Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Postepowanie z dzieckiem chorym na padaczkę

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 8389 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Temat ten wydaje się o tyle ważny, iż zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, 5 % Polaków miało przynajmniej raz w życiu atak padaczki (notuje się, że chorych na padaczkę jest ok. 400 tysiecy). Nie jest to problem tylko osób starszych, gdyż padaczka może wystąpić w różnym okresie życia. Najczęściej pojawia się u ludzi młodych – do 20 roku życia (w tym okresie ujawnia się 80% zachorowań).
Ewa Sąsiadek wychowawca klasy IIC Gimnazjum w Broniszewicach

POSTĘPOWANIE Z DZIECKIEM CHORYM NA PADACZKĘ

     Codzienna praktyka nauczycielska niejednokrotnie wymaga reagowania na rozmaite sytuacje zdrowotne uczniów, począwszy od omdleń, bólów brzucha, aż po cukrzycę czy padaczkę. Padaczka, jako najczęstsza z chorób układu nerwowego, wciąż dla większości ludzi jest pojęciem obcym, budzącym niepotrzebne obawy. Padaczka utożsamiana jest zazwyczaj z nagłą utratą przytomności, drgawkami i innymi objawami towarzyszącymi. Jest to o tyle mylące, że tego typu ataki występują tylko u co piątego chorego na tę chorobę. Jeszcze gorzej przedstawia się znajomość postępowania wobec ataku padaczki, kiedy bądź to nie wiemy co zrobić, lub zgodnie z zakorzenionym przekonaniem wkładamy choremu twardy przedmiot do ust, czyniąc mu niejednokrotnie krzywdę.
     Temat ten wydaje się o tyle ważny, iż zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, 5 % Polaków miało przynajmniej raz w życiu atak padaczki (notuje się, że chorych na padaczkę jest ok. 400 tysiecy). Nie jest to problem tylko osób starszych, gdyż padaczka może wystąpić w różnym okresie życia. Najczęściej pojawia się u ludzi młodych – do 20 roku życia (w tym okresie ujawnia się 80% zachorowań).
     Dokładne fizjologiczne przyczyny zaistnienia padaczki nie są do końca znane. Wiadomym jest, iż jest to powiązane z predyspozycjami genetycznymi oraz niewielkim uszkodzeniem mózgu. Pomijając przyczyny, osoba, która dowiaduje się o tej chorobie musi podjąć decyzje dotyczące trybu życia, nauki, wyboru zawodu, zmian w życiu rodzinnym, poziomu aktywności, i innych. Współcześnie uważa się, że większość osób chorych na padaczkę może prowadzić normalne życie. Jednak, aby to było możliwe konieczna jest współpraca pomiędzy rodziną chorego, otoczeniem, lekarzem, psychologiem, pedagogiem, nauczycielem i chorym.
     Istotnym jest również uświadomienie sobie, iż nie jest to choroba rzadka, niezwykła, psychiczna, czy też zakaźna.
     Napad padaczkowy może być wywołany przez różne czynniki, należą do nich:
  • silny stres,
  • uraz,
  • zatrucie,
  • skrajny brak snu,
  • pewne metody leczenia,
  • nadużycie alkoholu,
  • bodźce wzrokowe, np. migające światła na dyskotece, oglądanie telewizora czy monitora komputera,
  • czynniki bioklimatyczne, np. zmiany pogodowe,
  • inne.
     Zaistnienie jednego napadu drgawek, nie przesądza jeszcze o padaczce, dodatkowo zdiagnozowanie padaczki możliwe jest dopiero po napadzie padaczkowym za pomocą badania EEG, stąd często zdarza się, że można mieć padaczkę i nie zdawać sobie z tego sprawy.
     Wśród wielu objawów padaczki najbardziej powszechne to:
  • napad drgawek,
  • utrata przytomności,
  • halucynacje wzrokowe lub słuchowe,
  • wykonywanie automatycznych, niekontrolowanych czynności powiązane niekiedy z agresywnym zachowaniem,
  • objawy podobne do choroby serca, żołądka, układu oddechowego
  • napady nieświadomości (występujące głównie u dzieci) – dotyczy szczególnie dziewczynek.
     Napad trwa do 15 sekund i czasem jest niezauważalny dla innych. Dziecko przerywa swoja czynność, mruga oczami, po czym wraca do swoich czynności. Napady takie zazwyczaj mijają w okresie dojrzewania i już nie wracają.

Zachowanie podczas napadu
     Podstawową zasadą jest, aby nie szkodzić. Należy to rozumieć jako umieszczenie chorego w bezpiecznym miejscu i pozostawienie naturalnemu przebiegowi napadu. Nie wolno chorego przytrzymywać. Jeśli ma otwarte usta włożyć między zęby coś miękkiego (włożenie twardego przedmiotu może sprawić, ze chory wyłamie sobie zęby, gdyż nie kontroluje swoich ruchów). Pod głowę chorego możemy podłożyć szalik, czy kurtkę, zdjąć okulary, rozluźnić pasek lub krawat. Błędem jest podawanie choremu napojów, czy robienie sztucznego oddychania. Nie jest konieczne wzywanie karetki, gdyż napad mija po ok. 10 minutach. Po napadzie należy zapewnić choremu spokój i możliwość odpoczynku. Jeśli drgawki nie miną po tym czasie lub gdy chory na dłuższy czas traci oddech należy wezwać pomoc medyczną. Osoby obecne przy chorym powinny z nim zostać, aż do momentu oddania go pod fachową opiekę.
     Dziecko z padaczką powinno być przygotowywane na pokonywanie trudności. Powinno wiedzieć o swojej chorobie. Wymaga również mocnej wiary we własne siły i możliwości, poczucia wartości, samodzielności, akceptacji. Dziecko powinno prowadzić normalny tryb życia, chodzić do normalnej szkoły. Ważnym jest stosunek nauczycieli dla chorego ucznia. Idealną sytuacja jest życzliwa postawa nauczycielska, przyjaźnie nastawieni uczniowie. Nie powinno się uczniowi obniżać wymagań, a motywowanie go do dalszej pracy, która mu zapewni osiąganie sukcesów i poczucia samodzielności.

Opracowała Ewa Sąsiadek
Zespół Szkół w Broniszewicach
Bibliografia:
    H. Noskowicz –Bieroniowa, Zmagania z padaczką, wyd. Agencja Wydawniczo-Usługowa Emilia, Kraków 2000.
    www.padaczka.net/
    www.resmedica.pl
    www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/4966

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie