Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Przedstawiamy dane za pomocą tabeli i diagramu

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 5239 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KL. V

Temat: Przedstawiamy dane za pomocą tabeli i diagramu.

Cel główny: poznanie sposobów przedstawiania danych;
kształtowanie umiejętności stosowania komputera w
sporządzaniu tabel i diagramów.

Cele szczegółowe:
- uczeń zna różne sposoby przedstawiania danych;
- wie, jak utworzyć tabelę przy użyciu komputera;
- potrafi do danych zawartych w tabeli utworzyć diagram
słupkowy i kołowy;
- wie, jaki diagram zastosować w konkretnym przypadku;
- potrafi odczytywać dane zawarte w tabeli, diagramie.

Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

Metody pracy: pogadanka, pokaz i obserwacja, ćwiczenia praktyczne
z użyciem komputera.

Środki dydaktyczne: komputer, drukarka, papier, podręcznik, rzutnik,
foliogram, karty z przygotowanymi tabelami i
diagramami, nożyczki, klej.


Przebieg zajęć:

I. Część organizacyjna / powitanie, sprawdzenie obecności /.
II. Sprawdzenie pracy domowej.
III. Rachunek pamięciowy.
IV. Podanie tematu i celów lekcji.
V. Część główna:
1. Nawiązanie przez nauczyciela do stosowania technik informacyjnych w różnych dziedzinach nauki, szczególnie w matematyce.

2. Podanie sposobów przedstawiania danych /tabele, diagramy/
w formie pogadanki.
3. Pokaz tabeli i diagramów na ekranie za pomocą rzutnika i
foliogramu.
4. Omówienie, czym różni się diagram słupkowy od kołowego
i jakie informacje lepiej przedstawiać na jednym i na
drugim.
5. Pokazanie uczniom przygotowanych tabel i diagramów
sporządzonych ręcznie i przy użyciu komputera.
/ Uczniowie porównują materiały; podają ich wady i zalety,
np. estetyka, dokładność, czytelność, czas przygotowania/.
6. Następnie pod opieką nauczyciela, uczniowie udają się do
pracowni komputerowej, gdzie:
▪ grupy uczniów na poszczególnych stanowiskach, stosując się do wskazówek nauczyciela tworzą tabelę w programie Excel a następnie diagram słupkowy i kołowy;
▪ uczniowie prezentują swoje prace;
▪ podają zastosowania tabel i diagramów / plany lekcji, wykazy, cenniki, faktury, wyniki głosowania, itp./;
▪ odczytując dane z tabel i diagramów, odpowiadają na pytania nauczyciela;
▪ drukują swoje wytwory i wklejają je do zeszytów.
7. Podsumowanie lekcji:
Uczniowie znają już diagramy, ich budowę, rodzaje. Potrafią je stworzyć i odczytać z nich pewne informacje.
Dochodzą do wniosku, że komputer ma bardzo szerokie zastosowania, m.in. w matematyce.
8. Praca domowa:
Wyszukać w czasopismach tabelę i jeden z diagramów.
Wyciąć je, wkleić do zeszytu a następnie do każdego z nich ułożyć po dwa pytania / których odpowiedzi można odczytać z tejże tabeli i tegoż diagramu / i odpowiedzieć na nie.

opracowała: mgr Małgorzata Gaik
nauczyciel matematyki PSP Kraszewice

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie