Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Podróż do trzech krain

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 986 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 


"Podróż do trzech krain" - scenariusz do zajęć z dziećmi 5-letnimi z obszaru edukacj społ-moralnej.


Jestem nauczycielką w przedszkolu z szesnastoletnim stażem. Z mojego doświadczenia w pracy z dziećmi wynika, iż wyznacznikiem ich sukcesów jest nie tylko intelekt, ale przede wszystkim dojrzałość emocjonalno-społeczna, która wpływa na sposób postrzegania i przeżywania świata, komunikację interpersonalną oraz zdolność do empatii. Cały skomplikowany rozwój sfery emocjonalnej i społecznej związany jest z uczuciami skierowanymi do innych ludzi.
Bez wątpienia największą rolę w wychowaniu uczuciowo-społecznym spełnia środowisko rodzinne dziecka. Nie mniej jednak do głównych celów wychowania przedszkolnego należy kształtowanie silnej osobowości, umożliwienie dziecku samorealizacji, przygotowanie go do czynnego udziału w życiu społecznym jak również uwrażliwienie na elementarne wartości ogólnoludzkie: prawdę, dobro, sprawiedliwość, piękno, miłość, przyjaźń, zgodne współżycie i współdziałanie z innymi.
W związku z powyższym w mojej codziennej pracy dużą uwagę poświęcam na przygotowanie dziecka do roli aktywnego współuczestnika i współtwórcy życia społecznego. Realizuję jednocześnie główny cel związany z wizją przedszkola, w którym pracuję, a mianowicie „ Tworzenie warunków sprzyjających kształtowaniu poczucia własnej wartości oraz pozytywnych kontaktów z otoczeniem”.
Staram się prowadzić zajęcia z dziećmi stosując sytuacje edukacyjne, w których m.in.:
- zdobywają informacje o tym, co dobre, a co złe poprzez gromadzenie własnych doświadczeń w trakcie kontaktów z rówieśnikami,
- nabywają umiejętności wygrywania i przegrywania,
- rozwijają umiejętności podporządkowania się ustalonym zasadom i regułom pozwalającym na w miarę bezkonfliktowe funkcjonowanie w grupie,
- doskonalą umiejętności okazywania wzajemnej życzliwości, stosowania form grze-
cznościowych
Przedstawiam scenariusz zajęć dla dzieci 5-letnich, które prowadziłam dla koleżanek w ramach WDN-u.

Temat : PODRÓŻ DO TRZECH KRAIN

TREŚCI PROGRAMOWE z obszaru edukacji społeczno-moralnej:
- przestrzeganie zasad dotyczących zgodnego współżycia w grupie
- wyrażanie w sposób werbalny i niewerbalny różnych stanów uczuciowych

CELE WYCHOWAWCZE:
- uaktywnienie wszystkich dzieci poprzez stworzenie radosnej atmosfery zabawy
- kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie
- komunikatywne wyrażanie własnych emocji pozytywnych i negatywnych poprzez mimikę, ruch, słowo
- wyciszenie i rozluźnienie organizmu
- reagowanie na polecenia nauczycielki, odczytywanie symboli graficznych


PRZEBIEG:

1. Dzieci stoją w kręgu i przesyłają sobie „Iskierkę przyjaźni”.

2. Zaproszenie w podróż do Trzech Krain. Ich nazwy dzieci odgadną samodzielnie po przybyciu na miejsce na podstawie symbolu graficznego( buzia uśmiechnięta, zła, śpiąca).


3. Dzieci ustawiają się w „pociąg”, osobno dziewczynki i chłopcy. Jadą w pociągu naśladując jego odgłosy ciuch –ciuch- puf- puf .

4. Po przybyciu na miejsce dzieci odczytują pierwszy znak - nazwę krainy( Kraina Dobra i Miłości) Pokazują mimiką, gestem, ruchem jacy ludzie mieszkają w tej krainie. Następnie wypowiadają się na temat „ Co to znaczy, że jesteś dobrym kolegą?”


5. Dzieci dobierają się w grupki zgodnie z kolorem emblematu, jaki otrzymali od nauczycielki w ranku. Każda grupa dostaje dużą kopertę w kolorze drużyny, a w niej znajdują się jeszcze małe koperty z imieniem dzieci. W kopertach są obrazki. Zadaniem dzieci jest wyciągnięcie tych obrazków, wspólne zastanowienie, na którym z nich przedstawione jest dobro, jakiś dobry uczynek. Następnie każda drużyna prezentuje swój wybrany obrazek lub obrazki i uzasadnia dlaczego wybrała właśnie ten a nie inny.

6. Dzieci tańczą taniec ogniowy- taniec miłości z chustami do utworu M. Ravela BOLERO .


7. Z kolei dzieci odbywają dalszą podróż do następnej krainy ( Kraina Złości i Wściekłości) jadąc na motorze- naśladują silnik motoru wrrr, wrr, wrr.

8. Po przybyciu na miejsce podobnie jak poprzednio dzieci odgadują nazwę krainy po symbolu graficznym. Pokazują w sposób niewerbalny miny ludzi mieszkających w tej krainie i sposób ich zachowania.


9. Następnie dzieci dokańczają zdanie: „Gdy jestem zły to...”.

10. Nauczycielka proponuje, aby teraz wszyscy się pozłościli i głośno wykrzyczeli. Dzieci ustawiają się w dużym kole, trzymają się za ręce i na hasło począwszy od szeptu ( kucają) wykrzykują głośno podane głoski podnosząc się i wyskakując do góry./ a.a.a.a, u.u.u.u, e.e.e.e, i.i.i.i/
11. Zabawa z gazetami „ Pozbywamy się złości”. Każde dziecko zabiera sobie gazetę, która symbolizuje złość i zgodnie z instrukcjami nauczycielki dzieci mną gazetę, targają na duże kawałki, potem na coraz mniejsze strzępy , pozbywając się tej złości. Na koniec dzieci podają propozycję jak się tej potarganej złości pozbyć - wkładają potarganą gazetę do worka, nauczycielka zawiązuje go i chętne dziecko wyrzuca złość do kosza.
12. Dzieci udają się w podróż do ostatniej krainy cichutko na palcach. Odczytują symbol i podają nazwę krainy( Kraina Spokoju i Ciszy). Nauczycielka informuje, że w tej krainie wszyscy mówią do siebie szeptem i prosi dzieci, aby wypowiedziały swoje imię również szeptem.
13. Dzieci kładą się na dywanie, słuchają opowiadania nauczycielki - relaksacja wg Jacobsona „ Silny i słaby” z muzyką relaksacyjną w tle ( śpiew ptaków).
14. Na zakończenie podróży nauczycielka prosi dzieci, aby każde z nich zabrało swoją wizytówkę i położyło ją na takim symbolu krainy, w której czuło się dzisiaj najlepiej (ewaluacja)
15. Inspiracja do pracy plastycznej - nauczycielka pyta dzieci , do jakiej krainy chciałyby się one udać, bo ona marzy o podróży do Krainy Czekoladowej . Po wypowiedziach , dzieci zostają zaproszone do stolików i do narysowania solo lub w parach swojej wymarzonej krainy.

Po zajęciach dzieci wyrażały pozytywne opinie, najbardziej podobała się im Kraina Spokoju i Ciszy oraz Dobra i Miłości. Niektóre z nich mówiły, że chciałyby w niej zawsze mieszkać. Na uwagę zasługuje fakt, iż w trakcie zajęć grupka dzieci mających na co dzień problemy z koncentracją uwagi oraz odznaczających się wzmożoną aktywnością ruchową, była bardzo zainteresowana, uczestniczyła we wszystkich formach proponowanych przeze mnie , reagowała na polecenia, a na koniec zabawy wybrała wbrew pozorom nie Krainę Złości i Wściekłości lecz Krainę Spokoju i Ciszy. Stąd też nasunął mi się wniosek, że formy relaksacyjne są niezwykle potrzebne dzieciom nadpobudliwym zwłaszcza po wytężonej aktywności. Pozwalają na chwilowe wyciszenie organizmu, umożliwiają bierność fizyczną, działają uspakajająco.

Monika Siwek

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie