w kuchni, pielęgnują działkę i rabatki kwiatowe., pracują w hoteliku, na obozie żeglarskim i uczestniczą we wszystkich pracach na rzecz domu. Życiowe doświadczenia zdobywają poprzez załatwianie różnych spraw w urzędach i instytucjach. Rozpoczynają od spraw najprostszych, jak wyrobienie legitymacji szkolnej, dowodu, aż po wypełnianiu wniosków mieszkaniowych. Starsi wychowankowie uczą się przyrządzać posiłki, racjonalnie organizować swój czas, a także wydatkować pieniędzmi funkcjonując w grupie samodzielnego zamieszkania.
     Dopiero po zdobyciu tych wszystkich umiejętności i doświadczeń nasi podopieczni przystępują do planowanego opuszczenia placówki.
     W ubiegłym roku, jak i dwa lata wcześniej usamodzielniło się w naszej placówce łącznie 14 wychowanków. Na kilka miesięcy przed opuszczeniem domu dziecka zaczęli realizować indywidualny program usamodzielnienia. Program ten, opracowany współnie z opiekunem usamodzielnienia został dostosowany do ich indywidualnych potrzeb i możliwości. Realizacja programu-kontraktu umożliwia usamodzielniającym się wychowankom uzyskanie dodatkowych kwalifikacji zawodowych, pomocy w uzyskaniu odpowiednich warunków mieszkaniowych i poszukiwaniu pracy oraz wszystkich przysługujących świadczeń.
     Spośród wspomnianych 14 osób 12 podjęło naukę w szkołach wyższego szczebla. Dla 7 osób udało się pozyskać mieszkania z zasobu miast i gmin. Pozostali usamodzielnieni wychowankowie oczekują na ich przydział.
     Usamodzielnienie nie oznacza jednak zerwania kontaktów i więzi z placówką. Nadal mogą oni liczyć na pomoc i wsparcie pracowników domu dziecka.
Mamy jednak nadzieję , żę wszyscy zrealizują swoje życiowe cele i zamierzenia.

Opracowały:
mgr Agnieszka Zawadzka
mgr Anna Gozdek
wychowawczynie Domu Dziecka w Kłodzku

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie