Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Trójkąty – klasyfikacja; warunki konieczne

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2584 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 Konspekt lekcji : „Doskonalenie umiejętności kluczowych”

Nauczyciel prowadzący: Grażyna Malczewska

Temat: Trójkąty – klasyfikacja; warunki konieczne

I typ lekcji: wprowadzająca

II cele lekcji: po zakończeniu lekcji uczeń:
- umie powiedzieć jaką figurą jest trójkąt i poprawnie go opisać,
- umie sklasyfikować trójkąty ze względu na boki,
- potrafi wskazać warunek konieczny istnienia trójkątów ze względu na boki,
- potrafi odpowiedzieć czy istnieje trójkąt o podanych długościach boków,
- umie sklasyfikować trójkąty ze względu na kąty,
- potrafi wskazać warunek konieczny istnienia trójkąta ze względu na kąty,
- potrafi odpowiedzieć, czy możliwe jest aby kąty trójkąta miały wskazane miary.

III Metoda pracy: poszukująco – naprowadzająca
(wykorzystanie indukcyjnej drogi poznania)

IV Formy pracy: praca w grupach, praca indywidualna


V Środki dydaktyczne: załączniki, podręcznik, zestawy zadań, plansze z wykresami.

Umiejętności kluczowe kształcone podczas lekcji:

1) planowania, organizowania i oceniania własnej nauki, przyjmowanie za nią coraz większej odpowiedzialności,
2) skutecznego porozumiewania się w różnych sytuacjach, prezentacji własnego pola widzenia i uwzględniania poglądu innych ludzi, przygotowania do publicznych wystąpień,
3) efektywnego współdziałania w zespole i pracy w grupie, podejmowanie indywidualnych i grupowych decyzji,
4) poszukiwania, porządkowania informacji,
5) odnoszenie do praktyki zdobytej wiedzy,
6) rozwijanie sprawności umysłowych

Standardy wymagań z zakresu z zakresu przedmiotów
matematyczno – przyrodniczych realizowane podczas lekcji.
I. Umiejętne stosowanie terminów, pojęć, procedur z zakresu przedmiotów matematyczno – przyrodniczych, niezbędnych w praktyce życiowej i dalszym kształceniu. Uczeń:
1) stosuje terminy i pojęcia matematyczno – przyrodnicze:
a) czyta i rozumie teksty, w których występują takie terminy i pojęcia.
2) wykonuje obliczenia w różnych sytuacjach praktycznych:
a) stosuje w praktyce właściwości działań;
b) posługuje się jednostkami miar;
3) posługuje się własnościami figur:
a) oblicza miary figur płaskich;
wykorzystuje własności miar.
II. Wyszukiwanie i stosowanie informacji: Uczeń:
1) odczytuje informacje w formie tekstu i rysunku;
2) operuje informacją, analizuje i przedstawia informacje.
III. Wskazywanie i opisywanie faktów, związków i zależności. Uczeń:
1) posługuje się językiem symboli:
a) zapisuje wielkości za pomocą symboli;
b) zapisuje związki i procesy w postaci równań
IV. Stosowanie zintegrowanej wiedzy i umiejętności do rozwiązywania problemów. Uczeń:
1) analizuje sytuację problemów:
a) dostrzega i formułuje problem;
b) określa wartości dane i szukane.



Tok lekcji
1) Nawiązanie
a) Jakie wielokąty nazywamy wielokątami wypukłymi?
b) Czy trójkąty są wielokątami wypukłymi czy wklęsłymi?
Załącznik nr 1. Polecenie nr.1 do grup- przedstawcie w jak najbardziej czytelnej formie sposób oznaczania trójkątów.

- oznaczenie wierzchołków
- oznaczenie boków
- oznaczenie kątów



2) Część postępująca.
Postawienie problemu do rozwiązania. Załącznik nr 2 do grup. Polecenie nr 2- wykorzystując załącznik, podręcznik, przedstawcie podział trójkątów ze względu na boki.
Notatka do zeszytu - Podział trójkątów ze względu na długości boków.
Zad 3, 5 str. 177(Matematyka z plusem)
Postawienie problemu do rozwiązania – praca indywidualna
Zad 7 str. 177
Podsumowanie – podanie
Warunek konieczny istnienia trójkąta: każdy bok trójkąta jest mniejszy od sumy dwóch pozostałych boków, ale większy od ich różnicy.
Zad. Czy boki trójkąta mogą mieć następujące długości?
a) 2,5 cm b) 10 cm
3,5 cm 10 cm
6 cm 0,01 km

Postawienie problemu do rozwiązania. Załącznik nr 3. Polecenie nr3 do grup- wykorzystując załącznik, przedstawcie podział trójkątów ze względu na kąty.
Jaki warunek musi być spełniony ze względu na kąty?
Podsumowanie -notatka
Warunek ze względu na kąty
 +  +  =180°
Zad.
Czy kąty trójkąta mogą mieć miary:
a) b) c)
35° 1,5° 25°
65° 0,5° 25°
90° 178° 50°

3) Rekapitulacja
Zad. 1 str.18
Zad. 3 str. 19
Ankieta ewaluacyjna.
Zadanie domowe
Zad. 6 str 177
Zad 8 str. 179
Zad 9 str. 180

Grażyna Malczewska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie