Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Czytajmy dzieciom

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 815 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zadzwoń do Nas!* - tel. 606-...-... ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Dzieci w wieku przedszkolnym bardzo lubią kontakt z książką. Potrafią być wdzięcznymi słuchaczami, kiedy to nam dorosłym, przypadnie w udziale czytanie im różnych wierszy, bajek czy opowiadań. Umieją słuchać z dużym zainteresowaniem, czasem z zapartym tchem wchłaniają piękno słowa i stają się coraz wrażliwsze na nie.
Dzięki nim dzieci uczą się mowy ojczystej, wzbogacają zasób słownictwa, sposobu wyrażania myśli i uczuć, zdobywają wiele ciekawych informacji, które zadziwiają i fascynują. Na skutek naturalnego dążenia do identyfikacji z poznanym bohaterem, postacią z opowiadania, książki mają wpływ na postępowanie dziecka. Pokazują im wzorce, hierarchie wartości. Książka daje możliwość przeżywania radości, zachwytu, fascynacji, lęku, złości i rozczarowania. Dziecko uczy się nie tylko nazywania tych emocji, ale i radzenia sobie z nimi. Dobra książka uczy jak rozróżniać dobro od zła, bo pokazuje konsekwencję dobrych i złych czynów. Przynosi wzorce pięknych postaw, takich jak: altruizm, tolerancja, odwaga. Niekiedy pozwala przejść przez trudny czas.
Książka, spośród wielu przedmiotów jakie nas otaczają, jest jedynym, który wprowadza w inny świat - świat tajemnicy fikcji i języka. To przekraczanie drzwi, jakie otwierają się w duszy, całkowite poddanie się wyobraźni.
Równolegle zaczyna się kształtować szacunek dla książki i jej twórców oraz zrozumienie, że trzeba ją chronić przed zniszczeniem, bo papier nie jest trwałym materiałem.
W 2004 roku przedszkole w którym pracuję, przystąpiło oficjalnie do ogólnopolskiej akcji Cała Polska Czyta Dzieciom oraz do Klubu Czytających Przedszkoli. Jednocześnie realizowany jest program „Rozwijanie zainteresowań czytelniczych u dzieci w wieku przedszkolnym”. Konsekwencją podjętych działań było między innymi:
- codzienne czytanie dzieciom wspólnie wybranej bajki,
- zajęcia biblioteczne w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworze,
- obejrzenie wystawy ilustracji do książek dla dzieci i młodzieży organizowanym przez Jaworski Ośrodek Kultury,
- udział w spotkaniu autorskim z p. Wiloettą Piasecką, pisarką bajek dla dzieci zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną,
- samodzielne tworzenie przez dzieci własnych książeczek,
- zorganizowanie w przedszkolu wystawy nt. „Baśnie pana Andersena”, „Co rodzice czytali gdy byli mali”,
- założenie „Klubu przedszkolnych czytaczy”.
Dzieci znają dużo wierszy i piosenek, w których głównym bohaterem jest właśnie książka. Zaczynają ją traktować jak przyjaciela, z którym nie można się na dłużej rozstawać, do którego należy często wracać, dbać o niego i sznować.
Jeżeli czytanie będzie kojarzyło się dzieciom z radością, a nie z obowiązkiem, przymusem czy nudą oznacza to, że cel został osiągnięty. Rozbudzenie u dziecka pasji czytania jest nieocenioną inwestycją w jego rozwój, z którego będzie zarówno teraz jak i w przyszłości czerpało wiele korzyści.
Opracowanie: Elżbieta Jankiewicz

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie