Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Dobowy system ochrony kręgosłupa

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2492 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Siedzący tryb nauki w szkole, obciążenie książkami, zmęczenie fizyczne i psychiczne nauką, przyswojenie nieprawidłowego nawyku postawy i brak kontroli nad postawą oraz zmniejszona aktywność ruchowa, to najcięższe zachowania obciążające kręgosłup w życiu codziennym dzieci i młodzieży powodujące wady postawy. W związku z tym mówi się o dobowym systemie ochrony kręgosłupa.

Praca w szkole oraz odrabianie lekcji odbywa się w warunkach kilkugodzinnego siedzenia w ławkach czy przy biurkach, dlatego tak ważne jest zorganizowanie właściwego miejsca siedzenia oraz konieczność opanowania prawidłowej pozycji ciała. Krzesło mające oparcia na ramiona, pozwala odciążyć mięśnie barków. Należy z nich korzystać od czasu do czasu, gdyż w ten sposób odciąża się także krążki międzykręgowe. Biurko lub stół powinno być kwadratowe lub prostokątne, z oświetleniem padającym z lewej strony (dla dzieci praworęcznych) i nie rażącym oczu, o takiej wysokości, by przy siedzeniu dziecko opierając się przedramionami o blat stołu miało kręgosłup wyprostowany i barki ustawione poziomo. Wysokość krzesła powinna odpowiadać długości podudzia (stopy oparte na podłodze lub podnóżku), wymodelowane oparcie podpiera odcinek lędźwiowy. Zasadą obowiązującą przy odrabianiu lekcji jest zmienność pozycji. Czytanie książki czy nauka bez konieczności pisania, może odbywać się w pozycji na brzuchu, bez nadmiernego unoszenia górnej części tułowia, tzn. bez pogłębiania lordozy lędźwiowej i szyjnej. Podkładamy zwinięty koc pod brzuch, aby unieść nieco lędźwie. Czoło staramy się trzymać równolegle do podłoża, ręce pod brodą, stopy zgięte grzbietowo. Pozycja ta daje naszemu kręgosłupowi dużo większy komfort niż pozycja siedząca..
Książki i przybory szkolne noszone do szkoły również znacznie obciążają kręgosłup uczniów. Należy nosić je w plecakach, aby ciężar był równomiernie rozłożony na oba ramiona. Dziecięcy plecak szkolny nie powinien ważyć więcej niż 10-12% wagi dziecka.
Ćwiczenia śródlekcyjne mogą stać się częściowym antidotum przeciw negatywnym wpływom długotrwałego siedzenia. Działanie tych ćwiczeń skierowane jest na napięcie grup mięśniowych, rozciągniętych na skutek siedzenia w ławkach, z jednoczesnym rozciągnięciem mięśni nadmiernie napiętych, wciągnięciem do pracy większych zespołów mięśniowych, także układu krążenia i oddychania, np. elongacja stojąc, a następnie krótkotrwałe napięcie w poprawnym ustawieniu mięśni grzbietu ściągającym łopatki, krążenia ramion w tył, przeciąganie się, przysiady, bieg w miejscu z unoszeniem wysoko kolan, itp. Wszystkie ćwiczenia połączone są ze swobodnym oddychaniem.
Wykonywanie czynności codziennych podlega również zasadom higieny i profilaktyki kręgosłupa. Tego typu obciążenia należy zminimalizować poprzez:
1) dobieranie pozycji i wysiłków mniej obciążających kręgosłup,
2) uwzględnianie indywidualnych możliwości anatomicznych i fizjologicznych przy angażowaniu kręgosłupa do pracy,
3) respektowanie potrzeb kręgosłupa.
Przestrzeganie ww. zasad nie wymaga specjalnego wysiłku, a tylko wykształcenia nawyków, których przyswojenie pozwoli nam żyć w zgodzie z własnym kręgosłupem.
Jak stać by chronić kręgosłup przed przeciążeniami?
Aby ulżyć naszym plecom w pozycji stojącej należy stać w lekkim rozkroku na szerokość bioder, jedna noga nieznacznie wysunięta do przodu lub ustawiona nieco wyżej. Co pewien czas ciężar ciała przenosimy z jednej nogi na drugą. Jednocześnie możemy sobie pomóc napinając mięśnie brzucha i grzbietu, czy rozciągając kręgosłup przez tzw. „rośnięcie w górę” i wykonując głębokie oddechy.
Jak chronić kręgosłup wykonując różne prace domowe i czynności życia codziennego w pozycji stojącej?
Wykonywana praca, jej miejsce, każdy warsztat i każde narzędzie powinny być dostosowane do wymogów kręgosłupa, a nie odwrotnie. Czynność nie może powodować wymuszonej pozycji.
Jeśli praca w pozycji stojącej wykonywana jest przy blacie, to powinien on być umieszczony na wysokości talii lub, gdy czynności wymagają większego wysiłku – na wysokości bioder. Należy ugiąć nogi lekko w kolanach, pochylamy wyprostowany tułów przez wysunięcie bioder do przodu.
Kij od szczotki, rura od odkurzacza powinny mieć długi trzonek, który pozwoli stać z wyprostowanym tułowiem. Nie naginać kręgosłupa do odkurzacza, czy szczotki i nie używać większej siły niż to konieczne.
Podczas zakładania spodni siadamy, lub lekko opieramy się o ścianę. Do wkładania lub czyszczenia butów podstawiamy funkcjonalny podnóżek lub stołek. Podczas prasowania lub zmywania – jedna stopa ustawiona na podnóżku, powoduje stabilne ustawienie bioder. Zmiana nogi co jakiś czas również odciąży kręgosłup.
Jak bezpiecznie dla kręgosłupa podnosić, przenosić lub pchać ciężkie przedmioty?
Jednym z największych zagrożeń dla kręgosłupa jest podnoszenie ciężarów. Aby podnieść ciężki przedmiot należy stanąć nad nim w lekkim rozkroku na szerokość bioder, jeszcze bezpieczniej w wykroku. Podnosząc ciężar należy ugiąć kolana tak, żeby kąt w kolanach wynosił ok. 90º, plecy wyprostowane, stawy biodrowe ugiąć tak, aby obiema rękami sięgnąć po przedmiot. Dla stabilizacji napinamy mięśnie tułowia i wyprostowanymi ramionami podnosimy go do góry, prostując jednocześnie kolana, biodra i plecy. Ciężar niesiemy przed sobą z lekko odchylonym kręgosłupem ku tyłowi.
Czynność schylania się towarzyszy bardzo często w życiu codziennym. Aby obciążyć kręgosłup jak najmniej, należy pochylać się o „prostych” plecach i albo przykucnąć, albo uklęknąć na jednym kolanie.
Jak powinna wyglądać pozycja leżąca, aby kręgosłup odpoczywał?
Aby pozycja leżąca służyła wypoczynkowi i regeneracji ważne jest właściwe ułożenie kręgosłupa i prawidłowe podłoże, które nie powinno być zbyt twarde ani zbyt miękkie, ale takie by mogło się dostosować do krzywizn kręgosłupa. Zbyt elastyczny materac nierównomiernie ugina się pod ciężarem ciała, powodując zniekształcenia fizjologicznych krzywizn kręgosłupa. Leżąc na plecach lub na boku głowa powinna spoczywać na poduszeczce lub na wałku pod karkiem, wypełniając wolną przestrzeń w okolicy szyjnej.
Warto przy pozycji leżącej wspomnieć o pozycjach odciążających kręgosłup.
1.Leżenie na plecach z nogami ugiętymi w kolanach pod kątem prostym, podudzia położone na stołku.
2.Leżenie na plecach z nogami ugiętymi i stopami opartymi o podłoże.
3.Leżenie na boku z ugiętymi obydwoma kolanami.
4.Siad klęczny w tzw. układzie japońskim.
5.Klęk podparty.
Młodzi i starsi ludzie nie widzą zależności pomiędzy bólami, wadami kręgosłupa a życiem codziennym i nie zdają sobie sprawy z tego, że bardzo często wystarczy zmienić nawyki zachowań, aby zredukować zbędne obciążenia i ulżyć kręgosłupowi.


mgr Magdalena Zoch

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie