Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Na ratunek Ziemi

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 992 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Jako nauczyciel z wieloletnim doświadczeniem w pracy w przedszkolu chciałabym się podzielić moją propozycją lekcji o problematyce ekologicznej przeprowadzonej w przedszkolnej grupie starszaków. Tematyka ta pojawiła się na dwóch zajęciach. Jednym, wprowadzającym, które miało za zadanie ukazać dzieciom rolę dbałości o przyrodę, a w szczególności o czystość wód; oraz drugim, które miało charakter wycieczki do oczyszczalni ścieków. Polecam wszystkim nauczycielom przedszkolnym. Dzieci były zachwycone i myślę, że się wiele nauczyły.
NA RATUNEK ZIEMI

Temat: Woda i jej znaczenie dla życia zwierząt i roślin

Cele operacyjne
• kształtowanie świadomości ekologicznej
• kształcenie właściwej postawy w stosunku do przyrody żywej i nieożywionej
• zapoznanie z konstrukcją i zasadą działania prostego filtra

Pomoce dydaktyczne:
Ilustracja Wiklinowej Zatoki-fabryka z wypływającymi zanieczyszczeniami do rzeki, słoik z zanieczyszczoną wodą, czyste słoiki, butelki plastikowe po napojach z odciętymi dnami, kawałki płótna, piasek, pokruszony węgiel lekarski, żwir.

Przebieg zajęcia:

1. Dzieci siedzą na dywanie. Słychać pukanie do drzwi, Pani dyrektor przekazuje paczkę. Dwójka dzieci rozpakowuje paczkę i wyjmuje słoik z brudną wodą, ilustrację pt. „Wiklinowa Zatoka” i list.
Nauczycielka wiesza ilustrację i czyta list.

2. Drogie dzieci, mam na imię Kastor. Jestem kaczorem i mieszkam wraz z rodziną i przyjaciółmi nad malowniczą Wiklinową Zatoką. Do tej pory żyliśmy tutaj szczęśliwie. W czystej wodzie zatoki chętnie pływałem ja Kastor, moje dzieci, szczurek Ogryzek, raki, żaby i ryby. Ale oto stała się rzecz straszna. Pewnego dnia na brzegu Wiklinowej Zatoki pojawiła się ogromna rura. Z tej rury wprost do zatoki wypływa czarna, tłusta, nieprzyjemnie pachnąca woda. Nasze śliczne piórka pokryło dziwne, tłuste błoto. Wszystkie raki które żyły szczęśliwie na dnie rzeki zaczęły uciekać w górę rzeki. Żab też już nie ma a ryby chorują. My też musimy opuścić Wiklinową Zatokę, bo inaczej zginiemy. Wszystko to widzicie na ilustracji, a w słoiku przesyłam wam brudną wodę z naszej zatoki.
Drogie dzieci pomóżcie nam. Poradźcie co można zrobić, jak oczyścić wodę, aby uratować zatokę. Chcemy do niej powrócić i dalej szczęśliwie żyć. Wiemy, że nam pomożecie, bo jesteście naszymi przyjaciółmi i kochacie wszystkie zwierzęta, rośliny i całą przyrodę.

3. Rozmowa na temat tego, co wydarzyło się w Wiklinowej Zatoce.
Dzieci przyglądają się ilustracji i omawiają ją. Postanawiają o wszystkim zawiadomić ekologów. Nauczycielka mówi, że gdy ekolodzy dowiedzą się o nieszczęściu, natychmiast przystąpią do akcji ratunkowej.
5. proponuję zabawę ruchową „Smutne i wesołe krople wody”

4. A teraz przyjrzymy się wodzie przysłanej przez Kaczora-Kastora.
• jaka ona jest?
• co w niej pływa?
• czy można tę wodę uratować?
Nauczycielka wyjaśnia, że wodę należy oczyścić- przefiltrować. Filtr to takie urządzenie, które zatrzymuje zanieczyszczenia. Proponuje wykonanie prostych filtrów.
• dzieci przechodzą do stolików
• w plastikowych przygotowanych butelkach otwór w szyjce zatykają za pomocą kawałka płótna
• po odwróceniu butelki do góry dnem wypełniają ją warstwami piasku, pokruszonym węglem lekarskim i żwirem
• za pomocą tak przygotowanego filtru dzieci filtrują brudną wodę

5. Nauczycielka mówi, że przy fabrykach powinny być zbudowane specjalne oczyszczalnie z dużymi filtrami, i woda powinna przepływać przez kilka filtrów zanim wypłynie do rzeki.

6. Zabawa ruchowa na tle piosenki „Nasza planeta”

7. Na następne zajęcie nauczycielka proponuje wycieczkę do nowoczesnej oczyszczalni ścieków jaka znajduje się w mieście.


WYCIECZKA DO NOWOCZESNEJ OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW W BRZEGU

1. Po oczyszczalni oprowadza nas Pani kierownik.
2. Zrozumiałym językiem mówi na czym polega praca oczyszczalni.
3. Pokazuje makietę oczyszczalni, która pozwala lepiej zrozumieć budowę kompleksu.
4. Pani kierownik tłumaczy jak przebiega oczyszczanie wody.
5. Podkreśla rolę dbałości o czystą wodę.Na koniec wycieczki dzieci dają Pani kierownik PODZIĘKOWANIE za możliwość zapoznania się z działalnością Oczyszczalni Ścieków. Za wspaniałą okazję włączenia się w edukację ekologiczną, która na pewno pozwoli dzieciom na mądrzejsze korzystanie z dóbr przyrody i przyczyni się do wzrostu szacunku dla Matki Natury.

Bożena Nazarkiewicz-Mazur


 

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie