Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Informator o stronach internetowych poświęconych oświacie i edukacji

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 31421 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Komputer jest narzędziem, które zajmuje obecnie bardzo ważne miejsce w życiu i pracy ludzi. Jest on pomocny także w pracy nauczyciela i bibliotekarza. Wykorzystywany jest w procesie przygotowania się do lekcji, może być doskonałą pomocą w jej toku. Zwiększa także efektywność nauczania.
Dostęp do Internetu otwiera przed użytkownikiem nowe możliwości, dlatego ważna jest umiejętność sprawnego poruszania się po sieci, szybkiego dotarcia do potrzebnych źródeł. Niniejszy informator zawiera wiele adresów internetowych przydatnych nauczycielom, bibliotekarzom i studentom. Są tu adresy portali, wyszukiwarek. Wiele miejsca zajmują strony, przydatne w nauczaniu różnych przedmiotów na wszystkich etapach edukacyjnych, serwisy edukacyjne i bibliotekarskie. Można znaleźć także wiele ciekawych adresów dotyczących awansu zawodowego nauczycieli.PORTALE INTERNETOWE


Onet.pl – http://www.onet.pl
Największy polski portal. Posiada dwa narzędzia do wyszukiwania informacji : wyszukiwarkę Infoseek – do przeglądania zasobów polskiego Internetu, Altawistę – do przeszukiwania zasobów światowego Internetu. Ponadto katalog polskich zasobów Internetu, kompleksowe bazy danych. Znajduje się tu Encyklopedia, Słowniki, Multimedia, Film, Książki, Prasa.

Wirtualna Polska – http://www.wp.pl
Zawiera katalog zebranych i uszeregowanych tematycznie w 16 kategoriach stron WWW, serwisy tematyczne. Umożliwia przeszukiwanie polskich i globalnych zasobów Internetu, założenie konta pocztowego, korzystanie z encyklopedii.

Interia.pl – http://www.interia.pl
Posiada serwisy tematyczne, polską wyszukiwarkę NETsprint i światową Altawista, katalog stron internetowych. Istnieje możliwość założenia bezpłatnego konta pocztowego, korzystania z encyklopedii.


WYSZUKIWARKI

Google – http://www.google.com.pl
Umożliwia wyszukiwanie według wybranych narzędzi językowych. Pozwala na wyszukiwanie samych stron WWW, jak i wyłącznie grafiki. Znajduje tylko te dokumenty, które zawierają wszystkie wyrazy wpisane w oknie wyszukiwania bez potrzeby wpisywania operatora AND.

Szukacz – http://www.szukacz.pl
Wyszukuje dokumenty w języku polskim. Składa się z dwóch modułów : zbieracza i odpowiadacza. Zbieracz wyszukuje dokumenty napisane w języku polskim. Tworzone jest w nim archiwum, z którego co pewien czas budowana jest nowa kolekcja. Zarchiwizowane dokumenty stanowią bazę odpowiadacza.e- multi – http://www.emulti.pl
Zadaje pytania do kilku wyszukiwarek w tym samym czasie. Użytkownik otrzymuje wyniki z dziesięciu polskich i światowych. Po pobraniu wyników usuwa duplikaty, sortuje je w zależności od celowości trafienia, następnie losuje i wyświetla wyniki.


SERWISY EDUKACYJNE

Eduseek – http://www.eduseek.pl
Największy polski portal edukacyjny. Składa się z trzech podstawowych platform: uczeń, rodzic, nauczyciel. W części przeznaczonej dla ucznia, można znaleźć pomoce, informacje, rozrywkę. W module dla rodziców mamy: rankingi szkół, informacje o korepetycjach, wskazówki metodyczne dla rodziców, standardy egzaminacyjne. Moduł nauczycielski zawiera: konspekty lekcji, scenariusze z materiałami pomocniczymi, rozkłady materiału, a także informacje dotyczące awansu zawodowego.

Szkoła.net – http://www.szkola.net.pl
Portal umożliwia założenie konta pocztowego. Jest również chat, pozwalający na wymianę poglądów. Zawiera hasła skierowane do młodzieży: ściągi, kursy, korepetycje, komiks, gry, komputery, podróże. Dzięki licznym pomocom naukowym uczeń może przygotować się do sprawdzianów i egzaminów oraz czerpać wiedzę odpowiadającą jego zainteresowaniom.

Gimnazjum – http://www.gimnazjum.pl
Serwis przeznaczony dla nauczycieli, edukatorów i rodziców. Zawiera informacje o reformie oświaty, podręcznikach, programach nauczania, wykazy najważniejszych instytucji oświatowych. Możliwe jest także publikowanie prac nauczycieli.

Liceum – http://www.liceum.pl
Zawiera materiały związane z liceum: sylabusy, podstawy programowe, problematykę dotyczącą matury, informacje o olimpiadach przedmiotowych, rankingi szkół.

Matura.pl – http://www.matura.pl
Portal przeznaczony dla maturzystów i osób wybierających się na studia wyższe. Dostarcza porad, materiałów pomocniczych w przygotowaniu się do egzaminów wstępnych, wyboru odpowiedniej szkoły wyższej.Internetowy przewodnik po szkołach – http://www.szkoly.net.pl
Witryna poświęcona szkołom. Zawiera bazę adresową szkół z całej Polski, aktualności oświatowe, informacje na temat awansu zawodowego nauczycieli, wykazy podręczników do różnego typu szkół, teksty lektur. Ponadto adresy logopedów, instytucji zajmujących się korepetycjami, zestaw szkół językowych.

Interkl@sa – http://www.interklasa.pl
Serwis adresowany do nauczycieli, uczniów i ich rodziców. Jest stale poszerzany o dodatkowe działy tematyczne. Oferuje rzetelną informację. Na potrzeby środowiska edukacyjnego platforma www.interklasa.pl została wyposażona w liczne funkcje: poczta elektroniczna, grupy dyskusyjne, Nauczycielska Internetowa Księgarnia Edukacyjna, darmowe strony WWW dla szkół, możliwość publikacji prac nauczycieli rodziców.

Profesor.pl – http://www.profesor.pl
Serwis przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych, studentów i nauczycieli. Materiały zawarte w serwisie podzielone są na trzy kategorie: artykuły, materiały, publikacje. Istnieje możliwość wyszukiwania po wybraniu przedmiotu nauczania. Młodzież znajduje tu wypracowania, testy, tematy maturalne z różnych przedmiotów, porady jak przygotować się do egzaminów na wyższe uczelnie. Są także wskazówki jak stać się nauczycielem dotyczące awansu zawodowego oraz planowania rozwoju zawodowego.

Edukus – http://www.oeiizk.edu.pl
Zawiera informacje związane z wykorzystaniem technologii informacyjnej w nauczaniu różnych przedmiotów, a także związane z awansem zawodowym. Podzielony jest na działy tematyczne. Dział „przedmioty” posiada autorskie opracowania dotyczące lekcji z różnych przedmiotów dla szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. Dział „doskonalenia” zawiera informacje o szkoleniach i kursach dla nauczycieli. Dostępne są też materiały dotyczące awansu zawodowego, prace dyplomowe nauczycieli.

Literka – http://www.literka.pl
Internetowy Magazyn Publikacji – serwis poświęcony tematyce związanej z awansem i doskonaleniem zawodowym nauczycieli. Istnieje możliwość publikacji artykułów, konspektów, opracowań.

Polskie Zasoby Edukacyjne – http://www.republika.pl/jacekdoj/index.htm
Spis polskich zasobów edukacyjnych podzielonych na kilkanaście kategorii. Znajdują się tu materiały do prowadzenia zajęć lub też uzupełniające zajęcia.Nauka.pl – http://www.nauka.pl
Informacje zawarte w serwisie skierowane są do uczniów wszystkich typów szkół i nauczycieli akademickich. Nauka.pl podzielona jest na bloki tematyczne: szybka nauka, dział absolwenta, języki obce, finanse studenta, ściągi. Jest także baza korepetytorów i tłumaczy z całej Polski. Serwis zawiera porady nauczania dla korepetytorów i dla uczniów.STRONY INTERNETOWE PRZYDATNE W NAUCZANIU


Polski on – line – http://www.polski.prv.pl
Strona przeznaczona dla uczniów. Zawiera biografie polskich i zagranicznych autorów. Są tu także opracowania wybranych dzieł literackich, przykładowe wypracowania, chat i słownik.

Staropolska on – line – http://www.staropolska.gimnazjum.com.pl
Serwis edukacyjny poświęcony dawnej literaturze polskiej. Jego zasadniczą częścią jest biblioteka utworów staropolskiego piśmiennictwa, wybór opracowań, materiał ikonograficzny i dźwiękowy. Są także takie działy jak: konspekty, tradycja, linki i inne.

Mickiewicz – http://www.mickiewicz.art.pl
Strona poświęcona życiu i twórczości Adama Mickiewicza. Zawiera życiorys poety, wybór wierszy, opracowania jego utworów.

http://www.herbert.art.pl
Strona poświęcona życiu i twórczości Zbigniewa Herberta. Zawiera wybór jego wierszy, prozę poetycką, analizę wybranych tekstów.

http://www.filo.pl
Portal językowy z dużą dozą materiałów przydatnych w nauce języków obcych. Znajduje się tu dużo ćwiczeń językowych, ćwiczeń tekstowych, testy, zabawy językowe dla dzieci i młodzieży. Dla studentów publikowane są skrypty, referaty, wykłady. Dla nauczycieli konspekty, wykazy literatury, podręczników.

http://www.angielski.edu.pl
Serwis dla uczących się języka angielskiego. Można znaleźć tu gramatykę, słowniki, testy, słówka, krzyżówki, gry językowe, recenzje, opracowania itp.

http://www.ang.cad.pl
Można tu znaleźć materiały przydatne w nauce języka angielskiego: dowcipy, wypracowania, gramatykę historię Anglii.

http://www.inawe.de
Niemieckojęzyczna witryna dla uczących się języka niemieckiego. Znajdują się tu ćwiczenia, testy, gramatyka, filmy i prezentacje multimedialne.

http://www.historia.pl
Polski portal historyczny. Oferuje adresy stron związanych z historią, artykuły historyczne.

http://www.historia.net.pl
Portal historyczny, w którym opracowania podzielone są na okresy: Starożytność, Średniowiecze, Renesans, Oświecenia, Wiek XIX, Wiek XX.

http://www.historycy.pl
Forma kwartalnika multimedialnego skierowanego do osób, które interesują się historią. Strona zawiera artykuły poświęcone różnym epokom i tematom historycznym, recenzje książek, artykułów, wystaw. Znajduje się tu również galeria obrazów, grafiki, map i zdjęć.

http://www.geografpol.terramail.pl
Serwis poświęcony geografii Polski. Informacje uporządkowane są w działach: Informacje ogólne, Zestaw map, Ludność, Warunki naturalne, Rolnictwo, Rybołówstwo.

http://www.geo.uj.edu.pl
Serwis zawiera adresy stron internetowych poświęconych geografii.

http://www.gsi.w.pl
Geograficzny Serwis Informacyjny – zawiera prace o tematyce geograficznej, galerię zdjęć, tapety.

http://www.biologia.pl
Portal biologiczny zawierający kursy z różnych działów biologii, artykuły z tej dziedziny, leksykon medyczny, testy, słownik terminów związanych z biologią.

http://www.epsilon.kim.pl
Witryna dla uczniów szkół średnich, studentów i miłośników matematyki.
Zawiera wykłady z analizy matematycznej, różnego rodzaju zadania, wzory.


http://www.republika.pl/fizykmania
Strona dla uczniów i nauczycieli fizyki. Znajduje się tu historia fizyki, sylwetki sławnych fizyków, definicje pojęć fizycznych, prawa i zasady fizyki, wzory, układ jednostek SI.

http://www.chemia.px.pl
Serwis chemiczny, oferujący wzory, opisy właściwości związków nieorganicznych, opisy związków organicznych, tablicę Mendelejewa, opisy doświadczeń, artykuły z dziedziny chemii.

http://www.strony.wp.pl/miroslawos.informatyka
Strona związana z dydaktyką informatyki. Zawiera działy: Konspekty zajęć, Informatyka.

http://www.si.petrus.pl
Można znaleźć tutaj wiele ciekawych informacji o sprzęcie komputerowym i oprogramowaniu, wiadomości o systemach operacyjnych: Windows, Linux, UNIX, budowie i działaniu poszczególnych podzespołów.

http://www.republika.pl/jolalzk
Zawiera informacje sportowe, wyniki, metodykę nauczania wychowania fizycznego. Opisane dokładne zasady dyscypliny sportowe: lekkoatletyka, piłka siatkowa, piłka koszykowa i piłka ręczna.

http://www.imperia.prv.pl
Strona zawierająca materiały dydaktyczne dla nauczycieli wychowania fizycznego w szkole podstawowej i gimnazjum. Znajdują się tu także plany pracy, scenariusze lekcji, plan rozwoju zawodowego.

http://www.katecheza.episkopat.pl
Kościelne dokumenty dotyczące katechizacji.

http://www.katecheza.episkopat.pl/prawo
Państwowe dokumenty dotyczące katechizacji.

http://www.katecheza.episkopat.pl/pomoce
Na stronie znajdują się informacje o podręcznikach i pomocach katechetycznych, ocenianiu uczniów na katechezie, awansie zawodowym katechety.


INSTYTUCJE OŚWIATOWE

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu – http://www.menis.gov.pl

Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli – http://www.codn.edu.pl

Związek Nauczycielstwa Polskiego – http://www.znp.edu.pl

Centralna Komisja Egzaminacyjna – http://www.cke.edu.pl

Placówki Doskonalenia nauczycieli – http://www.codn.edu.pl/placowki


AWANS ZAWODOWY NAUCZYCIELA


http://www.men.waw.pl/prawo
Ustawa z dnia 18 lutego 2000r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz zmianie niektórych ustaw.

http://www.kuratorium.spirntnet.pl/awans/
Zbiór pism komisji kwalifikacyjnej dla nauczycieli ubiegających się o awans zawodowy na stopień nauczyciela dyplomowanego ( zawiadomienia, oświadczenia, protokoły, arkusz analizy formalnej ).

http://www.oeiizk.edu.pl/awans
Awans zawodowy nauczyciela w świetle nowej Karty Nauczyciela – opracowanie w postaci prezentacji PowerPoint: wzory dokumentów związanych z uzyskaniem kolejnego stopnia awansu zawodowego.

http://www.oswiata.org.pl
W portalu oświatowym znajduje się dział poświęcony awansowi zawodowemu nauczycieli – przepisy prawne, porady i plany rozwoju.

http://www.ipe.civ.pl/awans.php
Jest tu wszystko na temat awansu zawodowego nauczycieli – podstawy prawne, procedura awansu, wzory i przykłady pism i wniosków, przykładowe plany rozwoju, porady, pytania i odpowiedzi.

http://www.wom.opole.pl
Materiały: akty prawne, poradniki, wzory pism dla nauczycieli ubiegających się o stopień nauczyciela dyplomowanego.

http://www.profesor.pl
Procedura awansu na stopień nauczyciela dyplomowanego, zadania kandydata, dyrektora oraz komisji.

http://www.men.waw.pl./oswiata/awans
Dział serwisu MEN w sprawie uzyskania stopni awansu zawodowego nauczycieli.

http://edu jr.w.interia.pl
Obszerna dokumentacja dotycząca awansu zawodowego, przykładowe plany rozwoju zawodowego nauczycieli różnych przedmiotów.

http://interedu.republika.pl
Na stronie informacje na temat awansu zawodowego nauczycieli, możliwość opublikowania swoich materiałów.

http://www.odn.pila.pl.awans
Przykłady dokumentów: podsumowanie dorobku zawodowego, opis problemu edukacyjnego, sprawozdanie z realizacji planu zawodowego.

http://malejew.w.interia.pl
Porady dla nauczycieli starających się o awans zawodowy.

http://ogniskowiec.znp.edu.pl
Na stronie publikacje związane z awansem zawodowym nauczycieli. Oferta poradników dotyczących awansu zawodowego.

http://www.marmagi.cad.pl/awans.htm
Strona prywatna nauczycieli informatyki oraz przedmiotów zawodowych mechanicznych w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Koszalinie. Zawiera plan rozwoju zawodowego, sprawozdanie z realizacji, inne dokumenty związane z awansem na stopień nauczyciela dyplomowanego.


SERWISY BIBLIOTEKARSKIE


Elektroniczna biblioteka – http://ebib.oss.wroc.pl
Serwis informacyjny dla bibliotekarzy i specjalistów informacji naukowej. Celem jego jest integrowanie środowiska bibliotekarskiego oraz doskonalenie bibliotekarzy. Dostarcza nowoczesnej wiedzy i usług przydatnych w praktyce zawodowej. Wydaje Elektroniczny Biuletyn Informacyjny Bibliotekarzy, redagowany przez pracowników bibliotek naukowych. Strona zawiera informacje interesujące bibliotekarzy: przepisy prawne, wykaz placówek edukacyjnych, wiadomości o konferencjach, linki do elektronicznych zasobów Internetu.

Bibliotekarz szkolny – http://www.vulcan.edu.pl/bibliotekarz
Zbiór informacji dotyczących prowadzenia biblioteki szkolnej. Zawiera działy: Poradnik, Prawo, Literatura, Edukacja, Internet.

Biblioteczny Serwis Sieciowy – http://www.wsp.krakow.pl/kbin/bss/index.html
Serwis przeznaczony dla nauczycieli bibliotekarzy i studentów bibliotekoznawstwa. Serwis zawiera projekty szablonów witryn dla bibliotek
z komentarzami ułatwiającymi stworzenie strony, opracowane przez studentów bibliotekoznawstwa i informacji naukowej AP.

Biblioteka Pedagogiczna – http://www.bib.edu.pl
Zawiera scenariusze zajęć z edukacji czytelniczej i medialnej, zestawienia bibliograficzne na różne tematy oraz bazę bibliotek szkolnych i pedagogicznych.

Serwis Biblioteczny Programu INTERKL@SA – http://www.biblioteka.edu.pl
Oferuje bibliotekarzom dostęp do katalogów on – line, baz danych, czasopismo Biblioteka Otwarta, Biblioteka Multimedialna, Społeczna Edukacyjna Sieć bibliotek. Uruchomiony jest także serwis szkoleniowy bibliotekarzy. W Bibliotece Multimedialnej INTERKL@SY gromadzone są programy dydaktyczne.

Wirtualni bibliotekarze – http://katalog.onet.pl/specjalne/bibliotekarze
Posiada duży zbiór adresów przydatnych bibliotekarzom pogrupowanych tematycznie.


WYBRANE KSIĘGARNIE INTERNETOWE


Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne – http://www.wsip.com.pl

Wydawnictwo Szkolne PWN – http://www.wszpwn.com.pl

Wydawnictwo „Nasza Księgarnia” – http://www.nk.com.pl

Wydawnictwo „Nowa Era” – http://www.nowaera.com.pl

Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak” – http://www.znak.com.pl

Wydawnictwo „Siedmioróg” Księgarnia Internetowa- http://www.siedmiorog.pl

Księgarnia Internetowa „Gandalf” – http://www.gandalf.com.pl


Opracowały :
mgr Anna Franaszczyk
mgr Nadieżda Telka

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie