Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Rodzice a dzieci- wzajemne relacje

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 4323 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Żyjemy w ciągłym pośpiechu i często nie dostrzegamy, ze nasze dzieci dorastają. Nagle okazuje się, ze trudno nam ze sobą rozmawiać. Chciałam pomóc rodzicom i dzieciom w zrozumieniu siebie nawzajem. Po zajęciach juz wiedziałam: TO BYŁ DOBRY POMYSŁ.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW I ICH RODZICÓW

Prowadząca: Aneta Bednarz

Temat: Dzieci a rodzice- wzajemne relacje.

Cele:
  • uświadomienie wymagań i potrzeb rodziców i dzieci;
  • obowiązki i prawa dzieci i rodziców;
  • poprawna i zrozumiała komunikacja w relacji rodzic- dziecko.
Metody: niedokończone zdania, drama, dyskusja, akrostych.

Pomoce: kolorowe pisaki, karteczki.

Przebieg zajęć:

I część- wstępna:
  • Powitanie rodziców i uczniów.
  • Ćwiczenie- niedokończone zdanie. Rodzice kończą zdanie: „ Moja córka (mój syn) najlepiej potrafi...”. Uczniowie kończą zdanie: „ Moja mama (mój tata) najlepiej potrafi...”. Omówienie wypowiedzi uczniów i rodziców.
II część- właściwa:
  • Anonimowa ankieta: „ Czego oczekuję od mojej córki/ syna, mamy/ taty?”
  • Odczytanie kartek.
  • Wspólna dyskusja nad listą oczekiwań obu stron.
  • Ćwiczenie: akrostych- uczniowie piszą w pionie imię rodzica i dopisują cechy; rodzice robią to samo z imieniem dziecka, np.
    AKTYWNA
    NERWOWA
    EMPATYCZNA
    TOLERANCYJNA
    AMBITNA
    Zachęcenie do wpisania wszystkich możliwych cech.
  • Odczytanie kartek, omówienie ewentualnych trudności.
  • Drama: Rodzic wraz z dzieckiem odgrywają scenkę:
    „ Dziecko nie wraca o umówionej godzinie do domu. Spóźnia się ok. 2 godz.”
    Rodzic mówi o pierwszej reakcji: strach, obawa o bezpieczeństwo dziecka.
    Druga reakcja po powrocie pociechy: krzyk, złość, brak pozwolenia na wyjaśnienia w efekcie: kara.

    Omówienie scenki, zwrócenie uwagi na fakt, ze reakcje pierwotne ( strach, obawa) są hamowane przez reakcje wtórne ( złość, krzyk), co najczęściej prowadzi do konfliktów i nie daje szansy dziecku. Jednocześnie prowadzący uświadamia dzieciom,że nie mogą spóźniać się, bo tylko oni wiedzą, że nic im się nie stało, a rodzic nie ma tej świadomości i naprawdę się martwi. Takie postępowanie powoduje też, że rodzice tracą zaufanie do swoich dzieci i ma to bardzo duży wpływ na ich wzajemne relacje.
III część- końcowa:
  • Podsumowanie zajęć, ewaluacja.
  • Podziękowanie rodzicom i uczniom za udział w zajęciach.
Opracowała i przeprowadziła zajęcia:
Aneta Bednarz

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie