Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Konspekt zajęcia logopedycznegp dla 6 -7 letniego dziecka

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 5534 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 
CELE:

  • Utrwalenie prawidłowego wybrzmiewania głosek szeregu szumiącego i syczącego w wyrazach (nagłosie, śródgłosie i wygłosie)
  • Doskonalenie słuchu fonemowego,
  • Ćwiczenie analizy i syntezy słuchowo - wzrokowej
  • Usprawnianie narządów mowy
CZAS ZAJĘĆ: 30 minut
METODY:
  • oglądowa- pokaz ilustracji, pokaz czynności,
  • praktycznego działania,
  • słowna
POMOCE:
  • zestaw obrazków w nazwach których występują głoski z obu szeregów,
  • pojemniki - szafa pokojowa, szafka kuchenna, drewniana szuflada
  • obrazki UBRANKA SZYMONA i ZUZANNY, PRZEDMIOTY W KUCHNI CIOCI CZESI, PRZEDMIOTY W SZUFLADZIE
  • kwiaty z literami na podstawce,
  • puzzle " Smok w łazience", "Smok w kuchni".
  • słomki, płatki śniegu z bibuły,
  • tekturowa szufelka ,
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Część wstępna
  1. Ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne:
    1. język
      • "spacer języka"- język raz na dole, raz na górze,
      • mlaskanie czubkiem języka,
      • utrzymanie słomki na języku,
    2. wargi
      • zabawa " uśmiech – ryjek" - na pokazany znak O chłopiec zaokrągla wargi, język unosi do wałka dziąsłowego, zęby zbliża do siebie i głośno mówi "szszszsz", a na znak spłaszcza wargi, rozciąga je szeroko zęby zbliża do siebie, język opuszcza za dolne zęby i głośno mówi "ssss".
    3. żuchwa
      • " żucie gumy" przy zamkniętych ustach.
  2. Ćwiczenia oddechowe:
    1. dmuchanie przez słomkę na "bibułkowy śnieg" – uporządkowanie podwórka przez wdmuchiwanie śniegu we wskazane miejsce.
    2. chuchanie na zamarzniętą szybę – długie chuuuuuuuu i chuchanie na zmarznięte dłonie – krótkie chu, chu, chu.
  3. Ćwiczenie słuchu fonematycznego:
    - słuchowe wyróżnianie głosek sz i s - gdy usłyszysz w słowie
    głoskę sz - potrząśnij grzechotką
    głoskę s - zastukaj uchwytem grzechotki w blat stołu.

    Wyrazy: szafa sok zupa szelki szuflada smok szachy szyszki wąsy zapałki sopel kasza szalik zamek szabla

    Trening języka masaż - wsuwanie go między lekko zwarte zęby i liczenie ich:
  4. Utrwalenie prawidłowej artykulacji szeregów szumiącego i syczącego:
    - Sylaby
    sa..so..su..se..sy.. odczytanie
    sza..szo..szu..sze..szy. powtarzanie
    za..zo..zu..ze..zy.. odczytanie
    ża..żo.. żu..że..ży.. powtarzanie
    ca..co..cu..ce..cy.. odczytanie
    cza..czo .czu cze. czy.. powtarzanie
CZĘŚĆ GŁÓWNA
  1. Nazywanie obrazków znajdujących się w szafie z ubraniami Szymona i Zuzanny oraz w szafce kuchennej cioci Czesi:
    Szafa z ubraniami:
    spodnie
    spódnica
    szalik
    sukienka
    koszula
    płaszcz
    czapka
    kalosze
    kapelusz
    piżama
    plecak
    szelki
    spódniczka
    
    Szafka kuchenna:
    cebula
    czosnek
    sałata
    szynka
    słoik  
    szklanka
    owoce  
    filiżanka  
    czajnik  
    czekolada   
    dzbanek  
    kapusta   
    
    Szuflada w kuchni:
    nożyczki
    widelec
    łyżeczki
    zapałki
    klucze
    
    Szuflada w pokoju:
    zeszyt
    zabawki
    gazeta
    skakanki
    klocki
    szelki
    szachy
    serwetki
    
    Trening narządów mowy-unoszenie szerokiego języka za górne zęby
  2. Porządkowanie obrazków według określonych głosek w nagłosie:
    Wskaż obrazki w nazwie, których słyszysz głoskę:
    s spodnie – spódnica – sukienka – spódniczka - sałata – słoik- sok- skakanka - serwetki (9)
    z zapałki – zeszyt - zabawki ( 3)
    sz szalik – szelki - szynka- szklanka – szachy ( 5)
    cz czapka – czosnek - czekolada-(3)

    Policz, w której gromadce jest najwięcej obrazków.
  3. Zagadki : powiem tylko końcówkę słowa, a ty spróbuj odgadnąć co to za nazwa? - apka, - ekolada, - podnie , - apałki , - abawki, - klanka

    Trening narządów mowy: dmuchanie na papierek- wąski papierek położyć na czubku języka – papierek odskoczy.
  4. Układanie mini- puzzli: SMOK W ŁAZIENCE I SMOK W KUCHNI - nazywanie różnych przedmiotów na ułożonych obrazkach z utrwalanymi głoskami.
    Ene due raz, dwa, trzy – pyta smok, zgadujesz ty.
    Nazywanie wskazanych przedmiotów (szczoteczka, piżama, bambosze), (nożyk, widelec, stół, chustka).
  5. Podsumowanie zajęcia . Pochwalenie dziecka za wysiłek włożony w wykonywanie ćwiczeń. W nagrodę chłopiec otrzymuje materiał obrazkowy do ćwiczeń w domu.
Elżbieta Skwiot

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie