Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Wymiana polsko-niemieckiej młodzieży 2003-2004

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 804 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 

Sprawozdanie z pobytu polskiej młodzieży z gimnazjum nr 5 w Raciborzu w Paul-Werner-Gesamtschule Cottbus- Niemcy w dniach 04-08 maja 2004r.
 
     Sprawozdanie zostało przygotowane przez polskiego opiekuna. Uczestnicy spotkania porozumiewali się w języku niemieckim, polskim i angielskim. Komunikacja językowa przebiegała dobrze.
     Uczniowie przygotowywali się do spotkania doskonaląc swoje umiejętności językowe na dodatkowej lekcji języka niemieckiego. Ponadto zapoznali się z historią i położeniem miasta Cottbus. Uczniowie polscy i niemieccy korespondowali ze sobą od ponad roku. Przed wyjazdem opiekunowie grupy zorganizowali dwa spotkania z młodzieżą i rodzicami, zapoznali ich z programem pobytu i warunkami uczestnictwa.
     Celem wymiany młodzieży i pobytu w Cottbus było
  • Wspólna praca nad projektem „Rok 2004 – wspólnie w zjednoczonej Europie”,
  • Integracja mniejszości serbsko-łużyckiej w Cottbus /Łużyce,
  • Nawiązanie przyjaźni, doskonalenie umiejętności językowych,
  • Poznanie stylu życia niemieckiej rodziny.
     Uczniowie Gimnazjum nr 5 mogli poszerzyć i pogłębić swoją znajomość języka niemieckiego.
     W dniu przybycia uczniowie G-5 zostali serdecznie powitani przez dyrekcję oraz młodzież niemiecką. Następnie zostali zaproszeni na obiad. Podczas obiadu podano typowe potrawy łużyckie, własnoręcznie przygotowane przez młodzież niemiecką. Po zregenerowaniu sił wspólnie z kolegami uczniowie G-5 obejrzeli ciekawy spektakl teatralny, po którym nastąpiła zabawa integracyjna. Wieczorem uczniowie spotkali się z goszczącymi ich rodzinami.
     W środę -5 maja -rówieśnicy z Cottbus przedstawili system szkolnictwa Brandenburgii oraz szkołę do której uczęszczają. Następnie młodzież rozmawiała o początkach, krajach członkowskich i znaczeniu Unii Europejskiej dla dalszego rozwoju Europy, po czym rozwiązała quiz dotyczący Unii Europejskiej. Centrum miasta uczniowie zwiedzili według przygotowanej przez partnerów mapy. Zwiedzanie miasta poprzedziła lekcja informatyki, podczas której uczniowie zapoznali się z ciekawymi miejscami w Cottbus. Popołudnie młodzież spędziła w podmiejskim parku Fürst Pückler Park, gdzie zwiedziła pięknie odrestaurowany barokowy pałac, spacerowała również pięknymi alejami otaczającymi pałac. Wieczorem odbyła się integracyjna dyskoteka.
     Czwartek był dniem intensywnej pracy. Rano młodzież odwiedziła Gimnazjum Mniejszości Serbsko-Łużyckiej. Po powrocie wraz z kolegami z Niemiec, uczniowie G-5 pracowali w grupach nad projektami:
  • Spotkanie z Cottbus,
  • Spotkanie z przyjaciółmi i ich rodzinami,
  • Spotkanie z historią serbsko-łużycką,
  • Spotkanie w Unii Europejskiej.
Po południu odbyła się wycieczka do Spreewaldu.
     W piątek młodzież pracowała nad szatą graficzną wspólnego projektu „Kalendarz polsko-niemieckiego spotkania”. Każdy uczeń polskiej grupy otrzymał na pamiątkę spotkania „Kalendarz polsko-niemieckiego spotkania”, który wspólnie z niemiecką młodzieżą opracował.
     W sobotę rano na podwórzu szkolnym nastąpiło pożegnanie z przyjaciółmi i ich rodzinami oraz opiekunami. Na pożegnanie każdy polski uczeń otrzymał drobny upominek. Gimnazjalistom było smutno opuszczać mury partnerskiej szkoły, miasta oraz kolegów.
     Cele spotkania młodzieży zostały osiągnięte. Młodzież z obu szkół doskonaliła swoje umiejętności językowe, poszerzyła swoją wiedzę o kraju swoich zachodnich sąsiadów, poznała styl życia niemieckiej rodziny, nawiązała osobiste przyjaźnie. Spotkanie zostało ocenione przez uczniów i opiekunów bardzo pozytywnie. Uczniowie cieszyli się już na kolejne spotkanie, które miało nastąpić w Polsce, w Raciborzu za dwa tygodnie.
      Wymiana młodzieży została wsparta finansowo przez PNWM, Gimnazjum nr 5 i rodziców.
      Uczniowie Paul-Werner-Gesamtschule włożyli dużo wysiłku w przygotowanie i realizację programu pobytu. Uczniowie przyrządzili własnoręcznie regionalne potrawy, przygotowali mapki do zwiedzania miasta, opiekowali się swoimi polskim kolegami i przyjaciółmi.
     Stwierdziliśmy, że takie spotkanie są potrzebne; służą integracji, obalaniu stereotypów, , poszerzaniu horyzontów, doskonalą umiejętność współpracy w grupie uświadamiają młodym ludziom przydatność uczenia się i znajomości języków obcych.

Koordynator współpracy polsko-niemieckiej
Zuzanna Bednarska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie