Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Mikroklimat lasu nadmorskiego

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 901 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zadzwoń do Nas!* - tel. 606-...-... ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 Konspekt lekcji terenowej przyroda klasa IV
Temat: Mikroklimat lasu nadmorskiego.

Cele lekcji.

  1. Wiadomości:
    Uczeń:
    • Wyjaśni łagodzący wpływ szaty roślinnej na warunki fizyczne panujące w lesie,
    • Rozróżni roślinność należącą do poszczególnych warstw lasu,
    • Wyjaśni związek pomiędzy poszczególnymi warstwami,
    • Wskaże współzależność roślin i zwierząt żyjących w lesie.
  2. Umiejętności:
    Uczeń:
    • Dostrzega różnice pomiędzy warunkami panującymi w lesie i na otwartej przestrzeni (plaża, boisko szkolne),
    • Rozwija umiejętność spostrzegania, obserwowania i zdobywania samodzielnie wiedzy.
  3. Postawy:
    Uczeń:
    • Prezentuje właściwą postawę wobec przyrody,
    • Wykazuje dbałość i staranność przy opracowywaniu zebranego materiału
    • Prezentuje postawę wnikliwego badania przyrody.
Środki dydaktyczne:
Kompas, termometr, lupy, probówki chorągiewki, łopatka, notes, ołówek.

Metoda pracy: obserwacja terenowo-ćwiczeniowa.

Forma zajęć: lekcja w terenie

Czas trwania 2 godz.

Pora roku: jesień/późna wiosna
  1. Faza wstępna:
    • Sprawy organizacyjno porządkowe.
    • Literatura dla ucznia- podręcznik przyrody klasa IV wyd. Nowa Era.
    • Podanie i uzasadnienie tematu.
    • Przypomnienie wiadomości
      Co to jest pogoda, klimat?
      Wymień elementy pogody (klimatu).
      Podaj znane ci przyrządy do pomiaru niektórych elementów pogody.
    • Podział na grupy.
  2. Faza realizacyjna:
    • Przypomnienie zasad BHP na lekcji terenowej.
    • Rozdanie instrukcji i kart grupom.
    • Samodzielna praca grup na boisku, w lasku nadmorskim, na plaży, wg. instrukcji i pod opieką nauczyciela, uzgadnianie rozwiązań w zespołach i wypełnianie kart.
    • Prezentacja i omówienie zadań przez liderów grup.

    Instrukcje do zadań.

      Zadanie nr 1
      Stojąc na boisku szkolnym dokonaj obserwacji, bądź pomiaru:
      • natężenie światła,
      • temperatury powietrza za pomocą termometru na wysokości 1,5 m,
      • prędkości i kierunku wiatru za pomocą chorągiewki i kompasu,
      • wilgotności gleby przez dotyk ręką.
      • wyniki obserwacji zanotuj w karcie i wyciągnij wnioski.
      Zadanie nr 2.
        Będąc w lasku nadmorskim zaobserwuj:
      • Z ilu warstw składa się roślinność lasu.
      • Które piętro dominuje wśród roślinności.
      • Naszkicuj warstwy tworzące las.
      • Wyniki obserwacji zanotuj w karcie pracy i wyciągnij wnioski
      Zadanie nr 3.
      • Zaobserwuj nasłonecznienie lasku:
      • Oceń, które warstwy lasu są najbardziej zacienione.
      • Opisz jak wygląda roślinność dna lasu, do którego dochodzi swobodne światło, a jak roślinność w miejscach najbardziej zacienionych.
      • Wyniki i wnioski zanotuj w karcie pracy.
      Zadanie nr 4.
      Zaobserwuj i zbadaj stopień wilgotności ściółki i gleby.
      • Jaki jest skład i stopień rozkładu ściółki.
      • Pod ściółką jest gleba, rozkop ją do głębokości około 20 cm, zwróć uwagę na obecność organizmów żywych i ich znaczenie w procesie tworzenia gleby.
      • Dotykiem ręki zbadaj wilgotność ściółki i gleby w miejscu zacienionym i miejscu, gdzie swobodnie pada światło.
      • Obserwacje i wnioski zanotuj w karcie pracy.
      Zadanie nr 5.
        Zmierz temperaturę na wysokości 1,5 m.
      • W środku lasku, na plaży.
      • Porównaj otrzymane wyniki z temperatura na boisku szkolnym.
      • Wyniki i wnioski zapisz w karcie pracy.
      Zadanie nr 6.
        Ustal kierunek i prędkość wiatru w lasku i na plaży.
      • Porównaj prędkość wiatru w lasku, na plaży i na boisku szkolnym.
      • Wyniki i wnioski zapisz w karcie pracy.
  3. Faza podsumowująca zajęcia.
    Liderzy grup prezentują wykonane przez siebie zadania, pozostałe grupy porównują swoje wyniki i wnioski, ewentualnie uzupełniają, dokonując syntezy:
    • Duże nasłonecznienie wystąpiło..............................
    • Las ma budowę ..........................................
      wyróżnia się ........................................
      dominuje ...................................
    • dojściu światła do dna lasu decyduje .................................
    • W lesie w stosunku do boiska szkolnego i plaży jest ..............................
KARTA PRACY

Zadanie nr 1.
Wyniki z przeprowadzonych obserwacji zanotuj w tabeli.
boisko, plaża, lasek
Nasłonecznienie,
Temperatura,
Prędkość i kierunek wiatru,
Wilgotność gleby.

Zadanie nr 2.
Naszkicuj las i jego warstwy oraz wpisz rozpoznaną roślinność.

Zadanie nr 3.
Naszkicuj drzewo ( sosna) rosnące w głębi lasku i na skraju od strony morza.

Opracowała
Jadwiga Bindas
n-l przyrody
Sz. Podst. Dąbki

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie