Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Moje dziecko idzie do szkoły

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2339 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Na spotkaniach klasowych z rodzicami zajmuję się edukacją pedagogiczną rodziców wygłaszając referaty nurtujące obie strony: nauczyciela i rodziców

„MOJE DZIECKO IDZIE DO SZKOŁY” zagadnienia dotyczące prawidłowego rozwoju i zdrowia dziecka.


Wychowanie zdrowotne to integralna składowa wychowania ogólnego, a zdrowie dzieci to wartość nie do przecenienia. Dziecko- pierwszoklasista- rozpoczęło niezmiernie ważny etap życia. Musi sprostać nowym zadaniom, znajduje się w nowych sytuacjach, styka się z nowymi zagrożeniami.
Postępy w nauce w dużej mierze zależą od kondycji psychofizycznej dziecka.
Brak koncentracji, mylenie się, nadmierna pobudliwość i brak zainteresowania lekcją może być spowodowane np. nie zjedzeniem śniadania, czy w ogóle złym odżywianiem. Sytuacja w zakresie żywienia dzieci szkolnych nie jest zadowalająca. Od lat utrzymuje się duży odsetek dzieci nie jedzących śniadań, z niedowagą lub nadwagą, z próchnicą zębów. Błędy żywieniowe stale są popełniane. Niektóre wręcz nasilają się, np. nadmierne spożywanie słodyczy.
W stanie uzębienia dzieci szkolnych nie zauważa się widocznej poprawy. Próchnicę zębów obserwuje się u około 90% uczniów. Przestrzeganie higieny jamy ustnej i prawidłowe żywienie, szczególnie ograniczenie słodyczy, są niezbędne. Zaniedbanie w przestrzeganiu higieny przy przyrządzaniu i spożywaniu posiłków może grozić zatruciami pokarmowymi. Troska o prawidłową postawę ciała to ważne zadanie dla rodziców. Wady postawy zajmują pierwsze miejsce wśród stwierdzanych wad u dzieci szkolnych. Kilka godzin w jednej pozycji, noszenie ciężkich tornistrów w okresie intensywnego rozwoju sprzyja powstawaniu i utrwalaniu nieprawidłowości w postawie ciała.
Nie mniej ważnym zadaniem jest ochrona wzroku dziecka. Wady wzroku znajdują się w czołówce wykrywanych wad rozwojowych w wieku szkolnym.
Niemalże niezmiennie od lat występuje w szkołach problem wszawicy. Zakażeniu wszawicą i świerzbem sprzyja przebywanie w grupie.

Dbałość o higienę, warunki uczenia się, ubiór, zapewnienie dziecku odpowiedniej porcji snu i ruchu na świeżym powietrzu ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu dziecka.
Równie istotnym obowiązkiem rodziców jest przestrzeganie terminów szczepień ochronnych. Szczepienia ochronne to skuteczna broń przed chorobami zakaźnymi.  Często dorośli nie doceniają negatywnego wpływu „ biernego palenia” na młody organizm. Wdychany z otoczenia dym papierosowy obniża sprawność fizyczną i umysłową dziecka. Szkodzi bardziej niż palaczowi. Nowy etap życia dziecka niesie również zagrożenia w sferze ogólnego bezpieczeństwa. Nawet droga do szkoły może być niebezpieczna.
Jeżeli dziecko nie jest do szkoły odprowadzane, rodzice muszą zadbać o to, żeby znało i bezwzględnie stosowało się do zasad przechodzenia przez jezdnię. Dziecku należy uświadomić także inne niebezpieczeństwa, które grożą mu, gdy jest samo.
Siedmiolatek wchodzi w szkole w inne środowisko społeczne, co wiąże się często z dodatkowym stresem. Zestresowane dziecko nie będzie się dobrze czuło i dobrze uczyło. Rodzice powinni mieć świadomość, jakich zagrożeń zdrowotnych można uniknąć, jakim można zapobiec, w jaki sposób zdrowie chronić, doskonalić i ratować.



Literatura:

1. Szymborski J., Zdrowie naszych dzieci, Warszawa 2000, Instytut Matki i Dziecka.
2. Sygita M. ( red.), Leksykon wychowania zdrowotnego, Szczecin 1996, Wyd. naukowe US.


Proponowane działania w zakresie potrzeb zdrowotnych dziecka rozpoczynającego naukę w szkole są zgodne z założeniami Narodowego Programu Zdrowia i podstawą programową. Uważane są za priorytetowe w szkołach promujących zdrowie. Zostały zaakceptowane przez wielkopolskiego Kuratora Oświaty jako istotne zagadnienia wychowania zdrowotnego w szkołach podstawowych.




Opracowała : Maria Węcławek

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie