Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Nadanie imienia szkole

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 719 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zadzwoń do Nas!* - tel. 606-...-... ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 

W dzisiejszym świecie zdominowanym przez różnorodne formy agresji i przemocy oraz nieustanną pogoń za dobrami materialnymi, starożytne idee olimpijskie stają się coraz bardziej aktualne.
 Znaczenie nadania szkole imienia „POLSKICH OLIMPIJCZYKÓW” w procesie wychowawczym szkoły

W dzisiejszym świecie zdominowanym przez różnorodne formy agresji i przemocy oraz nieustanną pogoń za dobrami materialnymi, starożytne idee olimpijskie stają się coraz bardziej aktualne.

Edukacja olimpijska opiera się w znacznej mierze na pięknej zasadzie czystej gry, czyli fair play, która powinna być uznawana nie tylko na arenach olimpijskich zmagań sportowych młodych ludzi, ale również w codziennym życiu każdego człowieka.

Wspólne działania nauczycieli, rodziców i przyjaciół szkoły dać mogą szkole wielką szansę na promowanie idei olimpijskiej wśród swoich wychowanków.

MOTTEM szkoły mogą być słowa szwedzkiego polityka-Hammarskjolda
/ sekretarz generalny ONZ w latach 1953-61 ,laureat pokojowej nagrody Nobla w 1961r./

„Tylko ten , kto wzrokiem sięga daleko, znajduje właściwą drogę”

Podstawowymi wartościami akcentowanymi w pracy szkoły winny być :
• Postępować fair play w życiu i w sporcie
• Skutecznie opanowywać własną wolę i uczucia /porażka-zwycięstwo/
• Dążyć do wyższych celów
• Osiągnąć wartość dobrego człowieka : prawość, prawdomówność, uczciwość, wiara w zwycięstwo i poszanowanie godności przeciwnika-partnera.
• Mieć szacunek wobec uniwersalnych zasad etycznych
• Działać ze zrozumieniem i tolerancją

Działalność szkoły związana z problematyką olimpijską polegałaby na stwarzaniu uczniom możliwości do uczestniczenia w różnych formach aktywności fizycznej, od gier i zabaw do sportu szkolnego w duchu idei
fair play, która przyświecać winna rywalizacji w organizowanych imprezach sportowych.
Należy przez to zwrócić młodzieży uwagę na fakt, że wszyscy uczestnicy zawodów sportowych, turniejów, rozgrywek są ich zwycięzcami , w myśl hasła :

„Jeśli stanąłeś na starcie , to już zwyciężyłeś – choćbyś był ostatni ’’

Dobry sportowiec winien być wzorem do naśladowania-żywym przykładem , dlatego zapraszani byliby oni do szkoły na spotkania z młodzieżą i środowiskiem lokalnym.
Organizacja spotkań z olimpijczykami ma wyzwolić wśród uczniów stawianie sobie celów i dążenie do ich realizacji , natomiast spotkania z paraolimpijczykami mają integrować z niepełnosprawnymi ,uczyć wrażliwości i zrozumienia.
Nie bez znaczenia jest przekazywanie młodzieży , wiadomości związanych z historią olimpiad, z ideą olimpijską, z polskimi olimpijczykami.
Służyć temu winna organizacja wycieczek krajowych i zagranicznych na których ,uczniowie mieliby żywe lekcje historii i geografii, wpływałyby one też mobilizująco na naukę języka angielskiego.

Celem pracy wychowawczej byłoby również kształtowanie prawidłowej postawy kibica oraz czerpanie radości z zabawy, poprzez uczestniczenie w różnego rodzaju zawodach sportowych w roli kibica młodzież uczy się właściwego kibicowania, podczas którego obserwuje rywalizację sportową mającą duży wpływ na kształtowanie osobowości młodego człowieka, na jego ambicję .

Dzień 2 kwietnia jest dniem w którym obchodzone jest święto Patrona szkoły w szkołach noszących imię „ Polskich Olimpijczyków” a miesiąc kwiecień przeznaczony na organizację konkursów o tematyce olimpijskiej.

Myślę , że wychowanie olimpijskie zwiększa szansę na samorealizację uczniów, rozbudza potrzebę własnego doskonalenia się, pogłębia wiedzę o świecie i człowieku. Kształci pozytywne wartości, które mogą stać się sposobem na życie, i to nie tylko dla sportowców, ale także dla każdego człowieka


Opracował mgr Krzysztof Augustyniak

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie