Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Nauczanie słownictwa w szkole podstawowej

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 920 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 

Słownictwo odgrywa znaczącą rolę w nauczaniu języków obcych. Rozróżnia się otwartą grupę wyrazów związanych z treścią oraz zamkniętą grupę dotyczącą wyrazów strukturalnych. Do pierwszej z nich należą rzeczowniki , czasowniki oraz przymiotniki, które ulegają ciągłemu rozwojowi i tworzą nowe wyrazy odpowiadające potrzebom komunikacji. Do drugiej grupy natomiast zalicza się zaimki, przyimki, rodzajniki, których liczba jest ograniczona i nie ulega powiększeniu poprzez powstanie nowych grup wyrazowych.

Jeśli uczący się nie posiada odpowiedniego zasobu słówek, nie jest w stanie komunikować się z obcokrajowcami.
Ważnym jest odpowiednia postawa nauczyciela, który pełni rolę doradcy i osoby pomagającej i wspierającej tok nauki. Powinien pokazać uczniowi, jak należy ćwiczyć, powtarzać i utrwalać nowe słownictwo. Nie wystarczy jednak tylko samo przekazanie teoretycznej wiedzy na temat strategii uczenia się, lecz wprowadzenie i wytłumaczenie danych technik podczas zajęć i zwrócenie uwagi, kiedy i w jaki sposób można je używać. Odpowiednie przygotowanie materiału, który ściśle wiąże się z potrzebami i zainteresowaniami uczniów oraz ciekawy sposób przeprowadzenia zajęć znacznie motywuje dzieci do pracy, a tym samym prowadzi do efektywniejszego zwiększania zasobu słownictwa.

Naukę słówek prowadzi się w trzech głównych etapach:

 • wprowadzenie nowego słownictwa
 • utrwalenie nowych wyrazów
 • powtarzanie i utrwalanie słówek wcześniej poznanych.

  Istotnym przy wprowadzaniu słówek jest, aby pobudzić jak najwięcej zmysłów : wzrok, słuch, dotyk, smak. Oznacza to, że należy łączyć obrazowe przedstawienie wyrazu wraz z językowymi objaśnieniami już podczas lekcji dla osób początkujących. Przy tym ważnym jest, aby dany wyraz zaprezentować w kontekście zdaniowym, a nie w izolacji.

  (...)

  Paulina Paterczyk
  Szkoła Podstawowa nr 77 w Poznaniu

 • Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

  X


  Zarejestruj się lub zaloguj,
  aby mieć pełny dostęp
  do serwisu edukacyjnego.
  www.szkolnictwo.pl

  e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
  - największy w Polsce katalog szkół
  - ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
  Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

  Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
  Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie