Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Poznajemy zwyczaje wigilijne

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 21176 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zadzwoń do Nas!* - tel. 606-...-... ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III szkoły podstawowej. Realizowany może być z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Blok tematyczny: Czekam na święta Bożego Narodzenia.

Temat dnia: Poznajemy zwyczaje wigilijne.

Cele ogólne:
  • kształtowanie umiejętności wypowiadania się na określony temat;
  • zapoznanie z wybranymi zwyczajami i tradycjami bożonarodzeniowymi:
  • uświadamianie znaczenia tradycji;
  • budzenie wrażliwości na losy innych ludzi;
  • rozwiązywanie zadań tekstowych różnymi sposobami;
  • doskonalenie umiejętności wykonywania działań w zakresie 1000;
  • kształtowanie umiejętności rozwiązywania problemów efektywnego współdziałania w grupie.
Cele operacyjne w kategoriach czynności ucznia:

Uczeń:
  • zna zwyczaje bożonarodzeniowe;
  • potrafi opowiadać o przygotowaniach do Wigilii;
  • potrafi redagować opis;
  • rozwiązuje zadania tekstowe różnymi sposobami;
  • potrafi wykonywać działania w zakresie 1000;
  • potrafi wykonać choinkę z kartonu;
  • potrafi zaśpiewać kolędę;
  • potrafi zgodnie współpracować w grupie;
  • potrafi docenić wartości naszych rodzinnych tradycji.
Metody: rozmowa, praca z tekstem literackim, drama, zadaniowa, ekspresyjna, opis.Formy pracy: indywidualna, zbiorowa i grupowa.Środki dydaktyczne: ubrana choinka, karty pracy, materiały do wykonania choinki, plansza z planem opisu.Edukacja polonistyczna- Swobodne wypowiedzi na temat zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Ukazanie różnych zwyczajów związanych z tym świętem na podstawie własnych doświadczeń. Redagowanie opisu.
Edukacja społeczno- środowiskowa- Zwyczaje i tradycje świąt Bożego Narodzenia.
Edukacja matematyczna- Rozwiązywanie zadań z treścią różnymi sposobami.
Edukacja techniczna - Wykonanie choinki z kartonu.
Edukacja muzyczna - Śpiewanie kolęd.

Czas trwania: około 135 minut

Przebieg zajęć:
  1. Powitanie w kręgu
  2. Wprowadzenie – rozmowa z dziećmi o nastrojach ostatnich dni przedświątecznych ( co się dzieje w tych dniach w domach, na ulicach?).(pośpiech, zakupy, duży ruch, gotowanie, pieczenie sprzątanie)
    • Jakie święto się do nas zbliża?
  3. Tradycje świąteczne w polskich domach: - swobodne wypowiedzi;
    • Co to jest tradycja, zwyczaj?
    • Dlaczego mimo upływu lat Wigilia w polskich domach wygląda podobnie?
    • Czy w twoim domu panują świąteczne zwyczaje inne niż te, o których mówiliśmy?
    • Jaki jest twój ulubiony zwyczaj?
    ( pierwsza gwiazdka, biały obraz, pod obrusem siano, na stole stoją wigilijne potrawy- 12, dodatkowe miejsce, stroik, choinka, prezenty, dzielenie się opłatkiem, składanie życzeń, śpiewanie kolęd)
    • scenki pantomimiczne, obrazujące świąteczne zwyczaje: (zespoły odgrywają wylosowaną scenkę)
      Zespół I- Stroimy choinkę.
      Zespół II – Nakrywamy stół do wieczerzy.
      Zespół III – Nieznajomy gość przy wigilijnym stole;
      Zespół IV – Przychodzi św. Mikołaj.
    • wykonanie ćwiczenia - karta pracy 1
  4. Rozmowa na temat:W jaki sposób można pomóc ludziom samotnym? w oparciu o baśń H.Ch. Andersena " Dziewczynka z zapałkami"
    • Czy historia dziewczynki musiała się tak skończyć?
    • Jak można takim ludziom czyli samotnym pomóc? ( pomóc w zbiórce świątecznych prezentów, kupię w kościele świecę Caritasu, porozmawiam z rodzicami i zaproszę do domu na święta, wrzucę pieniadze do specjalnej puszce)
  5. Samodzielne redagowanie zdań opisujących świąteczną choinkę- karta pracy nr.2
    • Przypomnienie planu opisu drzewka.
      1. Miejsce ustawienia choinki.
      2. Rodzaj, wielkość i kształt drzewka.
      3. Ozdoby choinkowe.
      4. Ogólne wrażenie.
    • Opis choinki- praca zróżnicowana
      I Poziom – ucz. układają zdania z rozsypani wyrazowej.
      II Poziom – ucz. uzupełniają tekst z lukami za pomocą sugerowanych wyrazów w ramce.
      III Poziom – ucz. samodzielnie redagują opis.
    • Odczytanie napisanych zdań.
  6. Zabawa ruchowa- " Rób to, co ja".
  7. Świąteczna choinka – łączenie kartonu z patykiem (koperta)
  8. Edukacja matematyczna: rozwiązywanie zadań tekstowych – karta pracy nr.3
  9. Wspólne kolędowanie.(dz. siadają w kręgu wokół choinki)
  10. Ocena pracy uczniów.
  11. Praca domowa: Każdy uczeń zapisze w zeszycie poznane zwyczaje świąteczne.
  12. Podsumowanie i ewaluacja zajęć poprzez "dokończ zdania: Podczas dzisiejszych zajęć." Każdy komu podobały się dzisiejsze zajęcia stanie przy buzi , a komu nie podobały się zajęcia przy buzi
KARTA PRACY NR 1
Przeczytaj i pokoloruj gwiazdki z tymi zwyczajami świątecznymi, które wiążą się z Bożym Narodzeniem.


KARTA PRACY NR 2

GRUPA I
Ułóż i zapisz zdania z rozsypanki wyrazowej.







GRUPA II
Uzupełnij zdania przymiotnikami podanymi w ramce.
rozłożyste, zielony, krótsze, wysoki, srebrna, różnokolorowym, kolorowe, lśniące, świąteczny

Opis choinki

Choinka stoi w sali. Jest to świerk ........ i ........
Na dole ma ............ gałęzie, a u góry ..........
Otoczona jest .............. łańcuchem.
Na górze błyszczy ......... gwiazda.
Wiszą na niej ........ bombki, .......... świecidełka i zabawki z papieru. Podoba mi się, bo wprowadza w ......... nastrój.

GRUPA III
Ułóż zdania opisujące świąteczną choinkę. Posłuż się słownikiem.

Słowniczek:
klasa, sztuczne drzewko, świerk, średniej wielkości, wysoki, gałęzie rozłożyste u dołu, u góry krótsze, mrugająca gwiazda, kolorowe świeczki, lśniące bombki, upiększa klasę, wprowadza w świąteczny nastrój






KARTA PRACY NR 3

Zadanie:
Rozwiąż zadanie z treścią.
  1. Lista zakupów:
    10 kg mąki po 6zł
    4 paczki rodzynek po 2zł
    6 sztuk jajek za 4zł
    5 kg cukru po 3 zł
    2 margaryny po 3zł

    Ile dostaniecie reszty, jeżeli dacie pani sprzedawczyni banknot 100zł?

    Rozwiązanie: .......................................... .........................................
  2. Lista zakupów:
    7 bombek za 6zł
    5 łańcuchów po 2zł
    1 opakowanie świeczek po 12 zł
    3 małe stroiki po 5zł

    Ile dostaniecie reszty, jeżeli dacie pani sprzedawczyni banknot 200 zł ?

    Rozwiązanie: ........................................ ........................................
Beata Gromadzka n-l ksztalcenie zintegrowane

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie