Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Program profilaktyczny obozu harcerskiego Hufca ZHP Krotoszyn w Białogórze

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3522 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 Program profilaktyczny obozu harcerskiego
Hufca ZHP Krotoszyn w Białogórze – lipiec 2002



W lipcu 2002 w Białogórze odbył się obóz zorganizowany przez krotoszyński hufiec ZHP na którym pełniłam funkcję zastępcy komendanta obozu i osoby odpowiedzialnej za program . Impreza trwała trzy tygodnie podczas których harcerze poza statutową działalnością uczestniczyli w dodatkowych zajęciach zorganizowanych w celu edukacji antynikotynowej i antyalkoholowej. Zajęcia zostały dofinansowane przez Komisje Profilaktyki Alkoholowej z Kobylina i Krotoszyna.

Cel programu

Nadrzędnym celem tego przedsięwzięcia było pogłębienie wiedzy na temat szkodliwości palenia tytoniu i picia alkoholu oraz uruchomienie w młodzieży poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie. Jest to problem całego naszego społeczeństwa, traktującego w większości swój wlasny organizm jak „poligon” eksploatując go do maksimum bez inwestycji w jego regenerację i zdrowy styl życia, licząc na pomoc zdobyczy medycyny w razie choroby. Potrzebę systematycznego dbania o właściwe zachowania prozdrowotne odkryły już dawno społeczeństwa Europy Zachodniej, czas abyśmy i my zaczęli o tym myśleć i zarażali tym młode pokolenie. Co prawda harcerze należą niejako z definicji do młodzieży dbającej o zdrowie, ale i oni trafiają często do ZHP z rodzin „problemowych” i potrzebują wsparcia w znalezienia drogi dającej możliwość prawidłowego, harmonijnego rozwoju. Poza tym obóz miał charakter integracyjny, ponieważ uczestniczyły w nim również dzieci nie bedące harcerzami, pochodzące z rodzin patologicznych. Harcerze poprzez swój styl pracy, wyboczynku i całej działalności mięli dać przykład dzieciom zagubionym, często okrutnie doświadczonym przez życie, że również w dzisiejszym dziwnym świecie jest miejsce na śmiech, zdrową dyscyplinę i ideały, których im nie potrafili wpoić rodzice.

Zadania

Zadaniami jakie stanęły przed kadrą obozu były:

? Przekazanie w atrakcyjnej formie wiedzy teoretycznej na temat działania na organizm ludzki alkoholu i produktów spalania tytoniu, wpływów psychofizycznych na organizm
? Konkurs z wiedzy o paleniu i piciu
? Zawody sportowe z akcentacją ich profilaktycznego charakteru
? Świadectwo nie pijących obecnie alkoholików
? Wprowadzenie młodzieży nie będącej harcerzami w harcerskie zasady funkcjonowania


Realizacja

W realizacji poszczególnych zadań uczestniczyła większość kadry obozu wykorzystując zarówno osobiste preferencje jak i przygotowanie zawodowe poszczególnych instruktorów, a nad całością czuwała harcmistrz Magdalena Konieczna. Zajęcia teoretyczne przeprowadzono w dwóch etapach. W pierwszym dniu lekarz obozu Jarosław Konieczny w wykładzie „pod gołym niebem” wyjaśnił w sposób dostepny dla dzieci i młodzieży mechanizmy działania na organizm ludzki dymu tytoniowego i alkoholu oraz następstwa psychiczne i fizyczne uzależnień. Z wielu pytań, które młodzież zadawała wynikały duże braki w wiedzy na temat szkodliwości picia i palenia. Szczególne wrażenie sprawiły informacje na temat potencjalnie rakotwórczego działania tysięcy szkodliwych substancji zawartych w dymie tytoniowym -świadomość wywoływania raka płuc była powszechna, ale informacja o kancerogennym działaniu na inne organy wywołało duże zdziwienie i zainteresowanie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wiadomości dotyczace etapów rozwoju choroby alkoholowej, ilości alkoholu, które są potrzebne do wywołania nałogu, oraz o genetycznych skłonnościach niektórych ludzi bardziej „podatnych” na nałogi. W drugiej części zajęć „teoretycznych” zastępca komendanta obozu Magdalena Konieczna po wstępie na temat psychologii rodziny z problemem alkoholowym przeprowadziła z dziećmi kilka scenek inscenizujących sytuacje życiowe, w jakich znajdują się dzieci, poinformowała też gdzie takie osoby mogą starać się o pomoc, aby uniknąć zespołu współuzależnienia.
Ogromną radość sprawiły profilaktyczne zawody sportowe przygotowane przez druhnę Magdalenę Konieczną i ratownika Krzysztofa Olejnika. Wykorzystując „dary natury” i „rzeczy niepotrzebne” zorganizowali kilka konkurencji, które nie tylko pozwoliły wzmocnić kondycję uczestników, ale wywoływały ogromne emocje i salwy śmiechu. Do zabaw należało między innymi deptanie paczek papierosów imitowanych przez kartony (zwyciężył ten, kto najszybciej zrównał „papierosy” z ziemią), czy „ucieczka z kręgu ognia” i slalom do trzeźwości. Po rozegraniu wszystkich konkurencji uczestnicy obozu zostali okrzyknięci zwycięzcami biegu do zdrowia i nagrodzeni marchewkami, z którymi, zanim je zjedli,mieli wykonane pamiątkowe zdjęcie.
Spotkaniem, które wywołało jednak największe wrażenie na wszystkich, porażające otwartością wyznań jak i twardym ich przedstawieniu w postaci krótkiej inscenizacji była wizyta pary łódzkich aktorów, którzy przedstawili fragment swojego życia związany ze stopniowym pogrążaniu się w alkoholizmie, ludzką niedolą tamtych dni, upadku osobistego, zawodowego i społecznego. Zaskoczyli nas tym, że początkowo sprawiali wrażenie, iż opowiadają o kimś innym odgrywając perfekcyjnie swą rolę. Dopiero pod koniec występu, gdy wszyscy wstrząśnięci przeżyciami bohaterów opowieści w napięciu i niepewności oczekiwali happy – endu lub śmierci głównego bohatera, aktor odgrywający rolę wyznał, że tak naprawdę gra samego siebie, a to przedstawienie jest jego spowiedzią i świadectwem, które ma służyć ku przestrodze dla młodzieży. Młodzież opuszczała namiot stołówki w ciszy i zadumie, a rozmowy na temat losu aktora i głównego bohatera w jednej osobie trwały jeszcze do późnego wieczora.
Podsumowaniem i oceną skuteczności cyklu profilaktycznego był konkurs wiedzy na temat uzależnień. Wystepowały całe zastępy, a zwycięzcą został zastęp dziewcząt z Krotoszyna. W quizie przeplatały się pytania czysto teoretyczne z bardziej praktycznymi dotyczącymi radzenia sobie w sytuacjach trudnych, w jakich może się znaleść dziecko z rodziny alkoholowej (między innymi sprawdzano świadomość istnienia takich instytucji jak poradnie psychologiczne, Centra Pomocy Rodzinie, czy telefoniczna „Niebieska Linia”). W dniu przeprowadzenia konkursu młodzież świeżo po imprezach profilaktycznych dysponowała dobrą wiedzą na poruszane tematy. Należy mieć nadzieję, że choć częściowo zachowa ją na dłużej i co najważniejsze zastosuje w praktyce zalecenia profilaktyczne.




Efekty

Chyba najważniejszym efektem całego obozu, a szczególnie programu profilaktycznego było wprowadzenie dzieci z rodzin patologicznych w świat odmienny od domowej trudnej codzienności. Kontakt z harcerzami wprowadził je w pachnący specyficzną, nieco magiczną i czystą obrzędowością klimat życia zastępu i drużyny. A to, że odbywał się w uroczej nadmorskiej miejscowości, pośród dziewiczych, pełnych jagód lasów i śnieżnobiałych plaż białogórskich sprzyjało fizycznemu i psychicznemu odpoczynkowi i pobudzeniu ogólnej aktywności prozdrowotnej. Obserwowaliśmy, jak z dzieci zagubionych i niesfornych tworzy się coraz bardziej zdyscyplinowana i koleżeńska grupa. Kilkoro z tych dzieci wyraziło wolę wstąpienia do harcerstwa (z ich opiekunem na czele, który jest obecnie aktywnie działającym instruktorem). Jestem przekonana, że również sami harcerze obserwując zachowanie „cywilów” jak ich początkowo nazywali stopniowo potrafili ich polubić i zrozumieć. Na tej płaszczyźnie cel integracyjny programu został spełniony dając satysfakcję jego organizatorom, mnie szczególnie, jak i uczestnikom.
Organizowane imprezy profilaktyczne nie tylko wzbogaciły wiedzę młodzieży na trudne tematy uzależnień, ale zachęcił je też do uczenia się szacunku wobec własnego i cudzego zdrowia czego potwierdzenie znaleźliśmy w wynikach konkursu, a nawet w aktywnej postawie w porannych gimnastykach i zawodach sportowych. Niewątpliwym głównym niedomaganiem tego typu imprez – tego obozu również- jest ich akcyjność, najczęściej brak dalszej kontynuacji po powrocie do domu. Wskazana byłaby tu aktywna współpraca z Gminnymi Komisjami D/S Zapobiegania Alkoholizmowi, ponieważ zadanie ciągłej profilaktyki, a szczególnie terapii przekracza możliwości społecznej organizacji jaką jest Związek Harcerstwa Polskiego.


Magdalena Konieczna

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie