Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Badanie właściwości prądu – montaż obwodów elektrycznych

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3666 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Obecnie w wielu szkołach brak pracowni do nauczania techniki. Jednak w placówkach, które nie są w nie wyposażone, można przeprowadzać ciekawe lekcje z tego przedmiotu. Moją intencją jest pokazanie, jak można przeprowadzić ciekawą lekcję z techniki mając do dyspzycji zestaw małego elektronika.

KONSPEKT LEKCJI TECHNIKI W KLASIE VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

OPRACOWAŁ: JERZY BIENIAS

TEMAT : Badanie właściwości prądu – montaż obwodów elektrycznych

CELE: UCZEŃ ZNA :
 • Rodzaje obwodów elektrycznych
 • Podstawowe elementy obwodu elektrycznego
 • Zasady montowania obwodów elektrycznych
UCZEŃ UMIE :
 • Zbudować obwód elektryczny
 • Odpowiednio podłączyć źródło zasilania
 • Rozpoznać elementy obwodu elektrycznego
 • Odczytywać schematy elektryczne
WYCHOWAWCZY :
 • Umiejętność pracy w zespole
 • Przestrzeganie przepisów bhp na stanowisku pracy przy korzystaniu narzędzi do montażu obwodów elektrycznych
METODA : zajęcia praktyczne

FORMA PRACY : praca zespołowa

MATERIAŁY I NARZĘDZIA :
 • Zestaw elementów do montażu w zakresie elektroniki
 • Ołówek
CZAS REALIZACJI : 1 godzina lekcyjna

PRZEBIEG ZAJĘĆ :
Lp. Faza Czynności nauczyciela Czynności ucznia Czas Uwagi
1. Cel i potrzeba wykonania zadania Nauczyciel pyta uczniów, z czym kojarzy im się prąd elektryczny? Ponowne pytanie zadane przez nauczyciela: do czego energia elektryczna jest używana? W tym momencie nauczyciel zapytuje, w jaki sposób prąd elektryczny jest przesyłany? Teraz nauczyciel stawia pytanie uczniom, czy potrafią sobie wyobrazić, w jaki sposób prąd „płynie” poprzez przewody? W takim razie nauczyciel pyta się uczniów, czy jest zasadne zademonstrowanie na przykładzie prostych obwodów elektrycznych, jak zachowuje się prąd? Następnie nauczyciel podaje temat zajęć na tablicy. Uczniowie odpowiadają, że jest to rodzaj energii. Uczniowie odpowiadają, że do napędzania różnych urządzeń. Uczniowie odpowiadają, że poprzez przewody elektryczne. Uczniowie stwierdzają, że nie mają takiego wyobrażenia. . Uczniowie dochodzą do wniosku, że tylko w ten sposób będzie im łatwiej zrozumieć i zobrazować sobie właściwości prądu. Uczniowie zapisują temat do zeszytów. 5 min.  
2. Analiza wykonania zadania Nauczyciel pisze na tablicy pytanie : W jaki sposób najłatwiej przeprowadzić badanie właściwości prądu? Nauczyciel stawia pytanie, co jest potrzebne do budowy zestawu elektrycznego? W następnej kolejności nauczyciel zapytuje się, na podstawie czego można zbudować obwód elektryczny? W związku z odpowiedzią uczniów nauczyciel stawia pytanie:, co jest niezbędne do Uczniowie odpowiadają, że najlepiej tego typu badania przeprowadzi się na modelach montowanych samodzielnie. Uczniowie odpowiadają, że potrzebne do tego są przewody, źródło prądu, odbiorniki prądu Uczniowie odpowiadają, że do tego potrzebne są schematy obwodów elektrycznych. Uczniowie udzielają odpowiedzi, że niezbędna do tego jest umiejętność 5 min.  
    odczytania schematu elektrycznego? Następnie prowadzący zajęcia rysuje na tablicy symbole podstawowych elementów zestawu montażowego. odczytywania symboli elektrycznych Uczniowie przerysowują symbole podane na tablicy do zeszytów (załącznik 1.).    
3. Planowanie i wykonanie zadania Następnie nauczyciel proponuje podział klasy klasę na sześć zespołów. Następnym krokiem nauczyciela jest narysowanie na tablicy schematów elektrycznych, które poszczególne grupy będą wykonywać (załącznik 2.). Następnym krokiem nauczyciela jest podanie kolejności działań
 • Przygotowanie zestawu
 • Przygotowanie poszczególnych elementów potrzebnych do wykonania odpowiedniego zestawu
 • Zbudowanie układu
 • Zapis wniosków w notatkach.
Uczniowie dzielą się na sześć zespołów. Uczniowie przerysowują do zeszytów 8 schematów obwodów elektrycznych wraz z ich opisem. Uczniowie przepisują do zeszytów plan działań. 10 min.  
4. Przygotowania do wykonania zadania. Nauczyciel wydaje polecenie, aby uczniowie dokonali podziału na 6 grup. W następnej kolejności prowadzący rozdaje poszczególnym grupom zestawy elementów do montażu. Uczniowie dokonują przemieszczenia łącząc się w grupy i zajmując miejscach przy stołach w ten sposób, aby każdy z nich miał możliwość swobody działania. Uczniowie przygotowują do pracy wcześniej zapisane schematy układów wraz z opisami zadań do nich oraz materiały niezbędne do zapisu wniosków. 5min.  
5. Wykonanie zadania. Nauczyciel podaje orientacyjny czas wykonania i daje sygnał do rozpoczęcia pracy. Uczniowie wykonują czynności według ustalonego planu. 10min  
    W trakcie pracy nauczyciel nadzoruje przebieg wykonywanych czynności przez uczniów. Zwraca uwagę, że każdorazowo przy podłączeniu innego elementu do układu należy wyłączyć źródło zasilania, by przez przypadek go nie przepalić bądź nie spowodować zwarcia. Po każdym zmontowanym układzie uczniowie zapisują wnioski.    
6. Ocena wykonanego zadania Po wykonaniu zadania nauczyciel zapytuje uczniów, do jakich wniosków doszli? Po odczytaniu wniosków nauczyciel pyta się uczniów, do czego można przyrównać prąd elektryczny? Uczniowie odczytują swoje spostrzeżenia z przeprowadzonych badań
Zestaw I-przepływ prądu powoduje, że żarówka świeci, silnik się kręci, a dzwonek dzwoni,
Zestaw II- przepływ prądu przez żarówkę, silnik i dzwonek podłączonych jednocześnie powoduje mniejszą wydajność tych odbiorników,
Zestaw III- w połączeniu szeregowym wyłączenie jednej żarówki powoduje, że pozostałe nie świecą-przerwany został przepływ prądu,
Zestaw IV- w połączeniu równoległym wyłączenie jednej żarówki nie powoduje przerwania przepływu prądu-pozostałe żarówki świecą,
Zestaw V- w połączeniu mieszanym wyłączenie jednej żarówki powoduje przerwę w dopływie prądu w niektórych elementach obwodu,
Zestaw VI- w zależności od położenia suwaka żarówki świecą jaśniej lub ciemniej,
Zestaw VII- w zależności od położenia suwaka obie żarówki bądź świecą jaśniej, bądź przygasają,
Zestaw VIII- w zależności od położenia suwaka, gdy jedna żarówka przygasa to druga świeci jaśniej. Uczniowie odpowiadają, że zachowuje się podobnie jak woda-„płynie” w przewodach.
5min  
7. Zakończenie Nauczyciel prosi o uporządkowanie stanowisk pracy oraz zabezpieczenie zestawów do montażu. Na koniec zajęć ( ponieważ lekcja odbywała się w okresie przedświątecznym ) nauczyciel zapisuje na tablicy treść zadania domowego: Sprawdź, w jaki sposób są podłączone żarówki w łańcuchach choinkowych-szeregowo czy równolegle” Uczniowie zabezpieczają zestawy oraz doprowadzają do porządku stanowiska pracy. Uczniowie zapisują treść zadania do zeszytu. 5min.  
OPRACOWAŁ: mgr JERZY BIENIAS

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie