Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Jak uczyliśmy samorządności

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1703 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 
Szkoła Podstawowa nr1 w Człuchowie

JAK UCZYLIŚMY SAMORZĄDNOŚCI W ROKU SZKOLNYM 2003/2004?

     Jednym z najważniejszych celów reformy oświaty jest odrodzenie szkolnego wychowania, które przede wszystkim miałoby polegać na przywróceniu szkole jej funkcji i zadań wychowawczych. Szkoła powinna być nie tylko miejscem zaspokajającym uczniowskie dążenia, powinna także umożliwiać uczniom podejmowanie twórczych działań, sprawiać, aby stali się współorganizatorami szkolnego życia. Ogromną rolę w realizacji tych zamierzeń odgrywa samorząd uczniowski.
     Podstawowym założeniem był rozwój samorządności szkolnej, zgodnej z demokratycznymi zasadami współżycia społecznego, podjęcie działań zapewniających uczniom takie warunki, w których czuliby się dowartościowani, bezpieczni, aby respektowano ich prawa określone regulaminem. Działalność Samorządu miała też na celu kształtowanie zainteresowania życiem społecznym, doskonalenie nawyków współdziałania w zespole, nauczanie młodzieży racjonalnego organizowania czasu wolnego, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za podejmowane zadania. Chcieliśmy też wykształcić ucznia, który jest odpowiedzialny i otwarty. Stara się być dobrym kolegą, umie nawiązywać więzi z rówieśnikami, potrafi rozwiązywać konflikty bez agresji, radzi sobie z porażkami i niepowodzeniami, posiada swój własny punkt widzenia i potrafi go bronić, przejawia troskę o innych, jest aktywny, kreatywny, śmiało wyraża swoje myśli, swobodnie wypowiada się na tematy dotyczące najbliższej społeczności.
     Na pierwszych spotkaniach uczniowie opracowali dokumentację SU- zastanawiali się, jakie cele chcieliby realizować, wnosili poprawki do regulaminu Samorządu, ustalali plan pracy i kalendarz planowanych imprez. Stworzone dokumenty przedłożone zostały Dyrekcji szkoły, oddano je też do biblioteki szkolnej tak, aby uczniowie mieli do nich nieograniczony dostęp.
    Wraz z uczniami podejmowaliśmy szereg działań, które miały na celu realizację tych zamierzeń. W październiku odbyły się powszechne wybory do Samorządu. Kandydaci zobowiązani zostali do przygotowania kampanii przedwyborczej zgodnej z ustaloną ordynacją, uczestniczyli w spotkaniu z radnym Człuchowa. W tym samym miesiącu zorganizowaliśmy ogólnoszkolną akcję "Podróż po Grzecznolandii" mającą propagować kulturalne zachowania wśród dzieci i młodzieży. Samorząd współtworzył też akcję "Uzależnieniom nie", której celem było wskazanie szkodliwości nałogów, wskazywanie zdrowego trybu życia- zorganizowano spotkania z ludźmi zajmującymi się na co dzień profilaktyką uzależnień, przeprowadzono konkursy, przygotowano audycję radiową i projekcję filmów profilaktycznych.
     Przygotowaliśmy zabawę andrzejkową- każdy uczestnik zabawy mógł skorzystać z Gabinetu Wróżb, przybliżano zwyczaje andrzejkowe, organizowano konkursy. Przez cały rok uczestniczyliśmy w akcjach charytatywnych: przeprowadziliśmy zbiórkę pieniędzy na leczenie niewidomej dziewczynki, zorganizowaliśmy dyskotekę, z której dochód przeznaczono na zakup karmy dla zwierząt ze schroniska, za pieniądze zebrane w czasie dyskotek samorządowych zakupiliśmy naczynia dla Domu Dziecka we Wierzchowie, włączyliśmy się do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W marcu zorganizowaliśmy obchody pierwszego Dnia Wiosny- każda klasa czwarta, piąta i szósta brała udział w turnieju sportowo-ekologicznym, a najlepsi zostali nagrodzeni. Byliśmy też pomysłodawcami i współtwórcami obchodów Dnia Dziecka w naszej szkole- zorganizowaliśmy konkursy wiosenne połączone z konkursem karaoke. Staraliśmy się zapewnić młodzieży aktywne spędzanie wolnego czasu, będące zarazem alternatywą do biernego stylu życia. Zorganizowaliśmy szereg dyskotek- każda z nich została starannie przygotowana- młodzież zajmowała się oprawą muzyczną, organizowała konkursy, dbała o porządek w czasie zabawy.
     Przedstawiciele Samorządu uczestniczyli w obchodach związanych z nadaniem imienia Gimnazjum nr1 w Człuchowie. Ponadto Samorząd aktywnie uczestniczył w życiu szkoły i miasta, przygotowano życzenia wigilijne, życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet czy życzenia świąteczne. Przedstawiciele Samorządu reprezentowali szkołę na uroczystości związanej z obchodami Dni Człuchowa (Parada Wesołków) i w obchodach Dnia Niepodległości. Samorząd przygotował i przeprowadził wybory związane z wyłonieniem patrona szkoły- w wyborach tych uczestniczyli wszyscy uczniowie szkoły. Przez cały rok staraliśmy się także zaznajomić uczniów szkoły z prawami dziecka- przygotowaliśmy audycję radiową o prawach dziecka, inscenizację dla maluchów, scenariusze zajęć o tej tematyce. Dla najbardziej aktywnych działaczy Samorządu zorganizowano w czerwcu piknik i wycieczkę wokół Jeziora Rychnowskiego.
     Za sprawę istotna uznaliśmy też promocję działalności Samorządu, toteż często zapraszaliśmy do współpracy pracowników lokalnych gazet. Swoje osiągnięcia prezentowaliśmy w gazetce szkolnej, a ważniejsze przedsięwzięcia publikowaliśmy na internatowych stronach edukacyjnych. Mamy nadzieję, że udało nam się zrealizować założone cele i przyczyniliśmy się do rozwoju samorządności.

opracowanie:
mgr Jarosława Gawin
mgr Olga Łącka
mgr Wojciech Nita

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie