Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Na czym polega technika Celestyna Freineta ?

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 50018 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

ZAUFAJCIE DZIECIOM , BO ONE SĄ TWÓRCAMI SWEJ PRZYSZŁOŚCI – C. Freinet

      C. Freinet w miejsce tradycyjnych metod nauczania wprowadził różnorodne zajęcia pozwalające maksymalnie zaangażować każdego ucznia . W miejsce nauczania podręcznikowego wprowadził tzw. techniki szkolne czyli dość oryginalne formy pracy szkolnej .
Podstawowymi i najbardziej rozpowszechnionymi technikami C . Freineta są :

  1. Swobodne teksty dzieci. . Technika ta ma ogromny udział w procesie kształcenia języka mówionego i pisanego Treść swobodnych tekstów jest odzwierciedleniem przeżyć , fascynacji i marzeń dziecka . Jest to szczególna forma ekspresji słownej rozwijająca poczucie odpowiedzialności za własne wypowiedzi i wyzwalająca inwencję twórczą Wykorzystując w pracy dydaktycznej tę technikę wyrabiamy wrażliwość na słowo , muzykę , umiejętność komunikowania otoczeniu swoich poglądów .
        Cytując słowa H . Sementowicza - Swobodny tekst nie jest zwykłym wypracowaniem na dowolny temat , przeznaczonym jedynie do przeczytania przez nauczyciela , który poprawi go i postawi ocenę . Każdy utwór pisany na tych szczególnych lekcjach spotyka się z szacunkiem i z oceną całej klasy .
         Nauczyciel wprowadzając w swojej klasie technikę swobodnego tekstu , musi pamiętać o kilku podstawowych zasadach warunkujących jego skuteczność zarówno dydaktyczną jak i wychowawczą .

    Zasada I
         Jest to zasada swobody . Dziecko powinno być przekonane , że podczas tych zajęć nikt nie będzie narzucał mu tematu jak również formy wypowiedzi .

    Zasada II
         Pamiętać należy o stworzeniu uczniom odpowiednich warunków , bez zbędnych przedmiotów , które mogą rozpraszać i dekoncentrować . Tylko motywacja i łączące się z nią zainteresowania oraz odpowiednie napięcie emocjonalne sprawią , iż dziecko włoży w swoją pracę cały wysiłek na jaki go tylko stać . Naturalną motywacją dla swobodnego tekstu jest klasowa gazetka .

    Zasada III
         Trzecią zasadą warunkującą skuteczność naszej pracy z technikami C. Freineta jest wykorzystanie swobodnego tekstu do nauczenia dzieci poprawnego posługiwania się czynnym językiem w mowie , piśmie i lekturze .
         Aby wykorzystać w pełni te korzyści nauczyciel musi znać wymagania programowe , doskonale znać swoich uczniów – ich braki , niedociągnięcia ale także zainteresowania i zdolności . To pozwoli mu z każdej pracy wyciągnąć maksymalnie dużo wniosków co do dalszej pracy z uczniami – kierunków tejże pracy we wpajaniu nowych zasad pisowni , gramatyki czy ortografii ale też i wzbogacania słownictwa .
         Sposób i czas przeprowadzenia zajęć zależy od inwencji nauczyciela , warunków środowiskowych , planu lekcji i od wieku uczniów . Zawsze w tej pracy można wyróżnić 4 zasadnicze etapy :

    I etap
         Pisanie swobodnego tekstu . Dzieci piszą na kartkach na temat który je interesuje w dowolnej formie literackiej . Można pomyśleć o tym aby uczniowie wspólnie wybrali temat ale indywidualnie wybrali formę i samodzielnie napisali . Praktykowane jest też indywidualny wybór tematu za to wspólny wybór formy . jeszcze ciekawszą wersją jest wspólne decydowanie o temacie i formie zaś samodzielne pisanie po 1 zdaniu i na koniec wybranie najlepszych do zredagowania wspólnego dzieła .

    II etap
         Czytanie tekstów i wybór najciekawszej pracy .Może się to odbyć poprzez głosowanie ale z uzasadnieniem dlaczego akurat ten tekst , czy ta praca .Jeżeli mamy możliwości dajmy szansę wszystkim uczniom do zaprezentowania swojej pracy .

    III etap
         Zbiorowe opracowanie wybranego tekstu . Zapisujemy go na tablicy lub kserujemy dla każdego dziecka w wersji oryginalnej po czym następuje poprawa . Po sprawdzeniu , omówieniu i poprawie błędów następuje dyskusja nad kompozycją , tematyką . W tym miejscy dzieci wnoszą wiele ciekawych i trafniejszych rozwiązań . Te wszystkie poprawki winny być zaakceptowane przez autora pracy . Wg Freineta odbywa tu się polowanie na słowa czyli nic innego jak ćwiczenia językowe . Wyrazy bliskoznaczne , porównania przenośnie – to wszystko przyczynia się do rozwoju mowy i języka literackiego .

    IV etap
          Ćwiczenia szczegółowe – czyli tzw. pedagogiczne wykorzystanie swobodnego tekstu . Należą do nich :
    • zajęcia związane z " obróbką tekstu –" ilustrowanie , drukowanie ,
    • zajęcia w czasie których uczniowie poszerzają swoje wiadomości , poszukują wiedzy w różnych materiałach i źródłach na interesujący temat .
         Reasumując systematycznie prowadzone zajęcia ze swobodnym tekstem wpływają na :
    • rozwijanie czynnego słownika uczniów ,
    • wzbogacają go
    • przyczyniają się do utrwalenia w praktyce zasad ortograficznych i gramatycznych ,
    • doskonalą technikę głośnego czytania i także wpływają na podniesienie jakości cichego czytania ze zrozumieniem
    • dodają odwagi , pewności co do wygłaszania własnych opinii , sądów i uwag .
  2. Obok swobodnego tekstu najczęściej stosowaną techniką w klasach młodszych jest swobodna ekspresja muzyczna , plastyczna i techniczna , wykorzystująca naturalną radość tworzenia . Dziecko w atmosferze szczerości i zaufania z łatwością i prostotą pozwala wejść w swój świat i łatwiej nawiązuje kontakty . Dziecko podejmując się pracy uczy się ją sobie zorganizować , dobiera odpowiednie materiały i narzędzia .
  3. Doświadczenia poszukujące – to podstawa samodzielnej pracy uczniów w zakresie matematyki , przyrody czy też historii i geografii .
  4. Wymiana gazetek , korespondencji i informacji a także doświadczeń między szkołami jako szeroko rozumiane rozwijanie kontaktów społecznych .
  5. Referaty i sprawności jako skuteczny środek wyzwalania zainteresowań , pielęgnowania zamiłowań , uzdolnień i zdobywania umiejętności samokształcenia .
     Podstawowymi środkami , które zapewne znajdują się w każdej klasie i które z powodzeniem możemy wykorzystać do technik " frenetowskich " są :
  • klasowa biblioteczka
  • kąciki zainteresowań
  • kartoteka – obejmująca ortografię , gramatykę i matematykę
  • płytoteka
  • szafka z narzędziami
  • wystawka prac uczniowskich – galeria
  • kronika klasy
  • gazetka wychowawcza
     Zapewne wszyscy nauczyciele doskonale zdają sobie sprawę z faktu , że nie wystarczy w tych czasach wyposażyć uczniów w gotową wiedzę i czynności odtwórcze Poważniejszym zadaniem o wiele jest wykształcić w uczniach umiejętność samodzielnego dostrzegania i rozwiązywania problemów
     A takie właśnie optymalne warunki stwarza stosowanie technik C. Freineta . Dajemy w nich szansę uczniom i bardzo zdolnym i tym mniej jednym słowem dajemy możliwość wszystkim – więc wykorzystajmy tę szansę .

W opracowaniu wykorzystano materiały :
H Sementowicz – Freinet w Polsce i Nowoczesna Szkoła Francuska . Techniki Freineta .

Tekst opracowała Iwona Rogińska
Nauczycielka nauczania zintegrowanego
W Szkole Podstawowej w Grabowie

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie