Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
W krainie baśni i bajek

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 35259 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Baśnie od wielu pokoleń stanowią wartościowy element procesu wychowawczego. Pracując z dziećmi w przedszkolnej grupie zerowej systematycznie czytałam i opowiadałam je dzieciom. Końcowym etapem sprawdzenia znajomości bajek przez dzieci było zajęcie, któego scenariusz przedstawiam.

TEMAT ZAJĘCIA: W KRAINIE BAŚNI I BAJEK

CEL GŁÓWNY:
Stwarzanie sytuacji edukacyjnych mających na celu uświadamianie dzieciom, że baśnie i bajki to źródło wiedzy, którą można wykorzystać w życiu codziennym i podczas zabawy z rówieśnikami.

CELE OPERACYJNE:
Na poziomie wiadomości dziecko po zajęciu powinno:
· mieć świadomość, że baśnie i bajki mogą być tematem do wielu ciekawych zabaw;
· zdawać sobie sprawę, że z treści baśni i bajek płyną mądrości życiowe;
· wiedzieć, że w bajkowym świecie dobro zawsze bywa nagradzane, a zło ukarane;
· rozumieć, że słowa czytane i opowiadane rozwijają wyobraźnię;
· orientować się, że przez uruchomienie wyobraźni można rozwijać twórczą aktywność;
· uświadamiać sobie, że bariery jak nieśmiałość i lęki można pokonywać;

Na poziomie umiejętności dziecko po zajęciu powinno:
· rozwinąć umiejętność współdziałania w sytuacjach zabawowo- zadaniowych;
· potrafić przestrzegać podanych zasad obowiązujących w czasie zajęć;
· znać kolory i potrafić je nazywać;
· umieć współdziałać w grupie i w parze z dzieckiem mniej sprawnym;
· mieć utrwalone cyfry od 1 do 6 i umieć posługiwać się liczebnikami;
· sprostać wykonywaniu pracy plastycznej wg wzoru i podanej instrukcji słownej;
· rozwinąć umiejętność rozpoznawania za pomocą gestów prostych czynności np. sposobu gry na instrumentach muzycznych

METODY:
· pedagogika zabawy
· dobrego startu
· zadań stawianych dziecku do wykonywania
· ćwiczeń utrwalających wcześniej nabyte umiejętności

FORMY PRACY:
Z całą grupą, w parach, indywidualna.

POMOCE:
Napis „W KRAINIE BAŚNI I BAJEK”, pianino, karteczki z poznanymi spółgłoskami, koperty z zestawami zadań, domek Baby Jagi, kaseta magnetofonowa z nagraniem, ślady stóp bohatera bajek, kółka wycięte z kartonu, kartki kolorowego papieru, klej, wyrazy do przeczytania przez dzieci, karki z labiryntem, plastikowe grzyby, znak graficzny do piosenki, kalki do prac indywidualnych, dyplomy, buźki do informacji zwrotnej.

PRZEBIEG:
1. Dzieci siedzą w kręgu na krzesełkach.
Rozpoczęcie zajęcia „Piosenką na powitanie”.
„Wszyscy są, witamy Was!
Zaczynamy, już czas.
Jestem ja, jesteś Ty!
Raz, dwa, trzy.”
2. Powitanie gości.
3. Określenie kciukiem swojego samopoczucia - uzyskanie informacji wstępnej.
4. Przedstawienie celu zajęcia.
Czy lubicie, gdy ktoś wam czyta lub opowiada bajki? Kto najczęściej to robi? Dzisiaj przypomnimy sobie niektórych bohaterów poznanych przez was baśni i bajek. Ciekawa jestem czy ich rozpoznacie.
Dzisiaj są z nami babcia Ani i dziadziuś Karolinki. Na pewno babcie i dziadziusiowie są największymi ekspertami od czytania bajek i znają ich wiele. Babcia i dziadziuś będą przysłuchiwać się waszym odpowiedziom i patrzeć, jak wykonujecie zadania zawarte w kopertach. Każda koperta to inna bajka.
Czy chcecie przenieść się do krainy baśni i bajek?
Drogę wskażą wam ślady zostawione przez bajkowych bohaterów.
5. Przejście do sali gimnastycznej, która jest krainą baśni i bajek.
Aby przekroczyć próg do tej krainy należy wypowiedzieć czarodziejskie słowo zmieniając jego pierwszą głoskę na inną- taką jaka odpowiada wylosowanej przez was literze. Ja wypowiadam „ratatatum” i już mogę wejść. Dzieci wchodzą i siadają w kręgu na krzesełkach.

6. Eksperci zajmują przeznaczone dla nich miejsce i podają dzieciom pierwszą kopertę.

· Rozpoznaj i podaj tytuł bajki, o której opowiada piosenka (nauczycielka śpiewa piosenkę akompaniując na pianinie).

Z popielnika na Wojtusia
Iskiereczka mruga
Choć opowiem ci bajeczkę
Bajka będzie długa
„Jaś i Małgosia”
Była sobie Baba Jaga
miała domek z ciasta
a w tej chatce same dziury
pst iskierka zgasła.

· Z czego zrobiony był domek czarownicy?
· Policz pierniki, z których zbudowany był domek Baby Jagi i przypnij odpowiednią cyferkę.
(Nauczycielka odsłania narysowany na kartonie bajkowy domek Baby Jagi ozdobiony kolorowymi pierniczkami w kształcie serduszek. Dziecko przelicza pierniczki według rozpoznanego koloru i wybiera je:1 – brązowe, 2 – białe, 3 – zielone, 4 – żółte, 5 – czerwone, 6 – niebieskie).

7. Dzieci otrzymują drugą kopertę.

· Rozpoznaj i podaj tytuł bajki…

Z popielnika na Wojtusia
Iskiereczka mruga
Choć opowiem ci bajeczkę
Bajka będzie długa

Był raz chłopiec cały z drewna „Pinokio”
miał on iść do szkoły
ale wcześniej w świat wyruszył
by przeżyć przygody.

· Pokaż, jak chodziłbyś, gdybyś był z drewna.
· Co było charakterystyczną cechą Pinokio?
· Kto zrobi najdłuższy nos z gazety?

8. Dzieci otrzymują trzecią kopertę.

· Rozpoznaj i podaj tytuł bajki…

Z popielnika na Wojtusia
Iskiereczka mruga
Choć opowiem ci bajeczkę
Bajka będzie długa

Jedna brzydka kaczka mała „Brzydkie kaczątko”
z innymi pływała
gdy dorosła bardzo pięknym
łabędziem się stała.

· Wykonaj wspólnie z kolegą łabędzia techniką orgiami- potrzebne do tego będą 4 duże koła i 6 małych koloru białego i czerwony dziobek (praca wg wzoru).

9. Dzieci otrzymują czwarta kopertę.

· Rozpoznaj i podaj tytuł bajki…

Z popielnika na Wojtusia
Iskiereczka mruga
Choć opowiem ci bajeczkę
Bajka będzie długa

Była sobie raz królewna, „Śpiąca królewna”
która długo spała,
gdy królewicz ja obudził
żoną mu została.

10. Dzieci otrzymują piątą kopertę.

· Rozpoznaj i podaj tytuł bajki…

Z popielnika na Wojtusia
Iskiereczka mruga
Choć opowiem ci bajeczkę
Bajka będzie długa


Ta dziewczynka bardzo dobra „Kopciuszek”
wciąż w domu sprzątała
przyjaciele jej pomogli
na bal się wybrała.

· Odczytaj wyrazy w opowiadaniu (nauczycielka czyta tekst, a dzieci odczytują słowa pokazywane na kartkach).
Kopciuszek to biedna dziewczynka. Nie miała ona mamy. Mieszkała razem z macochą i jej córkami. Musiała sprzątać dom. Pewnego razu królewicz ogłosił bal. Siostry założyły piękne suknie i korale i wybrały się do pałacu. Kopciuszkowi nakazały przebierać mak. Dobra wróżka wyczarowała dziewczynce piękną sukienkę, więc na balu wyglądała jak kolorowy motyl.

· Co zgubił Kopciuszek na balu księcia?

Rozpoznaj pantofelek zgubiony przez koleżankę lub kolegę.

11. Dzieci otrzymują szóstą kopertę.

· Rozpoznaj i podaj tytuł bajki…

Z popielnika na Wojtusia…
Iskiereczka mruga
Choć opowiem ci bajeczkę
Bajka będzie długa

Była sobie raz dziewczynka „Czerwony kapturek”
co babcię kochała,
poszła do niej w odwiedziny,
z wilkiem się spotkała.

· Wskaż Kapturkowi drogę do babci. – szukanie właściwej drogi w labiryncie.
· Idź „pod dyktando” i policz ile grzybów znalazłaś.

12. Trwają obrady ekspertów.

W tym czasie nauczycielka prezentuje dzieciom znak graficzny do piosenki.

Dzieci śpiewają refren piosenki i kreślą znak graficzny:
· w powietrzu patrząc na wzór
· indywidualnie podchodząc do wzoru
· na kartkach indywidualnych

13. Eksperci wydają werdykt i wręczają dzieciom dyplomy eksperta baśni i bajek.

14. Informacja zwrotna- dorysowanie „buźki” wesołej, smutnej lub obojętnej będącej odpowiedzią na pytanie „Jak się czuję po wizycie w krainie baśni i bajek?”.

Opracowała mgr Jolanta Sucholewska, nauczycielka wychowania przedszkolnego
Przedszkola Publicznego nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie