Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Korespondencja międzyszkolna

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 966 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 

Najważniejszym celem edukacji polonistycznej jest wdrożenie uczniów do korzystania z języka pisanego na jak najwyższym poziomie. Chciałabym, aby moi uczniowie samodzielnie odczuli znaczenie tworzenia poprawnych i zrozumiałych wypowiedzi oraz zrozumieli konieczność estetycznego ich zapisywania. Korespondencja międzyszkolna wydała mi się najlepszą metodą osiągnięcia tych celów. Dodatkowo stworzyłaby niepowtarzalną motywację do pracy.
Szukałam partnerki wśród nauczycielek równoległych klas z innych szkół. Wiedziałam, że musimy mieć podobne podejście do pracy z dziećmi oraz chęć poświęcenia własnego czasu. Nie ukrywam, że prowadzenie korespondencji międzyszkolnej wymaga wielu poświęceń. Efekty, które przynosi są jednak tego warte. Wraz z nauczycielką klasy II c Iwoną Skibą stworzyłyśmy program kształtujący umiejętność tworzenia dłuższych wypowiedzi pisemnych poprzez korespondencje międzyszkolną.
Okazało się, że uczniowie z własnej inicjatywy wkładają wiele wysiłku w tworzenie kolejnych listów. Początkowo było to kilka stron. Wspólnie układaliśmy wstęp i zakończenie, a część właściwą listu uczniowie opracowywali w grupach. Każda z grup wybierała dowolne wydarzenie z życia klasy lub szkoły i tworzyła kilkuzdaniowa wypowiedź, którą odczytywała na forum klasy. Zapisu na kartce dokonywali przedstawiciele grup. Z czasem uczniowie tworzyli coraz dłuższe i ciekawsze wypowiedzi. Wzrósł poziom motywacji do pracy nawet wśród uczniów mających duże problemy w nauce. W drugim półroczu uczniowie tworzyli fragmenty listów w parach a nawet niektórzy samodzielnie podejmowali się tego zadania. Ostatni list napisany w drugiej klasie składał się z wielu indywidualnie napisanych stron. Uczniowie byli z niego bardzo dumni. Stał się on także motywacją do pracy dla naszych przyjaciół, którzy również pokusili się
o podobne wypowiedzi.
Ogromnym przeżyciem dla uczniów było głośne odczytywanie listów od przyjaciół. Początkowo czynili to uczniowie najlepiej czytający. Z czasem chętnie zgłaszali się pozostali uczniowie. Od kiedy zaczęliśmy otrzymywać listy z indywidualnymi wypowiedziami, siadaliśmy w kręgu i uczniowie po cichu samodzielnie je odczytywali. Później rozmawiamy na temat treści listów.
W klasie trzeciej mamy zamiar kontynuować korespondencję. Rozwiniemy ją – zgodnie z programem nauczania – o opisy przedmiotów i osób. Będzie to okazja do zebrania i zapisania informacji o poszczególnych uczniach. Planujemy także samodzielne tworzenie sprawozdań z wydarzeń szkolnych i osobistych spraw uczniów.
Mam nadzieję, że metoda odkryta i propagowana przez Celestyna Freineta znajdzie miejsce w wielu szkołach. Z pewnością zabiera wiele czasu, ale efekty w obu klasach przerastają nasze oczekiwania.

mgr Beata Śliwa
nauczycielka nauczania początkowego
Szkoły Podstawowej nr 8 w Policach

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie