Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Zajęcia kulinarne pt. Małe co nieco

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3159 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Jest to opis i analiza cyklu zajęć kulinarnych przeznaczonych dla dzieci w wieku przedszkolnym i młodszoszkolnym przeprowadzonych w placówce interwencyjnej.

 Dzieci trafiające do Pogotowia Opiekuńczego nie mają wyrobionego nawyku systematycznego zjadania posiłków. Nie znają podstawowych artykułów spożywczych i nie chcą ich jeść. W czasie wieloletniej pracy w Pogotowiu zauważyłyśmy, że dużo artykułów spożywczych wydawanych dzieciom w porcjach, głównie na śniadania i kolacje, marnuje się.
     W Pogotowiu przyjęła się "zasada", że pokarmy dotknięte nożem (masło, pasztet, ser, wędlina), są uważane za resztki, odpadki i w efekcie wyrzucane są do zlewek. W ten sposób marnują się duże ilości pożywienia.
     Sytuacji tej nie rozwiązało udostępnienie dzieciom aneksu kuchennego z lodówką. Przechowywane w niej dodatkowe porcje i tak były wyrzucane po kilku dniach. Z drugiej strony, bardzo często zdarzało się, że wychowankowie sygnalizowali chęć zjedzenia dodatkowego pożywienia między głównymi posiłkami.
     Zdajemy sobie sprawę, że nasi wychowankowie z racji tej, że w większości pochodzą z rodzin patologicznych, nie mieli warunków i możliwości, aby poznać sposoby wykorzystania resztek pożywienia.
     Postanowiłyśmy więc przygotować dla nich cykl zajęć kulinarnych pt. "Małe co nieco", w czasie których wskazałyśmy im proste sposoby atrakcyjniejszego wykorzystania pozostałych produktów niż zwykłe kanapki. Przy okazji zapoznałyśmy ich z zasadami bezpiecznego posługiwania się i obsługi sprzętu gospodarstwa domowego. Zwróciłyśmy uwagę na higienę podczas przygotowywania i spożywania posiłków. Zajęcia te rozwijały również samodzielność i umiejętność współdziałania w grupie.
     Przedsięwzięcie to realizowałyśmy w grupie I, gdzie jesteśmy wychowawcami. Jest to grupa dzieci młodszych. Propozycje które przedstawiłyśmy, są dostosowane do wieku i możliwości naszych wychowanków.

Tematyka cyklu zajęć kulinarnych pt. "Małe co nieco":
  1. "Zapiekanka".
  2. "Jabłko inaczej".
  3. "Najłatwiejsze ciasto w świecie".
  4. "Kolorowe kanapki".
  5. "Sałatka warzywna".
  6. "Owocowy deser".
  7. "Świąteczne pierniki".
  8. "Tosty".
  9. "Kompot".
     Nadrzędnym celem cyklu zajęć było wykorzystanie pozostałych produktów i poszanowanie jedzenia. Realizując te zajęcia, dzieci usprawniały się manualnie poprzez: krojenie, obieranie, ugniatanie, mieszanie, smarowanie. Nabywały nowych doświadczeń i doskonaliły czynności związane z samoobsługą np. posługiwanie się sztućcami. Starałyśmy się aby dzieci nabrały szacunku do pożywienia i nabyły świadomości, że to czego nie zjadły w danej chwili można wykorzystać później.
     W trakcie realizacji przedsięwzięcia wychowankowie nie tylko przygotowywali proste potrawy, ale wykonali również rysunkową książkę kucharską pt. "Wyczarowane z niczego". Nauczyli się segregować i przechowywać produkty pozostałe z posiłków. Dużą przyjemność sprawiło dzieciom konsumowanie przygotowanych potraw. Przy okazji zwracałyśmy uwagę na estetykę wykonania potraw, estetykę stołu i kulturę spożywania posiłków.
     Przedsięwzięcie nasze pozwoliło dzieciom dostrzec możliwości racjonalnego wykorzystania produktów pozostałych z głównych posiłków. Stało się też zachętą do częstego przebywania w aneksie kuchennym.

Cel główny:
  • racjonalne wykorzystanie produktów pozostałych z głównych posiłków.
Cele szczegółowe:
wychowanek
  • zna zasady bezpiecznego posługiwania się sprzętem gospodarstwa domowego: mikser elektryczny, toster, piekarnik;
  • potrafi samodzielnie wykonać proste potrawy;
  • wie jakie ma znaczenie dla zdrowia, spożywanie posiłków;
  • zna zasady higieny obowiązującej podczas przygotowywania i spożywania posiłków;
  • potrafi estetycznie nakryć do stołu;
  • umie aktywnie współdziałać w grupie podczas zajęć;
  • doskonali swoją sprawność manualną, podczas wykonywania niektórych etapów w przygotowywaniu posiłków;
  • umiejętnie korzysta z przepisów kulinarnych.
Organizatorzy: Jolanta i Beata
Adresat: wychowankowie grupy I
Sposób realizacji: cykl zajęć warsztatowych
Termin: 2 soboty w miesiącu od listopada 2004r. do marca 2005r.
Ewaluacja:
  • wykonywanie i konsumowanie potraw;
  • obrazkowa książka kucharska pt. "Wyczarowane z niczego".
WYNIKI PRZEDSIĘWZIĘCIA

Cele ewaluacji:
wychowanek
  • nabywa umiejętności wykorzystania pozostałych produktów z głównych posiłków;
  • w miarę swoich możliwości potrafi korzystać ze sprzętu gospodarstwa domowego;
  • potrafi wykonać pracę dokładnie, czysto i do końca;
  • dba o ład i porządek w aneksie kuchennym i lodówce.
PODSUMOWANIE
     Celem głównym przedsięwzięcia "Małe co nieco" było zapoznanie wychowanków z racjonalnym wykorzystaniem produktów pozostałych z głównych posiłków. Z naszych obserwacji wynika, że dzieci coraz częściej i coraz chętniej zwracają uwagę na to co jedzą i co pozostaje na ich talerzach. Same potrafią zaproponować potrawę, którą można wykonać z pozostałych produktów. Działania nasze w dużym stopniu przyczyniły się do większego poszanowania pożywienia. W wyraźny sposób zmniejszyła się ilość produktów wyrzucanych do zlewek. Dzieci nauczyły się w racjonalny sposób oceniać zawartość swojej porcji. Nabyły świadomości, że każdy nie zjedzony pokarm można wykorzystać w atrakcyjny sposób. Wyraźnie wzrosła kultura spożywanych posiłków, dzięki temu produkty pozostałe na talerzach nadawały się do powtórnego wykorzystania. Atrakcyjnie przygotowane przez naszą grupę dania "z niczego", były spożywane również przez innych wychowanków. Możemy stwierdzić, że nasze działania stały się inspiracją dla pozostałych grup. Zajęcia kulinarne "Małe co nieco" dostarczyły zarówno wychowankom jak i nam dużo satysfakcji i zadowolenia.

Jolanta Kwiatkowska
wychowawca
w Pogotowiu Opiekuńczym w Brzeziu

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie