Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Rodzaje diet i ich charakterystyka

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 6625 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Scenariusz lekcji w pracowni komputerowej z Zasad żywienia i technologii gastronomicznej w kl. I Technikum Hotelarskiego
1. TEMAT LEKCJI: Rodzaje diet i ich charakterystyka.

2. CELE OPERACYJNE:


Po tej lekcji uczeń:
 zna różne rodzaje diet,
 wie jak można wykorzystać komputer na lekcjach z Zasad żywienia,
 rozumie konieczność stosowania różnych rodzajów diet w różnych okolicznościach (konkretne stany chorobowe, nadwaga, racjonalne żywienie osób zdrowych),
 potrafi znaleźć wiadomości na temat diet na stronach internetowych,
 potrafi wybrać potrzebne informacje z tekstu,
 potrafi scharakteryzować wybrane rodzaje diet,
 potrafi dobrać dietę do konkretnego stanu organizmu człowieka.

3. FORMY PRACY Z UCZNIEM:
- praca równym frontem
- praca w parach

4. METODY NAUCZANIA:
oparte na słowie
-pogadanka
oparte na działaniu
-wyszukiwanie potrzebnych informacji na stronach internetowych

5. ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- stanowisko komputerowe podłączone do Internetu
- adresy stron internetowych zawierające informacje na temat diet

6. LITERATURA WYKORZYSTANA PRZY PRZYGOTOWYWANIU ZAJĘĆ:
- Podstawy żywienia człowieka – K. Flis, W. Konaszewska, WSiP
- Racjonalne żywienie człowieka – S. Bączyk, Ł. Szczęśniak, PWN

7. CZAS:2x45min.

8. TOK LEKCJI:
1) Przypomnienie omówionego materiału dotyczącego diety:
 co to jest dieta?
 jakie jest znaczenie diety w żywieniu ludzi chorych?
2) Krótkie zapoznanie uczniów z celem prowadzenia lekcji w pracowni komputerowej.
3) Indywidualna praca uczniów przy komputerze z wykorzystaniem przykładowych adresów:
- www.dieta.pl
- www.kuchnia.3miasto.pl/dieta.html
- www.webmedia/dieta
- www.optymal-btw.aktis.i.p.pl
- www.izz.waw.pl
- http://republika.pl/dietetyka
- http://wiem.onet.pl/wiem
Uczniowie wyszukują informacje dotyczące różnych rodzajów diet: dieta podstawowa (lekko strawna), dieta bogatobiałkowa, dieta ubogobiałkowa, dieta oszczędzająca (z ograniczeniem substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego), dieta niskotłuszczowa z ograniczeniem błonnika, diety specjalne (eliminacyjne), dieta optymalna, dieta śródziemnomorska; po czym podzieleni na dwuosobowe grupki tematyczne analizują przydzielone im diety.

4) Pogadanka na temat diet i ich charakterystyki
Wybrani uczniowie przedstawiają opracowany przez siebie rodzaj diety, omawiają jej założenia i proponują przy jakich schorzeniach należy ją stosować. Pozostali uważnie słuchają, a następnie zgłaszają swoje uwagi, wątpliwości, które rozwiązywane są przy niewielkim udziale nauczyciela.
Należy zwrócić uwagę uczniów na konieczność stosowania różnych diet w różnych stanach organizmu człowieka i doprowadzić do wyjaśnienia jak można dobrać określoną dietę.

5) Podsumowanie lekcji
Jedna osoba z każdej dwójki w kilku słowach próbuje ująć charakterystykę „swojej” diety oraz okoliczności jej stosowania i podaje jako notatkę pozostałym uczniom.

opracowanie: mgr inż. Jolanta Chuchla
ZSP nr 1 w Nowej Rudzie

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie