Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Jak zapoznawałyśmy z Europą młodzież niepełnosprawną intelektualnie

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1746 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

mgr Ryta Leszczyńska
mgr Zofia Pranczk
Internat SOSW nr 1
w Wejherowie

Propagowanie treści geopolitycznych wśród młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie nie jest prostą sprawą. Zdarza się, że wychowankowie mają trudności z określeniem położenia geograficznego państw w Europie, często nie potrafią wskazać ich na mapie ani nazwać. Konieczne jest odwoływanie się do wiedzy, jaką wychowankowie zdobyli w szkole, pogłębienie i utrwalenie wiadomości podczas codziennych zajęć świetlicowych. Jednym ze sposobów, jaki my wykorzystałyśmy przy przybliżaniu treści proeuropejskich, są zajęcia redaktorskie, tj. zbieranie, segregowanie i wykorzystywanie różnych materiałów i wiadomości do opracowywania gazetki internackiej. Gazetka taka jest wydawana w internacie od ośmiu lat. Są tam zapisy relacje różnych imprez i wydarzeń życia internatu, wywiady, felietony, reportaże, sondaże i ogłoszenia. Gazetka "Nasze Sprawy" prezentowana jest w internacie i bibliotece szkolnej Ośrodka. Informacje nt. Europy i Unii Europejskiej wprowadzałyśmy na łamach gazetki stopniowo, etapami.

I etap - wrzesień 2002

We wrześniu wspólnie z wychowankami zredagowałyśmy pierwszy artykuł o Unii Europejskiej. Było wyjaśnienie, co to jest Unia, jakie państwa są członkami, był schemat mapy Europy z zaznaczonymi granicami tych państw oraz schematy flag państw członkowskich U E. Tradycyjnie do prac redaktorskich angażujemy dużą liczbę wychowanków. Tym razem było kilka zadań do wykonania: samodzielne kolorowanie wskazanych przez wychowawcę fragmentów gazetki, kolorowanie flagi Unii Europejskiej i flag państw członkowskich. Konieczna tu była praca z podręcznikiem geografii lub atlasem geograficznym. Drugie zadanie to zaznaczenie kolorem państw członkowskich na schematycznej mapie Europy. Tak pokolorowane gazetki trafiały już do czytelników, dla których również było zadanie do wykonania. Samodzielnie należało narysować (odwzorować) pokolorować i podpisać flagi ośmiu państw członków UE.
Zebrano wszystkie prace konkursowe, wyeksponowano tylko poprawnie i starannie wykonane a autorzy najładniejszych otrzymali nagrody.

II etap-grudzień 2002

W gazetce nawiązałyśmy do wiadomości już znanych wychowankom i przypomniałyśmy najważniejsze, np. co to jest UE, cele, państwa członkowskie. Wprowadziłyśmy nowe elementy, tj. symbole UE, paszport, opis hymnu,, waluta euro, opis flagi UE oraz główne instytucje UE. Tym razem zadanie konkursowe dla czytelników polegało na samodzielnym wykonaniu, dowolną techniką plastyczną, poprawnie flagi UE. Chodziło głównie o właściwy dobór kolorów prawidłowe rozmieszczenie właściwej liczby gwiazdek.
Dodatkowo został ogłoszony konkurs dla wychowanków wszystkich ośmiu grup internackich na prezentacje jednego, wylosowanego państwa. Należało wskazać charakterystyczne dla danego kraju np. budowle, zabytki, stroje, potrawy, tańce, sławne postawcie lub inne.
Imprezę zorganizowano w stołówce internackiej, w obecności zaproszonych gości: pani dyrektor, kierownik, wychowawców i wychowanków internatu i dziennikarza prasy lokalnej.
W wyniku ciekawych, barwnych i radosnych prezentacji komisja wybrała i nagrodziła trzy najciekawsze a wszyscy wychowankowie otrzymali nagrody pocieszenia.
Było to w internacie wielkie święto Europy. Zaprezentowano: grupa I - Niemcy, II - Luksemburg, III - Włochy, IV - Finlandia, V - Francja, VI - Szwecja, VII - Holandia, VIII - Irlandia.

III etap - kwiecień 2003

Zamieściłyśmy relacje z prezentacji państw oraz spisaliśmy te najważniejsze informacje, które wychowankowie eksponowali. W zabawnej formie słownej i rysunkowej pokazaliśmy "symbole" danego kraju, stolicę, głowę państwa, sławni ludzie, zabytki itp.
Zadanie dla czytelników to pokolorowanie prawidłowo flagi państwa. Wychowawczyni najstarszej grupy dziewcząt zaproponowała starszej młodzieży, na łamach gazetki test wyboru. Było 10 pytań, 3 odpowiedzi, a tylko jedna prawidłowa. Prace konkursowe zebrano, oceniono i nagrodzono.

IV etap - czerwiec 2003

Utrwalono zdobyte wiadomości poprzez przygotowania do druku materiałów dotyczących ciekawostek geograficznych i historycznych, przeredagowano też "Legendę o Europie".

VI etap - grudzień 2003

Zamieściłyśmy notatki przypominające symbole unijne, flagi państw członkowskich, walutę, wyjaśnienie znaczenia UE. Zadanie dla czytelników to pokolorowanie flagi Unii Europejskiej. Opublikowano informacje mówiące o tym, jakie zwyczaje w Święta Bożego Narodzenia kultywowane są w różnych krajach Europy.

VII etap - czerwiec 2004

Zamieściłyśmy informacje na temat nowych państw członków UE a na schematycznej mapie Europy zakreśliłyśmy nowe granice Unii Europejskiej. Tym razem czytelnicy musieli zaznaczyć jednym kolorem te nowe kraje, z wyodrębnieniem wskazaniem Polski na mapie Europy.
Poinformowaliśmy również, że nasza drużyna, uczniowie gimnazjum, wygrała w II Biegu Patrolowym "Jestem Europejczykiem", pokonując siedem drużyn z innych ośrodków z województwa pomorskiego.
Unia Europejska to trudny temat do realizacji wśród wychowanków niepełnosprawnością intelektualną. Starałyśmy się, aby prezentowane przez nas treści były ciekawe, podane przystępnie, skłaniały do samodzielnego zdobywania wiadomości, pracy z mapą i podręcznikiem, pozwalały na oswojenie się z nową terminologią unijną.
Mamy nadzieję, że młodzież niepełnosprawna intelektualnie z naszego Internatu w SOSW nr1 już zapoznała się z Europą i wszyscy stali się pełnosprawnymi członkami Unii Europejskiej.


mgr Ryta Leszczyńska
mgr Zofia Pranczk
Opiekunki gazetki internackiej
"NASZE SPRAWY"

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie