Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Człowiek a wartości. Wychowanie a wartości

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1487 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 Do podstawowych warunków zwiększania efektywności działań edukacyjno – wychowawczych należy przywrócenie im systemu wartości i nadanie właściwego sensu.
W edukacji wartości są ogólnymi znakami orientacyjnymi przy wyborach i możliwościach działania w różnych jej ogniwach.
Wprowadzenie człowieka w świat wartości to kształtowanie w nim różnorodnych upodobań, pragnień i potrzeb, kształtowanie wrażliwości na piękno, zdolności odróżniania rzeczy dobrych od złych i umiejętności twórczego działania.
Natrafiamy jednak tutaj na pewien problem, ponieważ świat składa się z ogromnej liczby wartości, praktycznie niepoliczalnej i niemożliwej do poznawczego ogarnięcia, każdy człowiek więc może dokonywać dowolnych wyborów wartości, które jest w stanie zaakceptować, którymi będzie się kierował i które będą miały w jego życiu zasadnicze znaczenie.
Należałoby najpierw wyjaśnić co w ogóle kryje się pod określeniem wartość. według :Słownika pedagogicznego”: wartość – w filozofii pojęcie wieloznaczne; ze stanowiska obiektywistycznego traktowane jest jako pewna właściwość przedmiotów niezależnie od tego, jak je oceniają ludzie, ze stanowiska subiektywnego – jako właściwość nadawana przedmiotom przez człowieka w zależności od jego potrzeb, uczuć i woli. Współcześnie na ogół uznaje się zależność wartości od człowieka i jego potrzeb, lecz także i od właściwości samego przedmiotu, na które może się składać suma włożonej weń kwalifikowanej pracy, artyzmu, umiejętności technicznych i innych. Wartościowanie zmienia się zależnie od przemian życia społecznego i kultury, jednakże w obrębie względnie trwałych układów społecznych podlega pewnej obiektywizacji, pełniąc w ten sposób funkcję czynnika integrującego klasy społeczne, społeczeństwa i narody.
Z kolei Z. Ratajczak wartości ujmuje jako kryteria wartościowania życia człowieka. Pierwszym z kryteriów jakości życia jest bezpieczeństwo, drugim – bogactwo przeżyć i wrażeń, trzecim – stan świadomości człowieka (człowiek dobrze poinformowany), czwartym – aktywność (życie czynne), piątym – twórczość (aktywność przekształcająca świat), szóstym – jakość współżycia z innymi (umiejętność pozyskania rodziny, przyjaciół itp.).
W aksjologii i jej zastosowaniach w filozofii, psychologii i w innych naukach humanistycznych mówi się o wartościach pozytywnych i negatywnych, a więc traktuje się jako podtyp wartości także to, co złe, nie tylko to, co dobre. W języku ogólnym jako „wartość” rozumiemy zwykle to, co według nas jest dobre, wartością zatem jest dla nas piękno, pożytek z czegoś, zdrowie, przyjemność. Najczęściej „wartością” zwykliśmy nazywać to, co preferujemy, co uważamy za cenniejsze, lepsze od innych zjawisk i cech, co kiedy indziej określamy też mianem prawdziwych lecz wyższych wartości. Określamy tak zazwyczaj wartości należące do platońskiej trój jedni: Prawdę, Dobro i Piękno. Prawda – doskonali intelekt, Dobro i Piękno – doskonali wolę i uczucia. Pozyskując wartości, którymi chciałoby się kierować w życiu, zawsze należy mieć na uwadze właśnie te uniwersalne i traktować je jako podstawowe i zasadnicze.
Wiadomo, że świat wartości każdy z nas musi budować sam, lecz nie można tego dokonać (jak już wcześniej wspomniano) w oderwaniu od społeczeństwa, kultury i środowiska, w którym człowiek funkcjonuje. Im silniej utożsamiamy się z daną grupą społeczną, z narodem itp. tym łatwiej przejmujemy system wartości w nich obowiązujący, a przekazywany nam w procesie wychowania i kształcenia. Dzieje się to właściwie bez naszego większego udziału – jak gdyby podświadomie. Jednakże dzięki wysiłkowi, silnej woli i ciągłej pracy nad sobą, każdy z nas może się od tych wpływów uwolnić i stworzyć nowy, własny świat wartości, byleby nie stanowił on przeszkody w normalnym funkcjonowaniu jednostki i nie szkodził innym ludziom w realizacji ich zamierzeń i celów.
Podkreślić jednak jeszcze raz należy, że podstawą do budowania jednostkowego systemu wartości powinny być uniwersalne wartości jak: prawda, dobro, piękno. One to pomogą usystematyzować i wybrać z ogromnej wielości te elementy, które pozwolą na wszechstronny rozwój człowieka, zaspokajając jego potrzeby, dążenia i aspiracje.Joanna Gawlińska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie