Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Podróżujemy po Europie

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3359 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

"Podróżujemy po Europie" – zajęcia z edukacji europejskiej w przedszkolu w formie różnorodnej aktywności dzieci

Cele ogólne:

  • Rozwijanie świadomości bycia Europejczykiem;
  • Przypomnienie podstawowych pojęć dotyczących Unii Europejskiej; Cele szczegółowe: (dziecko...)
  • Wie, co to jest UE;
  • Zna symbole Unii;
  • Potrafi powiązać bajkowe postacie z odpowiednim krajem europejskim;
  • Wie że Polska leży w Europie;
  • Potrafi samodzielnie wybrać proponowaną formę aktywności.
Środki dydaktyczne: maskotka w kolorze niebiesko żółtym- chomik "Europek", mapa Europy dla dzieci, chusta animacyjna, "samochód- namiot", puzzle: mapa Europy, kolorowe kartony, farby, karty pracy, maskotka Syriusz, flaga Polski, flaga Unii Europejskiej.

Przebieg:
  1. Maskotka - Chomik "Europek", odbywa podróże razem z dziećmi po krajach UE wita się z dziećmi i zaprasza do zabawy przy piosence "Are you happy".
  2. Opowiadanie n-lki "Jak powstała Unia Europejska". Wskazanie na mapie państw, należących do UE, które dzieci odwiedziły wraz z chomikiem "Europkiem". Porównanie Unii do grupy przedszkolnej, w której wzajemne relacje opierają się na sympatii i przyjaźni, wszyscy znają i przestrzegają określonych zasad, wspólnie podejmują decyzje dotyczące spraw grupy, współpracują ze sobą i pomagają sobie, czynnie uczestniczą w życiu grupy, mają wspólną nazwę.
  3. Zapoznanie z maskotką UE. Nauczycielka przedstawia ilustrację maskotki Syriusza. Wyjaśnia że nazwa pochodzi od najjaśniejszej gwiazdy na niebie (Sirius). Jest to maskotka wszystkich dzieci w Unii i występuje w każdym kraju ale z jego narodowymi elementami.
  4. Zabawa "Kto był na moście". Dzieci śpiewają piosenkę "Jaworowi ludzie" i ilustrują jej treść wg znanej zabawy. Po słowach "…a jednego zatrzymamy!" – n-lka opowiada w formie zagadki, z jakiego kraju europejskiego jest zatrzymany na moście przybysz, dzieci mają odgadnąć, np. "Jest to gość z kraju Smerfów, z kraju Kopciuszka, Pinokio, itp.
  5. Oglądanie flagi UE, liczenie gwiazdek. Krąg złotych gwiazdek reprezentuje solidarność i harmonię między narodami. Liczba 12 jest symbolem doskonałości, pełni i jedności. Może być odbierana jako godziny zegara, miesiące, znaki zodiaku, liczba apostołów.
  6. Prezentacja komputerowa – flagi państw.
  7. Zabawa wg Klanzy "Obcy w obcym kraju"
         Wskazane dzieci wsiadają do "samochodu" i wyruszają w podróż po Europie. Prowadząca opisuje sytuację: Do obcego kraju przyjeżdża grupa przybyszów. Wysiadają z samochodu. Speszeni, spłoszeni patrzą na czubki swoich stóp. Gdy kogoś potrącą, drżą onieśmieleni. W miarę upływu czasu, ośmielają się nieco i zaczynają dostrzegać coś więcej, zaczynają dostrzegać kolor butów, kolor swetrów. Ten spacer sprawia że czują się pewniej, wyżej podnoszą wzrok, zwracają uwagę na buzie. Gdy ktoś wyda im się interesujący podają niepewnie rękę. Z czasem pewnym wzrokiem rozglądają się wokół, spostrzegają przyjazne twarze i witają się przyjaźnie.
  8. Nauczycielka nawiązuje do zabawy i wyjaśnia, że w każdym kraju ludzie posługują się swoimi językami i dlatego warto uczyć się języków obcych w celu porozumiewania się . Dzieci dla zachęty witają się po angielsku, włosku, francusku, niemiecku.
  9. Zabawa chustą animacyjną:
    • pod chustę wchodzą dzieci, które lubią Kubusia Puchatka, Pinokia, Calineczkę, Kopciuszka, itd.
    • wejdź na kolor, który jest na fladze Unii Europejskiej, na fladze polskiej, włoskiej, litewskiej, itp.
  10. Zadania do wykonania dla dzieci (do wyboru):
    • "Przepustka do Europy"- dzieci odbijają rękę pomalowaną białą farbką na czerwonym kartonie lub żółtą farbką na niebieskim kartonie.
    • "Europejski bohater bajki" – malowanie farbami plakatowymi na kartce zmoczonej osłodzoną mocno wodą,
    • Układanie puzzli: mapa Europy,
    • karty pracy dotyczące znanych bajek: "Znajdź pantofelki Kopciuszka", "Jaki owad pomógł Calineczce?" (rozwijanie percepcji wzrokowej). Powiązanie postaci z bajek z odpowiednim krajem europejskim i wskazanie go na mapie.
  11. Zabawa taneczna "Grek Zorba".
  12. Ewaluacja: dzieci wybierają "minki – słoneczka", aby określić jak podobały im się zajęcia.
Opracowała: mgr Jolanta Macianis
Nauczycielka Przedzszkola Miejskiego nr 1 w Sejnach

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie