Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Grupa usamodzielnienia

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1487 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zadzwoń do Nas!* - tel. 606-...-... ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 


PROGRAM PRACY Z GRUPĄ
USAMODZIELNIENIA

Podstawowym celem działania placówki w pracy z grupą usamodzielnienia jest nie tylko zapewnienie opieki i pomocy wychowankom, ale realizowanie programu pomocy także jego rodzinie. Placówka ta , to Dom Dziecka w Morągu gdzie pracuję od 13 lat jako nauczyciel-wychowawca w grupie I. Grupa ta od czterech lat jest grupą usamodzielnienia, koedukacyjną.
Poprzez poradnictwo dla wychowanka i członków jego rodziny ograniczamy kryzys w rodzinie, staramy się pojednać dziecko z członkami rodziny, umożliwić powrót. Działania nasze mają na celu zapobieganie pogłębiania kryzysu w rodzinie.
Wzmacnianie rodziców naszych podopiecznych odbywa się w ramach zajęć „Akademii dla Rodziców” prowadzonej przez Pedagoga naszej placówki, przy udziale wychowawców. Wyposażamy ich w umiejętności i wiedzę na temat prawidłowego funkcjonowania rodziny, co ma naszym wychowankom pomóc w funkcjonowaniu po opuszczeniu placówki.
W realizacji planu związanego z przygotowaniem młodzieży do usamodzielnienia korzystamy też z pomocy i współpracy z Centrum Pomocy Rodzinie z powiatu do którego przynależy dany wychowanek i Miejskimi Ośrodkami Pomocy Społecznej, sądami, policją, pedagogami szkolnymi i placówki oraz Urzędem Pracy.
Grupa ma opracowany własny program autorski – mgr Jolanty Jaguckiej oraz regulamin ustalający zasady pobytu, prawa i obowiązki. Jeżeli wychowankowie rażąco łamią ustalone zasady, mają demoralizujący wpływ na innych, destrukcyjny na realizację programu indywidualnego, na wniosek wychowawców (opiekunów grupy), po konsultacji z dyrektorem oraz zespołem do spraw okresowej oceny zasadności pobytu dziecka, mogą zostać terminowo lub trwale przeniesieni do innej placówki.
Z każdym wychowankiem zostaje opracowany indywidualny plan pracy przy współudziale pedagoga placówki oraz członków rodziny (rodziców), przedstawiciela PCPR i MOPS oraz wychowawców i dyrektora. Ponadto z każdym wychowankiem grupy usamodzielnienia zostaje zawarty kontrakt, który stanowi umowę co do realizacji wspólnie ustalonego programu. Taki kontrakt zawiera elementy prowadzenia pracy z wychowankiem (warunki). Wychowanek samodzielnie określa je i również dopisuje prawa jakie są mu dodatkowo dawane jako np. dorosłemu podopiecznemu, z którym realizuje się jeszcze plan usamodzielnienia. Wspólne opracowanie z wychowankiem kontraktu ma na celu lepszy kontakt, zrozumienie jego potrzeb, uzmysłowienie jego ważności w podejmowaniu decyzji oraz nauczenie go samooceny, krytycznego spojrzenia na siebie a zarazem wiary w swoje możliwości.
Wychowawcy mają obowiązek prowadzić bieżące konsultacje w zakresie analizy realizacji kontraktów, oraz perspektywicznych ustaleń.
Prowadzący tę grupę mają obowiązek prezentować efekty pracy.

Opracowała:
Jolanta Jagucka

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie