Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Wizualizacja w pracowni elektronicznej

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1297 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 

Program zajęć na przedmiocie pracownia elektryczna i elektroniczna - w laboratorium urządzeń elektronicznych przewiduje badanie i programowanie sterowników przemysłowych: poznanie podstawowych funkcji sterownika, programowanie funkcji logicznych, uruchomienie i przetestowanie prostego programu realizującego algorytm sterowania z uzależnieniami licznikowymi i czasowymi.

Posiadając sterownik PLC, przewód umożliwiający komunikację z komputerem i specjalistyczne oprogramowanie do wizualizacji procesów przemysłowych (InTouch, iFIX, itp.) oraz program do komunikacji, można uzupełnić badania sterownika o elementy wizualizacji.

Firmy zajmujące się dystrybucją programów wizualizacyjnych bardzo często oferują wersje demonstracyjne programów, które w warunkach szkolnych są zupełnie wystarczające. Jednocześnie materiały promocyjne bardzo często zawierają broszurki opisujące budowę prostej aplikacji krok po kroku.

Należałoby jeszcze zbudować jeden, lub kilka rzeczywistych obiektów, którymi można będzie sterować np. zbiornik z czujnikami poziomu cieczy, elektrozawory sterujące dopływem i odpływem, grzałka. Już ten prosty model pozwoli na wykonanie bardzo ciekawych, a przede wszystkim widowiskowych ćwiczeń.

Programem, który może służyć do podobnych celów jest LabVIEW.
Jest to zintegrowane środowisko programowe umożliwiające zbieranie danych, ich obróbkę i wizualizację rezultatów oraz sterowanie rzeczywistymi urządzeniami zewnętrznymi. Z pomocą programu można budować urządzenia wirtualne, które umożliwiają oddziaływanie na rzeczywiste urządzenia pomiarowe za pomocą myszki i klawiatury komputera, natomiast dane pomiarowe udostępniają użytkownikowi za pośrednictwem monitora.

Uczniowie bardzo lubią wykonywać ćwiczenia związane z wizualizacją. Bardzo dużą satysfakcję daje im możliwość sterowania na oddalony obiekt poprzez klikanie myszką na ekranowe odpowiedniki rzeczywistych elementów sterujących. Ćwiczenia pobudzają wyobraźnię twórczą uczniów i pomagają w przyswojeniu wiedzy związanej z tematem . Umożliwiają kontakt z nowoczesnymi metodami sterowania przemysłowego.

Krzysztof Woźniak
Zespół Szkół Technicznych w Poniatowej

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie