Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Jak wspierać młodzież w podejmowaniu decyzji

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3190 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 Jak wspierać młodzież w podejmowaniu decyzji edukacyjnych? - referat na spotkanie z rodzicami

     Nadchodzi chwila gdy wasze dzieci mają podjąć decyzje o wyborze szkoły ponadgimnazjalnej. Ta decyzja będzie miała ogromne znaczenie w ich życiu, dlatego należy wziąć pod uwagę, że jest to proces trwający dłuższy czas.
     Rola rodziców to kształtowanie u swoich dzieci od najwcześniejszych lat tzw. umiejętności kluczowych warunkujących efektywne funkcjonowanie w życiu.
     Należą do nich między innymi:

  • umiejętność nawiązywania kontaktów międzyludzkich
  • zdolność rozwiązywania problemów
  • świadomość swoich możliwości i ograniczeń
  • zdolność rozwiązywania problemów
  • odporność na stres.
     Kształtowanie umiejętności podejmowania decyzji w coraz trudniejszych sprawach znacznie ułatwi decyzję o wyborze szkoły ponadgimnazjalnej.
     Duże znaczenie ma wdrażanie dziecka do systematycznej pracy już w szkole podstawowej i gimnazjum. Solidna praca, wiedza bez zaległości daje szansę uczniowi na dalsze kształcenie, wytrwanie i ukończenie szkoły średniej.
     Powodzenie w nauce szkolnej nie zależy jedynie od wkładu pracy w naukę ale także od zdolności dziecka. Zainteresowania i zamiłowania są też ważnym czynnikiem. Dom rodzinny ma tu ogromną rolę do spełnienia. W wielu rodzinach czyta się małym dzieciom książeczki, starszym podsuwa lekturę, dobiera odpowiednie programy w telewizji, rozmawia z dzieckiem, podsuwa pomysły na ciekawe spędzenie wolnej chwili.
     W wieku 15-16 lat jednak nie wszystkie dzieci mają już trwałe, ukształtowane zainteresowania. Jeśli nauka nie sprawia im kłopotów wskazane byłoby wybranie liceum ogólnokształcącego, aby dać czas nastolatkowi na ich wykrystalizowanie.
     Wybór szkoły średniej jest trudną sprawą, wiele zależy też od ilości zdobytych punktów na egzaminie gimnazjalnym.
     Wśród rodziców istnieje pogląd, że ich dziecko powinno samodzielnie podejmować decyzje o swojej przyszłości. Oczywiście zdanie młodego człowieka jest tu najważniejsze, ale w podjęciu ostatecznej decyzji powinni wspierać i wspomagać go również rodzice.
     Dysponują oni dużą wiedzą zarówno o swoim dziecku, jak też o sytuacji na rynku pracy i ich doświadczenie powinno być pomocne młodzieży w podejmowaniu ważnych decyzji życiowych.
     Bywa tak niekiedy, że rodzice nie chcą wysłuchać dziecka i decydują sami o jego przyszłości. Nie mają też racji rodzice, którzy mówią; "sam wybieraj, rób, jak chcesz, żebyś potem nie miał do mnie pretensji."
     Szesnastolatek nie jest jeszcze całkowicie dojrzały i dorosły do podjęcia tak ważnej decyzji.
     Rodzice powinni aktywnie współuczestniczyć w wyborze szkoły średniej, prowadzić z nim na ten temat rozmowy już wcześniej, zachęcać do zdobywania informacji z różnych źródeł. Najlepiej jest, gdy decyzja zostaje podjęta wspólnie, gdy rodzice akceptują plany dziecka lub ono zgadza się ze szkołą, którą proponują rodzice. W razie różnicy zdań rodzice muszą rozważyć sprawę, dociec, co leży u podstaw decyzji córki czy syna. Warto przyjrzeć się, czy dziecko nie sugeruje się decyzją koleżanki lub kolegi.
     Część z rodziców czuje się na pewno zagubiona i niedoinformowana z uwagi na to, że własnych wyborów edukacyjnych i zawodowych dokonywała w odmiennej rzeczywistości. Nie wiedzą w jakim stopniu ingerować w decyzje swoich dzieci i oczekują pomocy. W razie trudności rodzice mogą poprosić o pomoc wychowawcę. Szkoła powinna zapewnić młodzieży łatwy dostęp do rzetelnych informacji o możliwościach kształcenia. W naszej szkole biblioteka dysponuje aktualnymi informatorami i folderami szkół średnich.
     Wielu młodych ludzi potrzebuje informacji i porad, które pomogą im odpowiedzieć na pytanie "Co robić w życiu?" Wspólną rolą oraz zadaniem rodziców i nauczycieli jest udzielanie im jak najszerszej informacji edukacyjno-zawodowej, oraz wspieranie w podejmowaniu trudnych wyborów życiowych.
     Wychowawcy i nauczyciele tylko doradzą, a decyzja należy zawsze do dziecka i jego rodziców.
Opracowała mgr Aleksandra Głowa
nauczyciel wych. świetlicy
w ZSPGPiP w Otfinowie

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie