Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Scenariusz spotkania z rodzicami czyli wywiadówka profilaktyczna

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1536 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zadzwoń do Nas!* - tel. 606-...-... ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 

Scenariusz spotkania adresowany jest do tych nauczycieli, wychowawców i pedagogów, którym zależy na bezpieczeństwie, zdrowiu i dobrostanie swoich wychowanków; na życzliwej i konstruktywnej współpracy z ich rodzicami oraz zmniejszeniu szkód, wynikających z podejmowania przez uczniów ryzykownych zachowań.

Scenariusz ten adresowany jest do Ciebie.

Każdy wychowawca młodzieży ma swoje wyobrażenie o tym, jak powinno przebiegać idealne, wymarzone zebranie z rodzicami czy wywiadówka. Większość twierdzi jednak, że właśnie wywiadówki i zebrania to jedno z najtrudniejszych zadań pedagoga, jedno z największych wyzwań. W pamięci niejednego nauczyciela pozostają więc na długo takie wywiadówki, które mimo przeszkód i trudności potrafiły przerodzić się w prawdziwe SPOTKANIA z rodzicami: pełne dobrej woli, zachęcające do dalszych kontaktów i konstruktywne. Zazwyczaj myśli się o nich jako o efekcie szczególnego splotu okoliczności, nastawienia grupy czy przypadku. Proponuję Ci, abyś zaplanował i przeprowadził takie udane spotkanie z rodzicami.

Efektem tego spotkania mogłoby być zawiązanie koalicji profilaktycznej czyli:
a) nawiązanie współpracy z rodzicami,
b) wypracowanie konstruktywnych sposobów porozumiewania się
c) podjęcie wspólnego działania we wspólnym celu.

Celem takiej koalicji profilaktycznej będzie uchronienie młodych ludzi - naszych dzieci i wychowanków - przed szkodami, wynikającymi z picia alkoholu i/ lub używania innych środków zmieniających świadomość, tzn. nikotyny i narkotyków.

Proponuję wywiadówkę profilaktyczną z dwóch powodów:

1. Zależeć powinno nam, aby jak najwięcej rodziców wzięło udział w spotkaniu. Doświadczenie uczy, że najskuteczniejsze jest zwoływanie rodziców przy okazji wywiadówek.

2. Liczyć należy też na to, że udane spotkanie odczaruje trochę złych skojarzeń, związanych z wywiadówkami i wprowadzi dobrą tradycję ważnych i ciekawych zebrań w szkole.
Podejmowanie ryzyka jest częścią procesu dorastania i dojrzewania.
W trakcie tego procesu dzieci uczą się, jak stawać się odpowiedzialnymi za własne decyzje i zachowania. Uczą się kierować własnym życiem, jak ważyć zyski i straty, wnikające z podejmowanych działań. Młodzi ludzie muszą też uczyć się oceniania ryzyka niepowodzenia tych działań. To naturalne.
Większa część tej nauki odbywa się metodą prób i błędów, a więc próbują i popełniają błędy. Problem powstaje wtedy, gdy pewne działania pociągają za sobą tak duże ryzyko, że straty są zbyt wielkie, nie do odrobienia; błędu zaś nie da się naprawić. W naszym przekonaniu picie alkoholu, palenie papierosów i branie narkotyków przez bardzo młodych ludzi może być taką właśnie sytuacją - sytuacją zbyt ryzykowną. Straty mogą być zbyt duże, a błędy nie do cofnięcia.

(...)

Kazimierz Marcinkowski
Publicznego Gimnazjum w Łoniowie

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie