Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Jak zostać królem deklinacji ?

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 4000 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 

Jestem nauczycielką od dziewięciu lat. Uczę języka polskiego. Ilekroć staję przed klasą czwartą, potem piątą z zagadnieniem deklinacji, obserwuję ( przynajmniej na początku) zmagania umysłowe uczniów zmierzające do zapamiętania pytań przypadków i formułowania właściwej formy wyrazu.

Aby proces uczenia tych umiejętności był łatwiejszy, zawsze podawałam do pytań przypadków pytania pomocnicze, które pięknie zostały wyeksponowane w podręczniku do klasy piątej Hanny Dobrowolskiej " Jutro pójdę w świat".

Czyli: mianownik kto? co? ( jest)
dopełniacz kogo? czego? ( nie ma)
celownik komu? czemu? ( się przyglądam)
biernik kogo? co? ( lubię)
narzędnik kim? czym? (się zajmuję)
miejscownik o kim? o czym? ( mówię)
wołacz o! ( mój, moja, moje)

Kiedy już każdy uczeń w klasie nieomylnie podawał końcówki odmienianych wyrazów, pozostawał jeszcze jeden problem. Mianowicie, wielu sprawiało trudność zapamiętanie nazw i kolejność występowania po sobie przypadków.

To było zadanie dla mnie, aby przyjść im z pomocą. I wymyśliłam. Wykorzystując grę w teatr, przykra dla niektórych lekcja nauki o języku stała się nie tylko ( ale przede wszystkim) źródłem nabycia potrzebnych umiejętności, a także dobrej zabawy.

Włączyłam w tym miejscu również treści z historii: o insygniach koronacyjnych.

Do przedstawienia niezbędne jest przygotowanie kilku rekwizytów. Są nimi: królewska korona ( może być wykonana z tektury), berło, jabłko i oczywiście, okryty purpurą- tron.

Na środku sali lekcyjnej ustawiany jest ów tron, pozostałe insygnia leżą na ławce. Nauczyciel spośród uczniów wybiera jednego kandydata i snuje opowieść, czyniąc prezentację na aktorze.
(Dotykając jego ramienia woła):
- Mianuję cię królem ( mianownik)
- Dopełniam twoją władzę berłem ( dopełniacz) - nauczyciel wręcza uczniowi berło
- Celuję ( celownik) na twoją głowę koronę
- A ty biernie stoisz ( biernik)
- Narzędziem ( narzędnik) twojej władzy będzie jabłko( które nauczyciel wkłada do drugiej ręki ucznia)
- Miejscem ( miejscownik), na którym zasiądziesz, będzie tron ( uczeń siada na tronie)
- I zawołasz ( wołacz): JESTEM KRÓLEM!

Dalsza część lekcji poświęcona jest odgrywaniu podobnych scenek w parach, gdzie uczniowie zamieniają się rolami, tak, aby każde dziecko mogło utrwalić sobie " opowiastkę o królu".

Gwarantuję, że po takich zajęciach już nikt nie będzie miał trudności z deklinacją, tak jak moi uczniowie, którym to przedstawienie zapadło głęboko w pamięć. I ilekroć stają przed zadaniem odmiany przez przypadki ( jak sami mówią) szybko w myślach dokonują " mianowania na króla", dzięki czemu sami stają się KRÓLAMI DEKLINACJI, a ja mam satysfakcję ustawiać rzędy 5 w dzienniku.

Izabela Symoszyn
Szkoła Podstawowa nr 28 w Wodzisławiu Śląskim

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie