Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Wpływ zajęć w wodzie na kształtowanie prawidłowej postawy ciała

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2347 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Pływanie jest dostępne człowiekowi we wszystkich okresach rozwojowych i ma duże znaczenie praktyczne. Wywiera korzystny wpływ na pracę wielu układów. Ćwiczenia wykonywane są w odciążeniu a dzięki pracy dużych grup mięśniowych kształtuje się prawidłowa postawa ciała.

Zdrowie jest dla człowieka najważniejszym elementem jego funkcjonowania a zabiegów o zdrowie wymagają przede wszystkim osobnicy, którzy mają predyspozycje do zaburzeń rozwojowych lub chorób. Jeżeli część odchyleń od normy zdrowotnej nie zostanie wyrównana w wieku rozwojowym, ujawnia się w późniejszych okresach życia w postaci trudnej do wyleczenia patologii jak np. otyłość i wczesna miażdżyca, wczesne zmiany w narządzie ruchu czy w układzie krążenia. Odchylenia rozwojowe zwłaszcza narządu ruchu korygowane są najskuteczniej środkami i metodami wychowania fizycznego a właściwie gimnastyki korekcyjnej. We współczesnej cywilizacji kompensacji domaga się siedzący tryb życia charakteryzujący się ogólnym niedoborem ruchu, natomiast korekcja dotyczy przeciwdziałania odchyleniom już zaistniałym, jest więc czymś w rodzaju terapii.
Bardzo ważnym czynnikiem uzupełniającym ćwiczenia korekcyjne są zajęcia w wodzie. Nasza szkoła realizując cele wychowania zdrowotnego od kilku lat stwarza młodzieży szansę uczestnictwa w tego rodzaju zajęciach.
Głównymi zaletami środowiska wodnego są:
  • Wyeliminowanie ciążenia masy ciała znajdującego się powyżej miejsca schorzenia,
  • Uzyskanie dodatkowego, wymuszonego ruchu mięśni oddechowych głównych i pomocniczych,
  • Zwiększenie amplitudy ruchów klatki piersiowej,
  • Opóźnienie czasu występowania zmęczenia.
W wodzie zmniejsza się do minimum praca statyczna konieczna do utrzymania ciała, następuje odciążenie stawów kręgosłupa, obniża się tonus mięśniowy całego gorsetu mięśniowego. Wszystkie wymienione zalety umożliwiają dłuższe wykonywanie ruchów, które na lądzie w krótszym czasie wywołują zmęczenie. Pozycja pozioma w wodzie w połączeniu z obniżeniem tonusu mięśniowego szczególnie mięśni antygrawitacyjnych, powoduje maksymalne odciążenie układu stawów więzadłowego kręgosłupa, co stwarza optymalne warunki do pracy korekcyjnej.
Stosunkowo szerokie zastosowanie jeśli chodzi o rodzaj wad ma pływanie na grzbiecie z pracą ramion oburącz a intensywna praca mięśni grzbietu może być dodatkowo zwiększona dzięki użyciu płetw na rękach (co powoduje zwiększenie powierzchni odepchnięcia a także wpływa na szybkość ruchu wiosłującego). Pływanie na dystans ma bardzo korzystny wpływ na pracę układu ruchu, krążenia i oddychania, ponieważ wszystkie działania są wykonywane w warunkach odciążenia kręgosłupa od ucisku osiowego, co samo w pewnym stopniu koryguje wadę. Ciepła woda powoduje rozluźnienie mięśni, co jest bardzo istotne przy likwidacji skurczów. Sam fakt przebywania w wodzie zwiększa ogólną wydolność a pływanie jest najlepszym z ćwiczeń doskonalących oddychanie, ma też korzystny wpływ na stan emocjonalny organizmu. Metodyczny dobór ćwiczeń w wodzie jest zróżnicowany w zależności od potrzeb ćwiczących, od stopnia oswojenia z wodą, od umiejętności pływania, wieku i możliwości fizycznych. Dlatego też do każdego uczestnika zajęć w wodzie należy mieć indywidualne podejście, aby nie zrazić go do dalszych ćwiczeń, gdyż są one ważnym środkiem zapobiegawczym i leczniczym w wielu schorzeniach dzięki specjalnym właściwościom środowiska wodnego. Pływanie jest także zabiegiem higieniczno – zdrowotnym, woda oczyszcza skórę z potu, tłuszczu i brudu a dzięki pracy dużych grup mięśniowych wzmacniają się mięśnie i kształtuje się prawidłowa postawa ciała. Działanie ciśnienia wody w czasie pływania i oddychania wzmacnia mięśnie oddechowe a możliwość regulowania intensywności pracy mięśniowej wywiera dodatni wpływ na pracę układu sercowo – naczyniowego. Pływanie również hartuje organizm przyzwyczajając go do zmian temperatury otoczenia, pobudza przemianę materii i wywiera dodatni wpływ na system nerwowy. Tak więc wszystkie zalety środowiska wodnego i prowadzonych w nim ćwiczeń są czynnikiem zachęcającym do czynnego w nim uczestnictwa.
Katarzyna Lenort
ZSTiO im. S. Żeromskiego w Częstochowie

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie