Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Jak uczyliśmy samorządności

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 826 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zadzwoń do Nas!* - tel. 606-...-... ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 
Szkoła Podstawowa nr1 w Człuchowie

JAK UCZYLIŚMY SAMORZĄDNOŚCI W ROKU SZKOLNYM 2003/2004?

     Jednym z najważniejszych celów reformy oświaty jest odrodzenie szkolnego wychowania, które przede wszystkim miałoby polegać na przywróceniu szkole jej funkcji i zadań wychowawczych. Szkoła powinna być nie tylko miejscem zaspokajającym uczniowskie dążenia, powinna także umożliwiać uczniom podejmowanie twórczych działań, sprawiać, aby stali się współorganizatorami szkolnego życia. Ogromną rolę w realizacji tych zamierzeń odgrywa samorząd uczniowski.
     Podstawowym założeniem był rozwój samorządności szkolnej, zgodnej z demokratycznymi zasadami współżycia społecznego, podjęcie działań zapewniających uczniom takie warunki, w których czuliby się dowartościowani, bezpieczni, aby respektowano ich prawa określone regulaminem. Działalność Samorządu miała też na celu kształtowanie zainteresowania życiem społecznym, doskonalenie nawyków współdziałania w zespole, nauczanie młodzieży racjonalnego organizowania czasu wolnego, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za podejmowane zadania. Chcieliśmy też wykształcić ucznia, który jest odpowiedzialny i otwarty. Stara się być dobrym kolegą, umie nawiązywać więzi z rówieśnikami, potrafi rozwiązywać konflikty bez agresji, radzi sobie z porażkami i niepowodzeniami, posiada swój własny punkt widzenia i potrafi go bronić, przejawia troskę o innych, jest aktywny, kreatywny, śmiało wyraża swoje myśli, swobodnie wypowiada się na tematy dotyczące najbliższej społeczności.
     Na pierwszych spotkaniach uczniowie opracowali dokumentację SU- zastanawiali się, jakie cele chcieliby realizować, wnosili poprawki do regulaminu Samorządu, ustalali plan pracy i kalendarz planowanych imprez. Stworzone dokumenty przedłożone zostały Dyrekcji szkoły, oddano je też do biblioteki szkolnej tak, aby uczniowie mieli do nich nieograniczony dostęp.
    Wraz z uczniami podejmowaliśmy szereg działań, które miały na celu realizację tych zamierzeń. W październiku odbyły się powszechne wybory do Samorządu. Kandydaci zobowiązani zostali do przygotowania kampanii przedwyborczej zgodnej z ustaloną ordynacją, uczestniczyli w spotkaniu z radnym Człuchowa. W tym samym miesiącu zorganizowaliśmy ogólnoszkolną akcję "Podróż po Grzecznolandii" mającą propagować kulturalne zachowania wśród dzieci i młodzieży. Samorząd współtworzył też akcję "Uzależnieniom nie", której celem było wskazanie szkodliwości nałogów, wskazywanie zdrowego trybu życia- zorganizowano spotkania z ludźmi zajmującymi się na co dzień profilaktyką uzależnień, przeprowadzono konkursy, przygotowano audycję radiową i projekcję filmów profilaktycznych.
     Przygotowaliśmy zabawę andrzejkową- każdy uczestnik zabawy mógł skorzystać z Gabinetu Wróżb, przybliżano zwyczaje andrzejkowe, organizowano konkursy. Przez cały rok uczestniczyliśmy w akcjach charytatywnych: przeprowadziliśmy zbiórkę pieniędzy na leczenie niewidomej dziewczynki, zorganizowaliśmy dyskotekę, z której dochód przeznaczono na zakup karmy dla zwierząt ze schroniska, za pieniądze zebrane w czasie dyskotek samorządowych zakupiliśmy naczynia dla Domu Dziecka we Wierzchowie, włączyliśmy się do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W marcu zorganizowaliśmy obchody pierwszego Dnia Wiosny- każda klasa czwarta, piąta i szósta brała udział w turnieju sportowo-ekologicznym, a najlepsi zostali nagrodzeni. Byliśmy też pomysłodawcami i współtwórcami obchodów Dnia Dziecka w naszej szkole- zorganizowaliśmy konkursy wiosenne połączone z konkursem karaoke. Staraliśmy się zapewnić młodzieży aktywne spędzanie wolnego czasu, będące zarazem alternatywą do biernego stylu życia. Zorganizowaliśmy szereg dyskotek- każda z nich została starannie przygotowana- młodzież zajmowała się oprawą muzyczną, organizowała konkursy, dbała o porządek w czasie zabawy.
     Przedstawiciele Samorządu uczestniczyli w obchodach związanych z nadaniem imienia Gimnazjum nr1 w Człuchowie. Ponadto Samorząd aktywnie uczestniczył w życiu szkoły i miasta, przygotowano życzenia wigilijne, życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet czy życzenia świąteczne. Przedstawiciele Samorządu reprezentowali szkołę na uroczystości związanej z obchodami Dni Człuchowa (Parada Wesołków) i w obchodach Dnia Niepodległości. Samorząd przygotował i przeprowadził wybory związane z wyłonieniem patrona szkoły- w wyborach tych uczestniczyli wszyscy uczniowie szkoły. Przez cały rok staraliśmy się także zaznajomić uczniów szkoły z prawami dziecka- przygotowaliśmy audycję radiową o prawach dziecka, inscenizację dla maluchów, scenariusze zajęć o tej tematyce. Dla najbardziej aktywnych działaczy Samorządu zorganizowano w czerwcu piknik i wycieczkę wokół Jeziora Rychnowskiego.
     Za sprawę istotna uznaliśmy też promocję działalności Samorządu, toteż często zapraszaliśmy do współpracy pracowników lokalnych gazet. Swoje osiągnięcia prezentowaliśmy w gazetce szkolnej, a ważniejsze przedsięwzięcia publikowaliśmy na internatowych stronach edukacyjnych. Mamy nadzieję, że udało nam się zrealizować założone cele i przyczyniliśmy się do rozwoju samorządności.

opracowanie:
mgr Jarosława Gawin
mgr Olga Łącka
mgr Wojciech Nita

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie