Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Teatr formą integracji wychowawczej

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1177 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Teatr szkolny – formą integracji wychowawczej

W naszej szkole prowadzę kółko teatralne już od wielu lat. Chciałam się podzielić swoimi przemyśleniami i doświadczeniem na temat roli teatru w rozwijaniu osobowości i przyspieszaniu procesu społecznej akceptacji.

Zajęcia teatralne, które prowadzę są nie tylko pasjonującą przygodą czy zabawą, lecz czymś więcej. Na zajęciach wspólnie tworzymy atmosferę tolerancji, akceptacji i zaufania. To z kolei daje możliwość zaistnienia różnych indywidualności. W naszym kółku teatralnym jest miejsce dla każdego dziecka, które odczuwa taką potrzebę, a o kwalifikacji do zespołu nie decydują predyspozycje aktorskie lecz osobowość. Jest to więc szansa dla dzieci, które mają problemy z zachowaniem, z nauką, dla dzieci nieśmiałych, które nie potrafią sobie znaleźć miejsca w klasie. Występując w przedstawieniach teatralnych mają możliwość przełamania ,,bariery wstydu”, pokazania się z tej dobrej strony, mają możliwość poczucia własnej wartości, a tym samym ujawnienia swych zdolności twórczych.

Myślę więc, że zajęcia teatralne w dużej mierze wspomagają, a wręcz przyspieszają proces społecznej akceptacji, wzrastania w grupę.

Edukacją teatralna jest również wspaniałą formą integracji wychowawczej. Uczeń w roli bohatera nie tylko rozwiązuje czyjeś problemy ale ,, ukryty za maską”, często rozwiązuje swoje własne. Poprzez takie działania łatwiej mu przyjdzie podejmowanie decyzji, uwierzy w swoje możliwości, a przede wszystkim będzie rozwijał swoją osobowość.

Praca z dziećmi w kółku teatralnym owocuje inaczej niż tradycyjne nauczanie. Dzięki takim zajęciom, dzieci otwierają sie emocjonalnie, teatr umożliwia im wyrażanie siebie.

W mojej wieloletniej pracy zauważyłam również, że teatr szkolny spełnia ogromną rolę w kształtowaniu szacunku dla drugiego człowieka. Poprzez swój własny wysiłek, poświęcony czas i energię, dzieci lepiej rozumieją i doceniają pracę innych ludzi. To nauka współdzialności i okazja do specyficznych kontaktów między uczniami oraz między dziećmi a nauczycielem, który podczas zajęć zdobywa więcej wiadomości o swoich uczniach niż w trakcie codziennych zajęć.






Felicja Urbanek
nauczyciel prowadzący kółko teatralne
w SP 2 w Pszowie

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie