Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Wpływ wychowania fizycznego na zaradność życiową

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2340 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 
Jak każdy z nas chyba wie, wpływ wychowania fizycznego na nasze życie jest bardzo duży. Nie trzeba dziś udowadniać, jak wielkie jest znaczenie systematycznej aktywności ruchowej dla zdrowia. W dalszym ciągu jednak w pełni nie jest doceniana integrująca rola sportów w budowaniu i realizowaniu modelu zdrowego stylu życia. Można powiedzieć, że praktycznie w ogóle nie docenia się znaczenia sportu dla wzmacniania psychiki człowieka, rozwiązywania jego problemów społecznych czy duchowych. Tylko sport jest w stanie skutecznie wspomagać rozwój fizyczny człowieka, a na zasadzie pełnej harmonii także jego rozwój psychiczny i społeczny.
Wpływ aktywności fizycznej jeszcze ciągle nie jest doceniany, chociaż odgrywa on ogromną rolę jako przeciwwaga mało ruchliwego trybu życia współczesnych społeczeństw. W trakcie aktywności ruchowej ujawniają się potencjalne możliwości związane ze sprawnością i wydolnością fizyczną oraz zdolnością przystosowania się. Potrzeba zajęć ruchowych uczniów szkół i nie tylko, jest większa niż wszystkim by się mogło wydawać. Główną przyczyną zaniedbania potrzeby ruchu jest niedostateczna ilość zorganizowanych zajęć oraz ciągły brak wolnego czasu.
To jakim będzie dojrzały człowiek zależy od wielu czynników, które determinują jego rozwój osobniczy, sprawność i zdrowie. Są to czynniki genetyczne i zewnątrzpochodne tj. środowiskowe, społeczno- ekonomiczne oraz styl życia człowieka – w tym jego aktywność ruchowa. W obecnym czasie warunki zewnętrzne nie stwarzają współczesnemu człowiekowi naturalnych bodźców, które mogą doprowadzić do najkorzystniejszych dla zdrowia stanów równowagi. Szczególnie siedzący tryb życia i przebywanie w zadymionych pomieszczeniach nie sprzyjają uruchamianiu naturalnych systemów odpornościowych.
Siedzący styl życia, który wpływa na zdrowie jest główną przyczyną występowania chorób. Jednym z czynników tego kompleksu jest brak ruchu- hipokinezja.
Brak lub zbyt uboga aktywność ruchowa może być przyczyną upośledzonej motoryczności i wydolności fizycznej.
Uboga aktywność fizyczna powoduje zmniejszenie ilości krwi krążącej i zmniejszenie liczby czerwonych krwinek, co doprowadza do upośledzenia organizmu. W ostatnich latach występuje coraz więcej chorób cywilizacyjnych wynikających ze zmniejszenia aktywności ruchowej. Są to: miażdżyca, cukrzyca, choroba wieńcowa, otyłość. Zwiększona aktywność przeciwdziała w pewnym stopniu tym chorobo . Stała, systematyczna i optymalnie intensywna aktywność ruchowa stanowi warunek ciągłego podnoszenia na wyższy poziom nie tylko sprawności fizycznej, ale i walorów zdrowotnych organizmu ludzkiego. Mogę stwierdzić, że nie ma żadnego innego sposobu wspomagania zdrowia. Najskuteczniejszą metodą na wspomaganie swojego zdrowia jest ruch. Ani rozwiązania intelektualne czy liczne debaty, ani medytacje czy skomplikowane procedury psychoterapeutyczne, najlepsze odżywianie lub leki nie zastąpią w żadnej mierze ruchu. Uważam, że ruch jest w stanie zastąpić każdy lek, ale żaden lek w żaden sposób nie zastąpi ruchu. Więc ruch i aktywność fizyczna są bardzo ważne. Są one jakby fundamentem i podstawą zdrowia, więc muszą być najważniejszymi elementami naszego życia. Popełniamy często błąd uzależniając aktywność ruchową od obiektów sportowych, sprzętu. To oczywiście są rzeczy bardzo potrzebne, tyle , że tak naprawdę o podjęciu ćwiczeń i kontynuacji ich decyduje motywacja. Człowiek musi chcieć coś robić. Jest to sfera jego decyzji, która często też zależy od jego bezpośredniego otoczenia: szkoły, lekarza, nauczyciela.
Najważniejszą sprawą jest, aby każdy świadomie chciał uczestniczyć w rozwoju własnej kultury fizycznej. Bardzo ważną częścią naszego życia powinno być wychowanie fizyczne, sport w szerokim znaczeniu czy rekreacja. Jednak wychowanie fizyczne to nie tylko zdrowe ciało. Owszem dostarcza nam on życiodajne wartości właśnie dla ciała, ale nie możemy zapominać o tym, że dzięki wychowaniu fizycznemu nasze ciało wygląda lepiej, przez co możemy czuć się w stosunku do innych ludzi bardziej pewni siebie. Sport to również współzawodnictwo, to na lekcjach wychowania fizycznego poznajemy pierwszy raz tę cechę, i dzięki temu wiemy, że zdrowe współzawodnictwo, czyli uczciwe, może dostarczyć wiele satysfakcji. Świadomość, że jesteśmy ludźmi wysportowanymi daje nam również poprawę naszego stanu psychicznego oraz zwiększone poczucie bezpieczeństwa.
Nie ma wątpliwości, że wychowanie fizyczne, sport i ćwiczenia, powinny być niezbędną częścią życia każdego z nas.

Opracowała mgr Beata Kula Chrząstek.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie