Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Jak pomóc trzecioklasiście złagodzić przejście do klasy IV

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 5167 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Wielu rodziców jak i dzieci pod koniec klasy III boryka się z problemem i co dalej z nauką?Postaram się Wam pomóc.Jak pomóc trzecioklasistom złagodzić przejście do klasy IV?

Już za kilka miesięcy zakończy się rok szkolny, a z nim pierwszy etap nauki Państwa dzieci w szkole podstawowej. Pamiętamy jak niedawno wielkim przeżyciem dla całej rodziny, a przede wszystkim dla „ świeżo upieczonych ” pierwszoklasistów były początki nauki szkolnej. Nowi koledzy i koleżanki, nowa pani ,nowe otoczenie, a przede wszystkim nowe obowiązki sprawiały, że niektórzy w tym początkowym okresie przeżywali pewne kłopoty, które przy wsparciu rodziców i nauczycieli minęły bezpowrotnie.
Nauka w klasach I – III jest delikatnym przejściem od wychowania przedszkolnego do nauczania prowadzonego w klasach IV – VI, dlatego też nie ma tu podziału na przedmioty. Metody nauczania i organizacja zajęć też przypominają ten radosny, beztroski
okres w życiu dzieci. Ocenianie ma charakter opisowy i właściwie nie niesie ze sobą żadnych przykrych konsekwencji. To wszystko sprawia, że uczniowie klas III, czują się już prawdziwymi uczniami, którzy wszystko lub prawie wszystko wiedzą o szkole. Większość z nich osiąga bardzo dobre lub dobre wyniki w nauce więc bez obaw oczekuje na przejście do klasy IV. Niekiedy jednak pierwsze dni września w klasie IV przynoszą niepokój o osiągnięcia uczniów. Budzi się on zarówno u samych dzieci jak i ich rodziców.
Jakie mogą być przyczyny tych kłopotów?
Problem ten warto już dzisiaj sobie uświadomić, by pomóc dziecku łagodnie przekroczyć próg, jakim jest niewątpliwie przejście z klasy III do IV. Zmienia się bowiem sposób nauczania i jego organizacja, wymagania stawiane uczniom, zasady oceniania, a także co jest nie mniej ważne – otoczenie i nauczyciele. Pozostaje jednak to samo dziecko, które tak chętnie uczyło się i osiągało sukcesy. Spróbujmy więc wspólnie ustalić ich źródło, by pomóc dziecku odnaleźć się w nowej dla niego rzeczywistości szkolnej.
Często bywa tak, że dzieci w klasach młodszych, a przynajmniej w początkowym okresie uczą się, bo interesuje je wszystko co wiąże się ze szkołą, a także dlatego, że chcą się przypodobać swojej pani, która jest dla nich niekwestionowanym autorytetem. Wynika
to z tego, że większość zajęć dydaktycznych dzieci mają z jedną nauczycielką, która bardzo dobrze zna swoich uczniów i stara się dostosowywać wymagania do ich możliwości, tak by każdy z nich mógł osiągnąć sukces, a w przypadku trudności pomaga na bieżąco w ich pokonywaniu.
W klasie IV każdego przedmiotu uczą inni nauczyciele, którzy różnią się między sobą sposobem bycia, wymaganiami. Może to wpłynąć na osiągnięcia niektórych dzieci, szczególnie tych mniej odpornych na stres. Musi upłynąć więc trochę czasu zanim nauczyciele i uczniowie poznają się wzajemnie i nabiorą do siebie zaufania. Ważne są więc w tym okresie częste rozmowy rodziców z dziećmi nie tylko na temat osiągnięć czy stopni , jakie otrzymały, ale też tego co było na lekcjach, jak radziły sobie w różnych sytuacjach, jakie przynosi codzienny pobyt w szkole. Mądre rozmowy wspierające dziecko, z pewnością pomogą mu w nabraniu pewności siebie i szybkim zaaklimatyzowaniu się w nowym dla niego środowisku. Dziecko znowu poczuje się ważne wraz ze swoimi problemami, tak jak to było w pierwszych dniach nauki w szkole. Rodzice powinni pamiętać o tym, by w czasie tych rozmów unikać krytykowania nauczycieli, gdyż często bywa tak, że dziecko przestraszone nową
dla siebie sytuacją, z którą nie zawsze może sobie od razu poradzić, pewne zdarzenia wyolbrzymia. Trudno jest więc obiektywnie w domu ustalić przebieg wydarzeń, a negatywny obraz nauczyciela, jaki może wtedy powstać, poparty autorytetem rodziców, może utrudniać dziecku normalne funkcjonowanie w szkole.
Aby złagodzić problemy, jakie mogą przynieść pierwsze miesiące nauki w kl. IV, rodzice powinni już w kl. III zwracać uwagę na dobre opanowanie przez ich dzieci wiadomości i umiejętności określonych w programie nauczania, jako konieczne dla ucznia kończącego naukę w klasach młodszych. Wszelkie luki w wiedzy i umiejętnościach będą powodowały trudności w przyswojeniu nowego materiału. Na uzupełnienie braków nie będzie już czasu. Już teraz można wspólnie z dzieckiem organizować szereg zabaw, które dadzą szansę powtórzenia całego materiału. Można też zachęcać do poszukiwania informacji poszerzających wiedzę na określony temat. Pomocne tu będą zarówno zgromadzone w domu książki, jak i umiejętne korzystanie z komputera. Zdobyte w ten sposób wiadomości, jak również umiejętność ich pozyskiwania, z pewnością przydadzą się w klasach starszych. Zachęcajmy też dziecko do czytania dłuższych tekstów, a następnie do wskazywania w nich najistotniejszych informacji czy pisemnego formułowania odpowiedzi na postawione przez nas pytania. Jest to bardzo ważne
i przydatne, gdy trzeba z lekcji na lekcję przygotować się z historii, przyrody czy języka polskiego.
Początek klasy IV to również trudny okres dla dzieci ze względu na zmiany zachodzące w ich rozwoju. Wchodzą one bowiem w okres dojrzewania, stają się podatne na gwałtowne zmiany nastroju i przykre doznania emocjonalne. Rodzice powinni też uważnie obserwować grono kolegów i koleżanek swoich dzieci. Mogą dyskretnie, bez narzucania, zainteresować ich tymi rówieśnikami, których wpływ byłby szczególnie korzystny. Dotyczy to zwłaszcza rówieśników przejawiających zainteresowania, które mogą być przez nich naśladowane. Ważne jest też, by umiały nawiązywać
i podtrzymywać pozytywne stosunki z otaczającymi ich ludźmi, gdyż dzięki temu staną się bardziej odporne na różne codzienne przykrości i niepowodzenia.
Widzimy więc, że czas przejścia ucznia z klasy III do klasy IV, jest dla niego istotnym progiem szkolnym. Jednak dzięki wsparciu ze strony rodziców i nauczycieli oraz właściwym stosunkom z rówieśnikami, dziecko jest w stanie poradzić sobie z czekającymi go obowiązkami i w krótkim czasie odnosić sukcesy.


Literatura:
Balińska H./ red/: Moje dziecko – dobry uczeń. WSiP, Warszawa 1984
Filipczuk H. : Rodzice i dzieci w młodszym wieku szkolnym. Nasza Księgarnia, Warszawa 1985
Mendel M.: Rodzice i szkoła. Jak współuczestniczyć w edukacj dzieci? Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 1998
Pietsch – Szurek E.: Trudności szkolne najmłodszych. IWZZ. Warszawa 1981
Pomykało W. /red/: Vademecum dla rodziców dzieci od lat 6 do10. Wydawnictwo Współczesne. RSW „ Prasa – Książka – Ruch”, Warszawa 1987
Przetacznikowa M., Makiełło – Jarża G.: Psychologia rozwojowa. WSiP Warszawa 1977Opracowała: Beata Karpa-Bloch

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie