Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Twierdzenie o kątach środkowych i wpisanych

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2505 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Jest to ciekawy sposób na wykorzystanie programu komputerowego CABRI na lekcji matematyki w klasie II gimnazjum.

Konspekt
(wykorzystanie programu komputerowego CABRI)

Temat: Twierdzenie o kątach środkowych i wpisanych.

Klasa: II gimnazjum.

Cele lekcji:
- sformułowanie twierdzeń o kątach środkowych i wpisanych;
- rysowanie kątów środkowych i wpisanych opartych na tym samym łuku;
- określenie zależności między kątami wpisanymi opartymi na tym samym łuku.

Przebieg lekcji:

1. Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji:
a) pojęcie łuku;
b) pojęcie kąta środkowego;
c) pojęcie kąta wpisanego.

2. Wprowadzenie do tematu lekcji:
a) podsumowanie wypowiedzi uczniów;
b) podanie tematu i celu lekcji oraz rozdanie kart pracy.

3. Realizacja nowego tematu:
a) uczniowie otwierają program CABRI;
b) krótka instrukcja nauczyciela odnośnie programu CABRI;
c) dalszy ciąg lekcji według karty pracy ucznia (n – l nadzoruje i pomaga uczniom w wykonywaniu konstrukcji, wyjaśnia, jak wykreślić kąty środkowe i wpisane w okręgu, jak je zaznaczać i mierzyć, uczniowie wykonują kolejno zadania z karty pracy ucznia, określają zauważone w nich zależności, przy pomocy n – la formułują kolejne twierdzenia i zapisują je na swojej karcie).

4. Podsumowanie wiadomości:
a) uczniowie rozwiązują zadanie zawarte w karcie pracy ucznia;
b) n – l zbiera karty pracy i ocenia pracę uczniów;
c) n – l i uczniowie podsumowują przeprowadzoną lekcję, omawiają zalety uczenia się geometrii z wykorzystaniem programu CABRI.

5. Zadanie pracy domowej.



KARTA PRACY


………………………… ………………………
(imię i nazwisko) (data)

Temat lekcji: ……………………………………………………………………………………………………

Zadanie 1.

Wykreśl okrąg, a następnie zbuduj kąty: środkowy i wpisany oparte na tym samym łuku.
Zmierz wykreślone kąty. Co zauważyłeś?

Kąt wpisany jest ……………………… ……………………od kąta środkowego opartego na tym samym łuku.

Zadanie 2.

Wykreśl okrąg, a w nim kilka kątów wpisanych opartych na tym samym łuku.
Jakie są miary tych kątów?

Kąty wpisane oparte na tym samym łuku są ……………………… …………………….

Zadanie 3.

Wykreśl dwa kąty wpisane oparte na półokręgu i zmierz je.
Co zauważyłeś?

Kąt wpisany oparty na półokręgu (średnicy) ma miarę ……………………… …………………….

Marzena Rzym
Nauczyciel matematyki
Samorządowego Gimnazjum w Bolszewie

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie