Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Jak zainteresować dzieci literkami ?

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2083 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 W ciągu mojej wieloletniej pracy z dziećmi przedszkolnymi zauważyłam, że zainteresowanie słowem pisanym pojawia się u dzieci w różnych okresach wieku przedszkolnego. Przekonałam się o tym pracując w grupie dzieci 3 letnich, gdy podczas spaceru dziewczynka patrząc na sklep z kwiatami zapytała: „Co tu jest napisane?" innym razem Karolinka zainteresowała się okładkami puzzli i gier mówiąc: „Znam tę literkę" Moją uwagę zwrócił także Michałek, który narysował laurkę i poprosił, abym na niej napisała: „Dla Mamy".
Byłam ciekawa czy więcej dzieci z mojej grupy jest zainteresowanych literkami, dlatego postanowiłam odszukać różnych ciekawych propozycji związanych z procesem nauki czytania. Cenne pozycje książkowe, które wykorzystałam w realizacji moich zamierzeń to: „Wprowadzenie dziecka w świat pisma" Ireny Majchrzak oraz G. i J. Doman „Jak nauczyć małe dziecko czytać". Już od trzech lat staram się systematycznie organizować zajęcia i zabawy z literkami i wyrazami. Jestem przekonana, że wprowadzenie dzieci w świat pisma już w wieku 3 lat zaowocuje w najstarszej grupie wiekowej.
Propozycje zabaw z literkami i wyrazami:
1. Zabawa pt. ,,Kto jest, kogo nie ma?" - dzieci maszerują w kółeczku w rytmie marsza, gdy muzyka cichnie dzieci ustawiają się pod swoimi wizytówkami zamieszczonymi na tablicy. Dzieci podają imiona nieobecnych w przedszkolu (wizytówki bez dzieci) oraz dzieci obecnych (każde dziecko wyklaskuje swoje imię).
2. ,,Mali rybacy” - dzieci siedzą w kręgu, w środku kilka obręczy - jezior. W każdej obręczy kolorowe rybki z imionami dzieci. Przedszkolacy „łowią swoje imiona” Dzieci rozpoznają swoją wizytówkę wśród innych.
3. Zabawa pt. "Pociąg” - nauczycielka ustawia w rzędzie krzesełka z imionami dzieci. Dzieci w tym czasie stają jeden za drugim i śpiewając piosenkę pt. „Jedzie pociąg” podróżują po całej sali - na znak gwizd pociągu dzieci odnajdują swoje krzesełko
(można kilka razy zmieniać miejsce krzesełka).
4. "Puzzle" - dzieci otrzymują wizytówkę ze swoim imieniem pociętą na kilka części
dzieci układają wizytówkę w całość.
5. „Literkowe pudło”- dzieci losują literę i wręczają ją koledze, koleżance której imię
zaczyna się tą literą.
6. „Ułóż swoje imię" - dzieci otrzymują koperty z literami swoich imion (początkowo według wzoru a potem bez wzoru) układają swoje imię, mogą przeliczać litery, wskazywać pierwszą i ostatnią literę swojego imienia, wyszukiwać litery np.: i, r... w imionach kolegów.
7. Zabawa pt.: „Zmień miejsce" - dzieci siedzą w kręgu na krzesełkach, nauczycielka mówi: „Zmieniają miejsce te dzieci, których imię zaczyna się na tę literkę" pokazuje pierwszą literkę imienia dziecka.
8. „Mój dom" - na dywanie rozmieszczone są domki. W każdym oknie znajduje się jedna literka (litery z wszystkich okien utworzą imię dziecka) - dzieci odszukują swój domek.
9. ,,Literowy zegar” - jedno z dzieci obraca tarczą z literami, pozostałe dzieci wskazują wizytówki rozpoczynające się na tę literę, którą wskazała wskazówka. Dzieci wypowiadają się co im ta litera przypomina, z jakich elementów się składa.
10. „Niespodzianka dla kolegi, koleżanki" - dzieci losują z koszyczka szablony kwiatków, serduszek, na których odwrocie jest imię dziecka (w przypadku wylosowania swojego imienia, losuje ponownie) - dzieci ozdabiają szablony według własnego pomysłu, następnie wręczają niespodziankę odpowiedniemu koledze.Autor:
Joanna Hadrian
nauczyciel Przedszkola Publicznego Nr 8 w Strzelcach Opolskich

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie