Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Przykłady innych wodorotlenków

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3322 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Uczniowie zawsze chętnie uczestniczą w lekcjach , na których mogą przeprowadzić choćby proste doświadczenia czy ćwiczenia praktyczne. Poniżej przedstawiam scenariusz lekcji, którą przeprowadziłam w klasie i gimnazjum.

Dział:     Kwasy i wodorotlenki           

                        
Temat:   Przykłady innych wodorotlenków                  

Cele operacyjne: 

Uczeń wie:
§         Jak zbudowane są wodorotlenki
§         Jaka jest różnica między wodorotlenkiem a zasadą
§         W której grupie w układzie okresowym pierwiastków znajdują się metale tworzące zasady (Na, Ca, K)
Uczeń potrafi:
§         Zbudować modele wodorotlenków magnezu, miedzi (II), żelaza (III) i innych
§         Zapisać wzory i podać nazwy wymienionych wodorotlenków
§         Przeprowadzić reakcję chemiczną, w której powstanie wodorotlenek miedzi (II)
§         Podać wzory i nazwy  wodorotlenków na podstawie wartościowości metalu
§         Podać przykłady zasad na podstawie tabeli rozpuszczalności
§         Wskazać w układzie okresowym metale tworzące wodorotlenki

Przebieg lekcji:

A)    Część nawiązująca:
·         sprawdzenie pracy domowej
·         przypomnienie, jak zbudowane są cząsteczki poznanych wodorotlenków oraz ich właściwości
·         podzielenie klasy na 4 grupy

B)    Część właściwa:
·         sformułowanie tematu lekcji
·         przeprowadzenie w grupach doświadczeń uczniowskich według otrzymanej instrukcji:


1.        Próba otrzymania wodorotlenków miedzi (II) i żelaza (III) w reakcji odpowiednich tlenków z
          wodą.
2.        Otrzymywanie wodorotlenku miedzi (II) w reakcji zasady sodowej z siarczanem(VI) miedzi
           (II) w obecności fenoloftaleiny.


·         podanie obserwacji i wniosków wynikających z doświadczeń i zapisanie ich w zeszytach 
          uczniowskich
·          podanie różnicy między wodorotlenkiem a zasadą
·         praca w grupach:
1.        wyszukiwanie w tabeli rozpuszczalności zasad (odszukanie metali tworzących zasady w
           układzie okresowym pierwiastków)
2.         ćwiczenia w modelowaniu cząsteczek przykładowych wodorotlenków, zapisywaniu wzorów,
           poprawnym  tworzeniu  nazw wodorotlenków i zasad – zebranie wiadomości w tabeli


C)       Podsumowanie:
  Podsumowanie pracy w grupach. Ocena pracy uczniów.


D)     Praca domowa: zadania 1 i5 ze zbioru

 Metody:

 -      praktyczna (doswiadczenia uczniowskie, modelowanie czasteczek, zapisywanie wzorów i nazw
         wodorotlenków),  
         praca z tabelą rozpuszczalności i układem okresowym pierwiastkow


 Pomoce dydaktyczne:
-          odczynniki (tlenek miedzi (II), tlenek żelaza (III), woda, fenoloftaleina,  roztwór zasady sodowej, r-r siarczanu (VI) miedzi (II))
-          szkło i sprzęt ( zlewki. probówki, łyżeczki, stojaki do probówek)
-          instrukcje do doświadczeń uczniowskich


               Doświadczenie 1:
               Próba otrzymania wodorotlenków  miedzi (II) i żelaza (III) w reakcji odpowiednich tlenków z  
               wodą.
               Do 1) zlewki z wodą dodaj fenoloftaleinę, a następnie tlenek miedzi (II)
               Do  2) zlewki z wodą dodaj fenoloftaleinę, a następnie tlenek żelaza (III)
               Zapisz obserwacje i wnioski w zeszycie

               Doświadczenie 2.
                Otrzymywanie wodorotlenku miedzi (II) w reakcji zasady sodowej z siarczanem (VI) miedzi (II).
                Do probówki z rozcieńczonym roztworem siarczanu (VI) miedzi (II) dodaj ok. 1cm3 rozcieńczonego  
                roztworu  zasady sodowej)
                  Zapisz obserwacje i wnioski w zeszycie

              
-          modele kulkowe
-          tabela rozpuszczalności wodorotlenków i soli
-          układ okresowy pierwiastków
-          podręcznik: Kulawik J., Kulawik T.: „Chemia dla gimnazjum”, część1, Kulawik T., Litwin M. : „Zbiór zadań z chemii dla gimnazjum”



 Anita Kacperska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie