Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Pozwólmy dzieciom grać

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 633 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zadzwoń do Nas!* - tel. 606-...-... ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 Pracuję już 24 rok jako nauczycielka języka polskiego w szkole podstawowej. Praca moja to również pasja, odkrywanie coraz to nowych możliwości swoich i uczniów, wielka przygoda, radość, zadowolenie.
Staram się, by dzieci rozwijały się wszechstronnie i żeby kochały mój przedmiot. Chwalę ich pomysły, słucham, podpowiadam, proponuję ciekawy zestaw lektur, a co najważniejsze - pozwalam grać. Uczniowie już od 4 klasy oswajają się z właściwym słownictwem, lubią przebierać się, pozować do zdjęć, by wreszcie w klasach starszych tworzyć mały teatr.
Dzieci (wcześniej przygotowane) dają sobie radę z każdym zadaniem. Na dowód tego proponuję przeprowadzić lekcję wg mojego pomysłu.

CEL LEKCJI:
- propagowanie formy teatralnej,
- integrowanie zespołu klasowego,
- rozwijanie inwencji twórczej,
- kształtowanie umiejętności pracy w grupie.

Lekcja jest podsumowaniem i konsekwencją trzech spotkań, podczas których uczniowie mili możliwość "tanczyć z Pigmejami", "byli Indianami", przy pomocy gestów i mimiki wyrażali najróżniejsze uczucia, pozowali do zdjęć, wyrażając radość, zdziwienie, smutek, zaskoczenie, gniew. Uczniowie dowiedzieli się, jak wiele można odczytać z ruchu i wyglądu ręki, z wyrazu twarzy i gestów.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Uczniowie zostali podzieleni na 3 grupy. Nauczycielka przygotowała 3 kartki z napisami: "MIMIKA", "GEST", "DŁONIE". Trzej uczniowie(reprezentanci grup) wylosowali kartki. Nauczycielka objaśniła, że napisy na kartkach to zadania do wykonania. Uczniowie mają za pomocą mimiki, gestówe i dłoni opowiedzieć jakieś historie. Czas przygotowań wyniósł 10 minut. Po upływie wyznaczonego czasu rozpoczęła się prezentacja.

I GRUPA na tablicy narysowała dużą biedronkę (sieć sklepów "Biedronka") i przeróżne artykuły. Jeden z uczniów pokazywał poszczególne artykuły, pozostali wyrazem twarzy wyrażali swój zachwyt, niezadowolenie, aprobatę lub niesmak.

II GRUPA na drabinie (która jest dekoracją w klasie) pozawieszała wycięte z papieru banany. Skacząc i wspinając się na drabinę próbowali banany zrywać, obierać ze skórki i zjadać.

III GRUPA (dziewczyn) zasiadła dookoła ławki. Jedna z dziewczyn trzymała kartkę z napisem "RĘCE, KTÓRE LICZĄ", druga zaś pokazując różną ilość palców i znaki "-", "+" udawała nauczyciela matematyki, który przepytuje uczniów z dodawania i odejmowania. Odpytywane dziewczyny podawały wyniki, pokazując odpowiednią liczbę palców.

Przekonałam się, że inwencja uczniów nie ma granic. Poza wspaniałą zabawą i frajdą uczniowie wykazali się świetną współpracą w zespołach. Okazali się niezmiernie "dojrzali" do tego, by podjąć się teatralnych wyzwań. Bez kompleksów i obaw poddawali się nastrojowi lekcji, rozumieli sens proponowanych zadań. Granie i naśladowanie przynosiło im ogromną radość i frajdę. Toteż pozwólmy dzieciom grać!
Ciekawe, czy będzie można powtórzyć ten temat w klasach następnych?


Grażyna Hinc-Kotyło

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie