Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Dzieje szkolnictwa w Sochach

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2416 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 
     Pierwsza elementarna szkoła w Sochach powstała w 1919 roku, tuż po zakończeniu I wojny światowej. Mieściła się w mieszkaniu prywatnym Mikołaja Witoszki. Nauczycielką wówczas była jego synowa. Dzieci uczone były na zmianę od klasy I do IV. Przed rokiem 1919 dzieci z Soch uczęszczały do szkoły w Szozdach- uczyła tam pani Smalowa.
Organizacja szkolnictwa wiejskiego w tamtych czasach przedstawiała się następująco:

Klasa I 1 rok nauki
Klasa II 1 rok nauki
Klasa III 2 lata nauki
Klasa IV 3 lata nauki

      W sumie dzieci chodziły do szkoły przez 7 lat, a kończyły cztero-klasową elementarną szkołę podstawową . Zdolni uczniowie nie musieli uczęszczać do IV klasy przez 3 lata, mogli już po roku nauki w klasie IV, podjąć kształcenie w Szkole Podstawowej w Zwierzyńcu , która mieściła się w dużym , murowanym budynku przy ulicy Szkoła w Zwierzyńcu była 7- klasowa i dawała szansę dalszej nauki w Gimnazjum w Szczebrzeszynie.
      W latach 1933-1943 do szkoły w Zwierzyńcu uczęszczały dzieci z Soch (Stanisław Kikut, Władysław Cielica, Bronisława Szawara ,Leokadia Mielnik, Stanisława Zygmunt , Janina Góra i Stanisława Kapuśniak ), z Szozdów ( Józef Margol, Roman Kimak , Jan Swacha, Jan Sarzyński) i z Tereszpola ( Jan Marzec, Wacław Maciocha, Stanisława Maciocha i Czesław Paczos).
Dzieci codziennie pokonywały pieszo drogę od 8 do 20 km .
      W roku 1935 Mikołaj Witoszko sprzedał ziemię wraz z budynkami Marii i Franciszkowi Kapuśniakom. Od roku szkolnego 1935/1936 dzieci uczyły się w izbie u Jana Sochy. Po wyjeździe Witoszków z Soch, przyjechała z Janowa Lubelskiego nowa nauczycielka – Maria Brzeska. Do roku 1938 mieszkała w małym pokoiku przy szkole. Po jej wyjeździe , dzieci w Sochach uczyła Antonina Rycaj.
      Wybuch II wojny światowej spowodował, że rozpoczęcie we wrześniu nowego roku szkolnego było niemożliwe. Masowe otwieranie szkół nastąpiło dopiero po kampanii wrześniowej, albo jeszcze później. W okresie wojennym szkoła w Sochach działała do 1 czerwca 1943r. , czyli do dnia pacyfikacji wsi. W tym dniu okupanci spalili doszczętnie wioskę , zabijając około 200 jej mieszkańców. Rok szkolny 1943/1944 rozpoczynały tylko te dzieci, które miały ukończone 3 klasy i mogły kontynuować dalszą naukę w szkole w Zwierzyńcu.
      Po roku 1945 wioska została częściowo odbudowana , co przyczyniło się do wznowienia działalności szkoły w Sochach. Chęć udostępnienia części swego domu na klasy lekcyjne wyrazili wówczas: Piotr Ziomka, Jan Psiuk i Jan Góra. Szkoła u Jana Sochy istniała najdłużej, bo do 70 lat XX wieku. .Po wyzwoleniu uczyli następujący nauczyciele: Antonina Rycaj, Paweł Nędzyński wraz z żoną , Eugenia Mazurek , Tadeusz i Maria Zaburscy.
      W 1957 roku powstał komitet budowy nowej szkoły. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był dyrektor Gimnazjum w Zamościu – Michał Bojarczuk przy pełnym poparciu i zaangażowaniu mieszkańców wsi. Nowy budynek szkolny został oddany do użytku 28.11.1959r. Posiadał cztery duże sale lekcyjne, przestrzenny korytarz pokój nauczycielski , salę biblioteczną i pokoje na poddaszu, w których zamieszkali nauczyciele , ponieważ wcześniej , czyli w latach 1920- 1959 wynajmowali izby u gospodarzy.
      Funkcję dyrektora szkoły powierzono Pawłowi Nędzyńskiemu. Później szkołą kierowali następujący dyrektorzy: Eugenia Mazurek, Tadeusz Zaburski, Alina Maruszak, Janina Jurkiewicz, Jadwiga Marzec i Bożena Pupiec- Zalewa. Od roku szkolnego 2000/2001 szkoła funkcjonuje jako filia Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Zwierzyńcu, z klasami łączonymi 0-I i II- III, funkcję głównego dyrektora pełni pani Teresa Dziwota, wicedyrektorem jest pani Iwona Zacharczuk.

Opracowała: Maria Grzyb – nauczycielka Szkoły Filialnej w Sochach.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie