Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Jak należy kochać dzieci ?

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1252 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 


     Jako rodzice wszyscy kochamy nasze dzieci bez względu na to, jakie one są – czy grzeczne czy też rezolutne. Jednak czasem nasza miłość jest zaślepiona. Dzisiaj dzieci wychowywane są bezstresowo tzn. miłość do nich polega na pozwalaniu im na wszystko, na zaspokajaniu ich wszystkich życzeń i kaprysów, bezgranicznej wierze w to co mówią. Kochając ślepo dzieci wyrządzamy im krzywdę. Jest takie francuskie porzekadło, które mówi, że "kiedyś dzieci starały się przypodobać rodzicom, a dziś rodzice dzieciom" w związku z czym dzieci nie respektują przyjętych norm i zasad, nie są zdolne do pokonywania w życiu najmniejszej trudności. Często jako rodzice nie odbieramy sygnałów o niewłaściwym zachowaniu naszego dziecka, a jeżeli ktoś sygnalizuje nam takie zachowanie, jest traktowany jako wróg. Rozsądny rodzic, któremu zależy na swoim dziecku będzie dociekał, dlaczego jego dziecko zachowuje się niewłaściwie i będzie próbował mu pomóc zmienić niewłaściwe zachowanie. Zdarza się, że niektórzy podważają autorytet tej osoby, która chce im pomóc sygnalizując problem – szukają winnego. Ideałów nie ma, wszyscy mają wady i zalety. A nasza pociecha dopiero kształtuje się i może popełniać jeszcze błędy, bo ma do tego prawo, a my powinniśmy jej pomóc, by wybrała właściwą drogę. Pewne wartości dziecko powinno wynosić z domu. To rodzice jako pierwsi uczą dziecko, co jest dobre, a co złe, jak należy się zachowywać? W swoim postępowaniu dzieci wzorują się właśnie na rodzicach, powielają wiele naszych zachowań i reakcji, powtarzają niejednokrotnie zwroty, których my używamy. Większość z nas, rodziców, była wychowywana zupełnie inaczej jak dzieci dzisiaj. Pamiętamy zakazy i nakazy, nagrody, ale i kary. I myślę, że dzięki temu dzisiaj jesteśmy wartościowymi ludźmi.
     Obecnie także są rodzice, których - jeżeli zasygnalizujemy problem – reakcja ich jest natychmiastowa a skutek pozytywny. To matka przez swe poświęcenie dla dziecka – ciepło może zmienić to, co negatywne na to, co dobre. Im wcześniej zacznie to robić, tym szybciej osiągnie zadowalające wyniki. Bardzo często dzieci, aby zwrócić na siebie uwagę – psocą, wpadają w złość, sprzeciwiają się, są agresywne. W takiej sytuacji należy usunąć przyczynę takich zachowań – pomóc dziecku zapanować nad sobą, pocieszyć go, pomóc mu uwierzyć, że potrafi postępować dobrze. Niektóre dzieci potrafią swoim zachowaniem wiele wymóc na otoczeniu.
     Problem kar i nagród w wychowaniu wywołuje wiele dyskusji, wątpliwości i sporów wśród rodziców i wychowawców. Każdy ma tu swoje własne doświadczenia i przekonania. Istnieje przeświadczenie, że wybryki i przestępstwa młodzieży spowodowane są brakiem rygoru i kar. Łatwiej również zastosować karę niż pomyśleć jak nieagresywnie i konstruktywnie rozmawiać z dzieckiem.
     Pedagodzy zajmują się tym problemem, za wartościową dla kształtowania osobowości uznają nagrodę, a kary proponują ograniczyć, zastąpić je porządkiem i konsekwencją w wymaganiach.
     W wychowaniu rodzinnym nie ma środków uniwersalnych, tak jak nie ma identycznych dzieci, dlatego stosowanie kar , czasami niezbędne i potrzebne, wymaga dużej umiejętności i kultury pedagogicznej, połączonej z uczuciem miłości do dziecka i pragnieniem jego dobra. Każda decyzje w tej sprawie trzeba dostosować do indywidualnych cech dziecka, do sytuacji, do rodzaju zachowania, do celu, który chcemy osiągnąć.
     Nie stosujmy wobec dziecka kar niepedagogicznych: pogróżki, oziębłość, wytykanie wykroczeń, wyśmiewanie, poniżanie. Zbyt silne kary cielesne przyczyniają się do rozerwania więzi rodzinnych, wywołują żal do rodziców, wzbudzają w dziecku gniew, nienawiść, powodują chęć zemsty i "robienie na złość". Wywołują więc skutek przeciwny do zamierzonego. Dziecko unika kary, której towarzyszy przykry stan emocjonalny, zaczyna więc kłamać, ukrywać cos, uciekać z domu. Lęk dziecka, brak poczucia bezpieczeństwa, nie sprzyjają dobrej atmosferze w domu i efektom wychowawczym.
     Karanie dziecka nie może być tez wynikiem złego humoru rodzica. Gniew jest złym doradcą. Decyzja podjęta pod wpływem emocji, może być błędna i szkodliwa.
     Nagroda powinna pojawiać się w wychowaniu częściej niż kara. Nagradzając dziecko podtrzymujemy jego wysiłek, utrwalamy dobre cechy, kształtujemy system wartości, pobudzamy ambicję, wyzwalamy pozytywne formy zachowanie się, a przecież o to właśnie chodzi w wychowaniu.
     Dziecko odczuwa nagrodę jako przyjemność, jest zadowolone, doceniane przez rodziców za określone zachowanie czy osiągnięcie. Nagrodzone dziecko nabiera wiary w siebie, zaufania do własnych możliwości, upewnia się w przekonaniu, że spełnia oczekiwania rodziców, że jest kochane i akceptowane.
     Jest to kilka refleksji wspartych fachową literaturą. W tych trudnych czasach zachęcam rodziców do współpracy, która ma na celu dobro naszych wspólnych dzieci. Państwo pragną tego dla swoich dzieci, a ja dla moich wychowanków, uczniów mojej klasy. Wiele rzeczy mówi się w obecności dzieci, a to nie wpływa korzystnie zarówno na autorytet rodziców, jak i nauczycieli – szanujmy się nawzajem.
     Przy pisaniu tego artykułu korzystałam z czasopism:
  1. W służbie miłosierdzia. Pismo Wydziału duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej Białostockiej.
  2. Wychowawca. Miesięcznik nauczycieli i wychowawców katolickich.
Marzena Kalinowska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie