Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Nie sztuka urodzić dziecko, sztuką jest wychować człowieka

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2012 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 

Wychowanie dziecka to największe i najważniejsze zadanie jakie czeka małżonków.
W chwili jego narodzin snujemy, ale nie zdajemy sobie sprawy, że wychowanie szczęśliwego dziecka zależy przede wszystkim od nas samych.
Każdy z nas chce wychować dziecko szczęśliwe, radosne, które potrafi rozwiązywać swoje problemy, podejmować samodzielne decyzje, nie ulega uzależnieniom, jest lubiane i akceptowane przez rówieśników.
Wychowanie to sztuka, która wymaga pielęgnacji, zaplanowanego i zorganizowanego działania przez oboje rodziców. Tego ważnego zadania nie można powierzyć żadnym instytucjom, mogą one jedynie wspomagać, ten obowiązek spoczywa głównie na obojgu rodzicach.
Życie rodzinne jest nasza pierwszą szkoła emocji, uczuć, przekazywania wzorców zachowań. W dobie dzisiejszych szalonych czasów, gdzie życie toczy się coraz szybciej niosąc wiele różnych zmian, emocji, stresów, zanika jakże ważny element dla naszych dzieci jakimi są kontakty w rodzinie, nie pozwalające na zastosowanie podstawowych umiejętności z zakresu rozwoju emocjonalnego, społecznego, jakie przekazywano nam z pokolenia na pokolenie.
Opieka bywa niekiedy przez rodziców utożsamiana z wychowaniem. Zapewniając dziecku warunki materialne, czują się zwolnieni z obowiązku poświęcania czasu i zaspakajania potrzeby niezmiernie istotnej – bezpośredniego kontaktu, miłości wyrażanej przez gesty, przytulanie, bliskości fizyczną. Częstym sposobem motywowania do prawidłowego funkcjonowania (zgodnego z oczekiwaniami rodziców) jest gratyfikacja finansowa.
Rodzice muszą znaleźć czas, aby obserwować pociechę i tłumaczyć jej otaczający świat, nawet kosztem własnych wyrzeczeń.
Często bagatelizujemy pierwsze sygnały płynące od dziecka, że nas potrzebuje, że poświęcamy mu za mało czasu. Jednym z sygnałów jest chęć rozmowy przed snem. Dziecko chciałoby opowiedzieć zabieganym rodzicom co go nurtuje, z czym ma problemy. Rozmowy i wypowiadanie własnego zdania rozwijają u malucha odwagę cywilną, wzmacniają więzi rodzinne, z których dziecko ma czerpać wewnętrzną siłę, radość, mieć poczucie bezpieczeństwa, poczucie przynależności i pełnej akceptacji. Pozwalają utrzymać serdeczny kontakt pomiędzy dzieckiem a rodzicami.
Nie można pozbawić ich nawet krótkich chwil wzajemnej bliskości, zrozumienia, ciepła. Niestety , wielu rodziców woli pozbyć się dziecka w chwilach wolnych od pracy lub nie umie zorganizować wolnego czasu ku wspólnej radości i pożytkowi całej rodziny. A przecież spędzanie wolnego czasu przez cała rodzinę cementuje ją i scala, przez co dzieci nie traktują domu rodzinnego jako noclegowni, gdzie się tylko śpi i je.
Przemiany, jakie obecnie możemy zaobserwować na świecie, mają ogromny wpływ na zwiększenie się zasobów czasu wolnego. W związku z tym przed rodzicami pojawił się poważny problem wychowania dzieci do czasu wolnego i kształtowania w nich „od kołyski” umiejętności samodzielnego wykorzystywania go.
Dla jednych czas wolny to dobrodziejstwo, dla innych to nuda, czynnik rozprężający, a niekiedy demoralizujący.
Wpływ domu rodzinnego jest ogromny zwłaszcza w okresie dorastania. To właśnie rodzina powinna być najlepszym wzorem na obowiązujące prawa moralne i na ustalenie granicy między dobrem godnym naśladowania a złem, którego należy unikać i wystrzegać się. Brak bezpośredniego kontaktu sprawia, że coraz mniej wiemy o własnym milusińskim, powoli tracimy z nim kontakt, nie rozumiemy go, coraz trudniej porozumieć się z nim.
Często nasz maluch zamyka się w sobie, czuje się nikomu niepotrzebny i odtrącony, a w konsekwencji oddala się od rodziców. Dziecko, które czuje się nieakceptowane, niezauważane w domu rodzinnym, szuka wsparcia u rówieśników, w grupach nieformalnych.
Nie zawsze oni są odpowiednimi doradcami dla naszej pociechy. Przez rozmowę nawiązują się pierwsze więzi emocjonalne.
Ciąża jest ważnym okresem. Rozmawiając z dzieckiem, od pierwszych chwil nawiązujemy bliski kontakt i dzięki temu noworodek słysząc głos matki czuje się bezpiecznie w obcym, na początku dla siebie otoczeniu.
Pamiętajmy - nie tylko z małym dzieckiem trzeba i należy rozmawiać. Duże dzieci też tego potrzebują, a może nawet bardziej. Kiedy mówi nam o swoich kłopotach, musimy słuchać go bardzo uważnie, nigdy nie lekceważymy jego problemów, nie wyśmiewajmy jego pierwszych miłosnych uniesień, nie bagatelizujmy konfliktów z rówieśnikami. Bardzo często drobiazg naszym zdaniem, w oczach naszego nastolatka urasta do rangi życiowego dramatu.
Odpowiedniego stosunku do obowiązków, wzajemnego zrozumienia, współpracy, tego wszystkiego należy się uczyć już bardzo wcześnie. Walka o wszystko, co jest dobre, co chcemy zaszczepić dziecku nie może toczyć się przez nakazy, ale właśnie przez rozumne wychowanie od samego początku.
W rodzinie powinny być wspólnie ustalone granice, świadome ich przekraczanie jest przewinieniem, za które dziecko musi wiedzieć, że odpowiada i ponosi konsekwencje. Za świadome przewinienie powinno się stosować kary, ale nigdy nie w obecności obcych ludzi
i nie cielesne, wywołujące bunt, szkodzące zdrowiu.
Nie mniej ważne jest dobre zagospodarowanie wolnego czasu, a więc zachęcanie do uprawiania sportów, rozwijanie zainteresowań, dostarczanie dobrych książek. Powinniśmy jako rodzice starać się być przede wszystkim przyjacielem swego dziecka. Z drobnych codziennych obserwacji, jego zachowania w różnych sytuacjach wyrobić sobie stopniowo zdanie o jego charakterze i usposobieniu. Wówczas łatwiej nam będzie dostosować odpowiedni sposób postępowania, rozstrzygnąć, kiedy takie czy inne trudności wymagają bardziej surowej interwencji, a kiedy po prostu pomocy. Narastający ciągle przymus współzawodnictwa, spowodował, że dzisiejsze pokolenie rodziców, aby zapewnić swoim pociechom godziwy byt, przyzwoity standard życia musi pracować dłużej i ciężej niż kiedyś. Oznacza to, iż spędzamy z naszymi pociechami coraz mniej czasu i często zostawiamy ich samych sobie. Teraz dzieciństwo nabrało innego charakteru, dzieci nie mają tak wielu naturalnych możliwości uczenia się, najczęściej spędzają mnóstwo czasu na oglądaniu telewizji, grach komputerowych nie zawsze dostosowanych do ich psychiki. Bardzo często zapominamy jak szybko i nieubłaganie mija czas, nie zauważamy przepaści, jaka zaczyna nas dzielić od dziecka. Bardzo często błędem współczesnych rodziców jest obarczanie wychowaniem instytucji oświatowych lub powierzanie całkowitej opiece dziadkom, którzy bardzo często są schorowani nie mają już tyle cierpliwości i sił, by całkowicie mogli poświęcić się bezpiecznej opiece i prawidłowemu wychowaniu. Dziadkowie powinni być tak jak to było kiedyś, żywą historią, dobrym doradcą, azylem, pocieszycielem w trudnych chwilach a nie tak jak to jest obecnie, że to dziadkowie wychowują resztkami sił, biegając za ruchliwym dzieckiem.
Nie ma idealnej recepty na wychowanie dziecka, ale zasada wychowania jest zawsze taka sama: uczymy dziecko dobrych przyzwyczajeń i nie dopuszczamy do tego, aby nabrało złych. I jednych i drugich uczy się ono najpierw od swojego najbliższego otoczenia, a więc w domu.
Najpierw jednak wychowuje dom, później i dom i szkoła w połączeniu ze środowiskiem. Wychowanie dziecka trwa całe życie.

Opracowała : mgr Jolanta Piotrowicz

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie