Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Internet w bibliotece

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1667 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 
     Współczesna biblioteka nie może pozostawać bierna wobec zmian i nowinek technicznych. Musimy zaangażować się w działalność na rzecz coraz bardziej wymagającego odbiorcy.
     Biblioteka tradycyjna, w swej dawnej postaci, powinna obecnie przekształcać się w nowoczesne, multimedialne centrum informacji. Niestety, proces ten jest długotrwały i kosztowny, wiadomo, że nie wszystkie biblioteki posiadają środki na zakup odpowiedniego sprzętu technicznego.
     Biblioteka Kolegium Nauczycielskiego w Bielsku-Białej miała to szczęście, że została wyposażona w sprzęt komputerowy z zainstalowanym Internetem. Dzięki zaangażowaniu naszej dyrekcji i przy współpracy bibliotekarzy, posiadamy siedem stanowisk z dostępem do Internetu, z których korzystają studenci, kadra naukowa i bibliotekarze.
     Skuteczne korzystanie z Internetu zależne jest od poznania przez użytkowników najważniejszych usług sieciowych i sposobów korzystania z nich. Bibliotekarze prowadzą szkolenia dotyczące wyszukiwania informacji w Internecie, zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i grup studentów KN. Celem szkoleń jest samodzielne posługiwanie się nowoczesnym warsztatem informacyjnym, umiejętna selekcja informacji, poznanie stron WWW i praktyczne ćwiczenia w wyszukiwaniu potrzebnych danych.
     Uruchomienie Internetu w naszej bibliotece dało wymierne korzyści zarówno dla bibliotekarzy, jak i dla szerokiego kręgu użytkowników. Obserwujemy bowiem stały wzrost zainteresowania tym sposobem wyszukiwania informacji. Należy również zaznaczyć, że Internet stał się i dla nas, bibliotekarzy doskonałym źródłem informacji. Na bieżąco przeglądamy portale i serwisy poświęcone książce i edukacji, strony poszczególnych wydawnictw i księgarń. Pozycje u nas niedostępne sprawdzamy czytelnikowi w katalogach innych bibliotek.
     Niestety, nasza biblioteka nie posiada jeszcze własnej strony internetowej. Mamy nadzieję, że do końca roku akademickiego będzie ona uruchomiona. Chciałybyśmy bowiem promować bibliotekę KN na stronie WWW, pokazać nasze przedsięwzięcia, zbiory i warsztat informacyjny poprzez zaprezentowanie katalogów i kartotek. Współczesna biblioteka bowiem powinna przyciągać czytelnika różnorodnymi źródłami informacji.
     Nie można odsyłać użytkowników do kawiarenek internetowych, warto razem z czytelnikiem poszukiwać informacji, budując w ten sposób zaufanie do bibliotekarzy, służąc pomocą i radą. Niewykluczone przecież, że i my, bibliotekarze skorzystamy na kontaktach z czytelnikiem. Współczesna młodzież posiada bowiem szeroką wiedzę na temat multimediów i komputera, a w nowoczesnej bibliotece będzie się czuć dobrze tym bardziej, że zawsze fundamentem biblioteki będzie przede wszystkim człowiek.

Zastanówmy się zatem, jakie wymierne korzyści dla biblioteki przynosi posiadanie Internetu.
Należy tu wziąć pod uwagę –

  1. bibliotekarzy
  2. użytkowników informacji – czytelników
1. Bibliotekarze poprzez Internet :
  • promują bibliotekę, jej zbiory, warsztat informacyjny, usługi i bieżące przedsięwzięcia
  • informują o zbiorach własnej biblioteki, prezentują katalogi, kartoteki
  • mogą wziąć udział w szkoleniach i kursach internetowych
  • zdobywają aktualne informacje o nowościach wydawniczych zamieszczonych w serwisach i portalach o książce
  • przeglądają katalogi innych bibliotek w celu poszukiwania dla czytelnika materiałów niedostępnych we własnej bibliotece
  • zdobywają aktualne informacje o prawie oświatowym, o programach dla bibliotek, grantach, kursach doskonalących, itp.
  • korzystają z prasy internetowej i katalogu Mediów Polskich
  • korzystają z opisów Przewodnika Bibliograficznego i kartoteki haseł wzorcowych, co pomaga w rzetelnym opracowaniu zbiorów
Internet służy pomocą w pracy pedagogicznej nauczyciela bibliotekarza :
     Wykorzystanie Internetu w czasie zajęć dydaktycznych pozwala podnieść ich atrakcyjność, wzbudzić większe zainteresowanie studentów. Poprzez ćwiczenia typu – "Wyszukujemy informacje na dany temat…" , zapewniamy użytkownikom różnorodność i aktualność informacji. Uczymy jak je zdobywać, oceniać ich jakość i utrwalać. Inspirujemy studentów do samodzielnego tworzenia dokumentów i publikowania ich na stronach WWW.
     Dzielimy się również doświadczeniami z innymi bibliotekarzami poprzez pocztę elektroniczną lub publikowanie ciekawszych scenariuszy zajęć.

2. Użytkownik informacji – czytelnik poprzez Internet :
  • ma dostęp do nieograniczonych źródeł informacji
  • korzysta z bazy adresowej polskiej i świata zamieszczonej na stronie WWW - adresy.onet.pl
  • może uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych całego świata – wystawy, muzea, galerie
  • może przeglądać katalogi wybranej biblioteki, korzystać z kartotek zagadnieniowych
  • uzyskać informacje z każdej dziedziny wiedzy
  • prowadzić dyskusje i umieszczać swoje dokumenty, włączając się w ten sposób w obieg informacji edukacyjnej
  • może wykorzystać Internet jako wirtualną bibliotekę i czytelnię – uzyska tu teksty lektur i innych utworów literackich
  • ma dostęp do słowników i wydawnictw encyklopedycznych
  • ma możliwość przeglądania internetowych wersji czasopism
     Dla użytkownika Internetu w naszej bibliotece ważne przede wszystkim jest to, że może on korzystać z sieci bezpłatnie. Jest oczywiste, że bezpłatny dostęp do sieci gwarantuje jej atrakcyjność i często się zdarza, że brakuje wolnych stanowisk.
     Myślę, że zalety Internetu są niewątpliwe – na pewno jest to wielkie osiągnięcie naszej cywilizacji.. Jednak, jak każda nowość – wzbudza również kontrowersje. Szczególnie wśród humanistów podnoszą się głosy, że Internet to śmierć twórczego myślenia, ucieczka od realnego świata.
     W moim spotkaniu ze studentami poprosiłam o opinię na temat zalet i wad Internetu.
     Okazuje się, że młodzi użytkownicy informacji nie wyobrażają sobie współczesnego świata bez stron WWW. Oczywiście zgadzają się z opiniami, że Internet powoduje upadek czytelnictwa i słowa pisanego, że podaje gotową odpowiedź na wiele zagadnień.
     Było nawet kilka zdecydowanie negatywnych głosów w naszej dyskusji, ale negatywnych nie oznacza tu potępiających.
Wspólnie doszliśmy do przekonania, że wprawdzie Internet może być narzędziem niebezpiecznym, ale tylko wtedy, gdy posługuje się nim niebezpieczny człowiek.
     Współczesna biblioteka nie może się jednak bez niego obyć. Czytelnicy muszą mieć możliwość korzystania z nowoczesnej, szybkiej technologii informacyjnej i komputerowej. Sprzyja to indywidualnemu rozwojowi i przygotowuje naszych studentów do sprawnego funkcjonowania w społeczeństwie XXI wieku.

Wiesława Ślosarczyk
nauczyciel bibliotekarz

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie