Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Marszobieg na orientację

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1519 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zadzwoń do Nas!* - tel. 606-...-... ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Scenariusz postał w celu kształtowania postaw prozdrowotnych, rozwijania umiejętności posługiwania się mapą i kompasem, orientacji w terenie i doskonalenia sprawności fizycznej wśród młodzieży. Uczniowie mogą w ciekawy i bezpieczny sposób spędzić wolny czas w okresie ferii zimowych.
FERIE  BEZPIECZNIE  I  POŻYTECZNIE
 TEMAT: Posługujemy się mapą i kompasem
 
 CEL GŁÓWNY: Kształtowanie postaw prozdrowotnych.

 CELE SZCZEGÓŁOWE:

UMIEJĘTNOŚCI 

-         Hartowanie organizmu;

-         Nabywanie umiejętności  posługiwanie się środkami koniecznymi w każdej

pracy terenowej (mapa, kompas )oraz obserwowania i orientowania w terenie;

-         Sprawdzenie umiejętności i sprawności fizycznych ( zjazdy na sankach, strzał na bramkę, sztafeta saneczkowa)

WIADOMOŚCI
-         Stosowanie zasad bezpieczeństwa przy różnych formach aktywności ruchowej;

-         Poszerzanie wiedzy z zakresu sportu ;

-         Utrwalanie  wiedzy z zakresu: skali, odczytywania map, znajomość kierunków;


AKCENTY WYCHOWAWCZE
-         Świadomie będzie dbała o własne zdrowie, uczestnicząc w różnych formach aktywności 

ruchowej;

-         Wdrażanie do współdziałania w grupie i zdrowego współzawodnictwa między grupami;

-         Stosowanie zasad fair- play

 
PRZEWIDZIANE OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW:

-         Nabędzie umiejętność wyznaczania kierunków na mapie, czytania mapy;

-         Pozna nową formę aktywności ruchowej;

METODY REALIZACJI ZADAŃ: pogadanka, zadań stawianych do wykonania,  problemowa  
                              


  MIEJSCE: lodowisko szkolne, tereny miasta i  Welskiego Parku Krajobrazowego;


  DATA: .................


  CZAS: 2-3 godzin

 
  ŚRODKI DYDAKTYCZNE: sanki, kompasy, mapy, karty kontrolne, znaczniki kolorowe,

   bramki, kij do hokeja, krążek;


 
                                       

PRZEBIEG:

 
Grupa nauczycieli wychowania fizycznego i geografii ucząca w Gimnazjum w Lidzbarku, wymieniona wyżej, spotkała się w celu zaplanowania i przeprowadzenia imprezy dla chętnych dzieci ze szkoły. Pomysłodawcą i koordynatorem spotkania są nauczyciele:

Grażyna Wąsiewska i Anna Ponieważ.

Plakaty o przewidzianej sportowej zabawie rozwieszono wcześniej przed zakończeniem semestru.

Prace przygotowawcze wykonane przez nauczycieli wych- fiz i geografów:

1.Ustalenie na podstawie mapy trasy marszu

2.Sprawdzenie w terenie przebiegu trasy oraz wysunięcie propozycji  zadań

3.Ostateczne ustalenie zadań, opracowanie i przygotowanie kart informacyjno- kontrolnych    dla każdego startującego zespołu, przygotowanie mapek.

 
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
 
1.ZEBRANIE SIĘ UCZESTNIKÓW MARSZOBIEGU
 
-         Powitanie uczestników i podanie celu zajęć- WIĘCEJ SPORTU ZAMIAST TORTU!

Marsz na orientację polega na przejściu wyznaczonej trasy oraz wykonaniu zadań, o których uczestnicy dowiadują się na kilka minut przed startem. Trasę przebywa się w wyznaczonym limicie czasu, ale o zwycięstwie nie decyduje najszybsze przyjście, lecz wykonanie poszczególnych zadań.

Zadania zawarte są w karcie informacyjno – kontrolnej. W marszu startują zespoły dysponujące potrzebującymi pomocami: kompas, mapa, sanki,

 
-         Przedstawienie zadań drużynom- 6 osobowym

 
-         Losowanie kolejności drużyn na starcie

 
-         Zaznaczenie uczestnikom o przewidzianych nagrodach i wyróżnienie na apelu

 
2.WYMARSZ DRUŻYN WEDŁUG KOLEJNOŚCI LOSOWEJ
Zespoły startują w odstępach kilkuminutowych i są zobowiązane do potwierdzenia swojego pobytu na punktach kontrolnych. Za przekroczenie limitu czasu zespół otrzymuje punkty karne.( 10 punktów)

 
Punkt pierwszy
LODOWISKO SZKOLNE

Zadaniem zespołu jest wykonanie sześciu strzałów do bramki z określonej odległości.

Każdy celny strzał daje możliwość zdobycia 2 punktów. Maksymalnie otrzymuje 12 punktów.

 
Punkt kontrolny II
TEREN OKOLICY PRZYCHODNI

Kto zjedzie najdalej?- zjazdy na sankach z górki

Zjazd punktowany jest po dwa punkty za każdy, czyli jak wszyscy zjadą to 6 punktów, a kto zjedzie najdalej otrzyma 10 punktów.

 
Punkt kontrolny III
PLAC ZABAW W OKOLICY ULICY KLONOWEJ

 
Sztafeta saneczkowa –zadaniem drużyny jest pokonanie na sankach wyznaczonej trasy z zamianą miejsc. Każdy jedzie i każdy ciągnie. Liczy się najlepszy czas 10 p, a coraz słabszy czas 2 punkty w dół.

 
Punkt kontrolny IV

 
Zadanie polega na odpowiedzi na kilka pyta- 2 punkty otrzymujemy za poprawną odpowiedź.

 
Punkt kontrolny V
 
  -  Zadaniem drużyny jest określenie kierunku w jakim się poruszali-naniesienie na mapę

-  Wyliczenie przybliżonej odległości na mapie jaką przeszli;

  

3.PODSUMOWANIE WYNIKÓW, REALIZACJI ZADAŃ
 
-     Na zakończenie imprezy udział we wspólnym ognisku;

-         W tym czasie zebranie kart i podsumowanie wyników;

-         Podsumowanie pracy drużyn i wykonanie zadań;

-         Rozdanie słodkich  nagród dla wszystkich;

-         Wypełnienie karty ewaluacji zajęć;

 
4.WSPÓLNY POWRÓT  DO  SZKOŁY
 
5.EWALUACJA ZAJĘĆ
 
 
1. Czy zajęcia podobały Ci się?
   
        tak – .......                nie – .......
 
2. Co Ci dał marszobieg na orientację?
 
a) lepszą orientację w terenie – ....
 
b) możliwość posługiwania się kompasem – .......
 
c) dobrą zabawę i możliwość spędzania czasu inaczej – .........
 
d) integrację z drużyną – ......
 
3. Które zadanie było najtrudniejsze?
 
żadne – ........
 
sztafeta z sankami – .......
 
posługiwanie się kompasem – .......
 
przeliczanie odległości w skali – ........
 
zaznaczanie kierunków na mapie – .......
 
14. Czy przystąpiłbyś do takiej formy zajęć jeszcze kiedyś?
 
TAK – .......                    NIE -.........
 
 
 Karta informacyjno-kontrolna
 marszobiegu na orientację.
Numer punktu

kontrolnego

Zadania do wykonania na odcinku trasy

Punkty za zadania

Potwierdzenie obecności

START
GODZINA    WYJŚCIA..................
 
 
 
1.
LODOWISKO SZKOLNE- strzały na bramkę ( jeden strzał na osobę-2p )

 
 
2.
TEREN OKOLICY PRZYCHODNI- zjazdy na sankach (  kto najdalej )

 
 
3.
PLAC ZABAW W OKOLICY ULICY KLONOWEJ- sztafeta saneczkowa

czas:
punkty:
 
4.
PUNKT KONTROLNY PRZY OŚRODKU „DAR SERCA”-  odpowiedzi na pytania po

2 punkty za prawidłową odpowiedź

 
 
5.
PLAŻA MIEJSKA- praca z mapą

 
 
 
META
 
KARTĘ ODDANO O GODZINIE..........
 
 
 
Numer zespołu
 
 
 
Uzyskano łączną ilość punktów

 
................
 
miejsce .....
Autorzy scenariusza:

Anna Ponieważ

Grażyna Wąsiewska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie