Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Układy równań - powtórzenie wiadomości

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 7801 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Konspekt lekcji matematyki - "Układy równań - powtórzenie wiadomości" opracowany na podstawie podręcznika dla klasy II gimnazjum - "Matematyka z plusem". Na tej lekcji zastosowałam metodę aktywizującą stolików eksperckich.Uczniowie bardzo chętnie pracuja z wykorzystaniem wyżej wymienionej metody.
TEMAT: Układy równań - powtórzenie wiadomości.

Klasa: II gimnazjum

Czas trwania: 2 godz. lekcyjne

Cel główny :
Usystematyzowanie i ugruntowanie wiadomości o układach równań.

Cele operacyjne :
• Uczeń zna określenie/pojęcie układu równań
• Uczeń zna metody rozwiązywania układów równań
• Uczeń potrafi rozwiązać układ równań metodą podstawiania oraz metodą przeciwnych współczynników
• Uczeń umie zapisywać wyrażenia/równania za pomocą symboli matematycznych
• Uczeń umie sprawdzić, czy dana para liczb jest rozwiązaniem układu równań
• Uczeń potrafi rozwiązać zadanie tekstowe za pomocą układu równań
• Uczeń potrafi zastosować poznane wiadomości przy rozwiązywaniu zadań
• Uczeń potrafi pracować w grupie
• Uczeń potrafi przeczytać zadanie/pytanie ze zrozumieniem jego treści

Formy pracy:
Grupowa

Metody pracy
Aktywizująca metoda stolików eksperckich

Środki dydaktyczne:
Karty z zadaniami
(przedstawiciele danej grupy losują zadanie/pytanie za 1, 2 lub 3 punkty)

Przebieg lekcji:
1. Czynności porządkowe.
• Przywitanie z klasą
• Sprawdzenie listy obecności
2. Część powtórzeniowa
• Sprawdzenie pracy domowej
• Przypomnienie wiadomości o układach równań
3. Część zasadnicza
• Temat lekcji
• Praca w grupach
4. Część końcowa
• Podsumowanie


I.
Czynności porządkowe. Podział klasy na 4 grupy.
Zwrócenie uwagi na wykonywanie obowiązków dyżurnego
i sprawny podział na grupy

II.
Sprawdzenie pracy domowej
(zad. 1 – podane przez nauczyciela).

Dokładna analiza
i omówienie .
Ocena ucznia słabego i ucznia zdolnego
III. Temat lekcji
Nauczyciel przypomina zasady pracy.
Uczniowie wybierają pytania/zadania za 1, 2 lub 3 punkty, pracują wspólnie w grupach – odpowiadają na pytania, rozwiązują zadania. Jeśli jest konieczne, korzystają z pomocy nauczyciela.
Uczniowie stają się ekspertami w zakresie wylosowanych zadań,treści zadań oraz ich rozwiązania zanotowują
w zeszytach lekcyjnych.
Nauczyciel sprawdza poprawność udzielanej odpowiedzi
lub rozwiązania zadania.
Po udzielonej odpowiedzi uczniowie na swoich kartach odpowiedzi notują ilość zdobytych punktów,
a nauczyciel na swojej zbiorczej karcie.
Po skończonej pracy uczniowie zliczają zdobyte punkty
i grupa, która zajęła I miejsce otrzymuje oceny bdb
II miejsce – oceny db, III i IV miejsce – oceny dst.
Nauczyciel ocenia pracę grupy.
IV. Podsumowanie lekcji.



PYTANIA ZA 1 PUNKT

1.I. Omów na czym polega algebraiczne rozwiązanie układu równań?



2.I. Sprawdź rachunkowo, czy punkty (-2,4),(3,5)
są rozwiązaniem układu równań 3x + 2y = 2
x – y = -6

3.I. Czy układ równań oznaczony i układ równań zależny oznacza ten sam
układ równań? (odpowiedź uzasadnij)



4.I. Ile rozwiązań może mieć układ równań?



5.I. Jak nazywamy układ, który ma nieskończenie wiele rozwiązań?



PYTANIA ZA 2 PUNKTY

1.II. Z podanego układu równań wyznacz y: 19 = 4x – 5y
3x = 20 – 2y


2.II. Rozwiąż podany układ równań metodą przeciwnych współczynników
2m + 5n = 6
m – 2n = 8

3.II. Zapisz w postaci układu równań:
„liczba a jest o 3 większa od liczby b, średnia arytmetyczna liczb a i b jest równa 14,5”

4.II. Zapisz odpowiedni układ równań z wykorzystaniem poniższych danych:

Pole = 128
Obwód = 52

5.II. Zapisz w postaci układu równań:
„liczba x jest 7 razy mniejsza od liczby y,
a dwukrotność liczby y jest o 5 mniejsza od połowy liczby x”



PYTANIA ZA 3 PUNKTY

1.III. Rozwiąż zadanie:
„Ola jest dwa razy starsza od Jasia. 5 lat temu Ola była trzy razy starsza od Jasia.
Ile lat ma Ola, a ile Jaś”
2.III. Dla jakiej wartości b podany układ równań jest nieoznaczony?
x + by = 2
2x – 6y = 4


3III. Rozwiąż zadanie:
„Za dwa różne podręczniki zapłacono 28,80zł.
Gdyby jeden podręcznik był o 25% droższy, a drugi o 25% tańszy, to ceny obu podręczników byłyby równe. Oblicz cenę każdego z podręczników”



4.III. Dla jakiej wartości a podany układ równań jest sprzeczny?
3x + 5y = 6
9x + ay = 12


5.III. Ustal dwie niewiadome, oznacz je literkami i zapisz odpowiednie równanie:
a) Ołówek kosztuje 1zł, a długopis 2zł.
Za kilka ołówków i kilka długopisów zapłacono 15zł.

b) W konkursie ortograficznym wzięła udział połowa dziewcząt i dwóch
chłopców, czyli wszystkich uczniów klasy.



Autor: Monika Gała

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie