Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Wiązania jonowe i ich wpływ na właściwości związków

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 6826 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Konspekt przeznaczony do realizacji materiału z chemii w klasie I szkoły średniej. Obejmuje on zakres podstawowy.
Celem zajęć jest wyjaśnienie wpływu budowy substancji na jej właściwości.


Autor konspektu:
Renata Sokołowska


Propozycja konspektu lekcji chemii w szkole średniej

Temat: Wiązania jonowe i ich wpływ na właściwości związków

Czas lekcji: 1 godzina


Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
- wyjaśnić, w jaki sposób powstają kationy i aniony,
- określić warunki powstania wiązania jonowego,
- opisać budowę kryształu NaCl,
- podać przykłady związków jonowych i opisać ich właściwości fizyczne,
- zapisać konfiguracje elektronowe jonów,
- wytłumaczyć, w jaki sposób substancje jonowe rozpuszczają się w wodzie i jak cząsteczki wody ustawiają się wokół jonów,
- wyjaśnić wpływ wiązania jonowego na właściwości substancji.

Metody
- oparta na obserwacji – pokaz doświadczenia,
- naprowadzająca – pogadanka,
- praca w grupach.

Środki dydaktyczne
- odczynniki: brom, sód, NaCl, MgCl , CaO, MgO
- sprzęt laboratoryjny: kolba stożkowa, szkiełko zegarkowe, łyżeczka do spalań, szczypce metalowe, nóż, rękawiczki gumowe
- model NaCl
- układ okresowy, tabela z elektroujemnością

Przebieg lekcji:

1. Czynności organizacyjne i sprawdzenie zadania domowego
2. Faza wprowadzająca:
- przypomnienie budowy atomu
- przypomnienie właściwości litowców i fluorowców
- przypomnienie pojęć: wiązanie chemiczne, elektroujemność
- wskazanie w układzie okresowym pierwiastków o trwałych konfiguracjach elektronowych
- odszukanie wartości elektroujemności wybranych pierwiastków w tablicach

3. Faza realizacji

Treść lekcji
Sposób realizacji
1.Podanie celu i tematu lekcji

2.Postawienie problemu: W jaki sposób reagują ze sobą atomy pierwiastków o dużej różnicy elektroujemności -powyżej 1, 7, np. bromu i sodu?

Dyskusja uczniów
3.Wyjaśnienie mechanizmu tworzenia jonów
* Prezentacja tworzenia jonów poprzez schematyczne przedstawienie transferu elektronów pomiędzy atomami metalu i niemetalu o dużej różnicy elektroujemności.

* Pokaz doświadczenia: Otrzymywanie związku o budowie jonowej – reakcja sodu z bromem.
* Uczniowie opisują przebieg doświadczenia
* Zapis spostrzeżeń: Sód ,,chętnie’’ reaguje z bromem i produktem jest biała krystaliczna substancja, bromek sodu.
*Sformułowanie problemu: Dlaczego te dwa pierwiastki tak łatwo reagują ze sobą?
Nauczyciel wyjaśnia to zagadnienie poprzez przypomnienie budowy atomów: bromu i sodu a następnie omawia mechanizm powstawania jonów. Zapisuje reakcje powstanie kationu Na
oraz anionu Br :
Na – e Na oraz Br + e Br
2.Omówienie istoty wiązania jonowego
Pogadanka nauczyciela oraz ukierunkowane wypowiedzi uczniów.
Istota wiązania jonowego sprowadza się do wytworzenia jonów i elektrostatycznego oddziaływania między nimi.
3.Podanie innych przykładów związków o budowie jonowej

Wiązanie jonowe powstaje:
- pomiędzy atomami metalu i niemetalu, gdy różnica elektroujemności wynosi przynajmniej 1,7
(uczniowie podają przykłady na podstawie ukł. okresowego oraz tabeli elektroujemności, nauczyciel może pokazać na szkiełku zegarkowym przykłady związków chemicznych o budowie jonowej: MgCl , CaO, MgO)
- w solach pomiędzy metalem a resztą kwasową (przykłady podają uczniowie)
4.Przypomnienie budowy i właściwości związków jonowych

Dyskusja, przypomnienie wiadomości z gimnazjum.
Związki jonowe charakteryzują się:
- jonową siecią krystaliczną w stanie stałym (dodatnie i ujemne jony rozmieszczone są na przemian w krysztale)- nauczyciel może wykorzystać model NaCl,
- mają wysokie temperatury topnienia i wrzenia, ponieważ siły kolumbowskiego oddziaływania jonów są znaczne,
- rozpuszczają się w rozpuszczalnikach polarnych np. w wodzie (należy omówić mechanizm rozpuszczania związków jonowych w wodzie)
- po stopieniu lub rozpuszczeniu przewodzą prąd elektryczny
5.Ćwiczenia w zapisywaniu konfiguracji elektronowej jonów

Nauczyciel prosi uczniów, aby w grupach czteroosobowych rozpisali konfiguracje elektronowe jonów, np.
K , Ca , Cl , Al
Następnie przykłady te uczniowie zapisują na tablicy.

4. Faza podsumowująca
- wyjaśnienie przez uczniów, jaki nowy rodzaj wiązania chemicznego poznali oraz na czym polega jego istota,
- podanie przykładów związków o budowie jonowej,
- przypomnienie właściwości fizycznych związków o budowie jonowej.


5. Zadanie domowe
Zadanie 1.
Napisz wzory sumaryczne związków chemicznych zbudowanych z jonów:
a) Al i Cl
b) Ca i Cl
c) Br i K
d) NH i SO

Zadanie 2
W podanym zbiorze podkreśl wzory substancji, które posiadają wiązanie jonowe. Wykorzystaj tabelę elektroujemności.
Cl , HCl, LiCl, H O, CaCl , H , MgO.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie