Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Temat: Czy są wokół nas jacyś „ludożercy”? - na podstawie wiersza T.Różewicza

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3454 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Prezentowany materiał dotyczy interpretacji wiersza "List do ludożerców". Lekcję na podstawie zamieszczonego tu konspektu przeprowadziłam w klasie VI szkoly podstawowej.

CELE OGÓLNE:
  • uwrażliwienie uczniów na problem znieczulicy jako „choroby społecznej”
  • zapoznanie z wierszem T. Różewicza „List do ludożerców”
CELE OPERACYJNE:
UCZEŃ:
  • definiuje przy pomocy odpowiednich słowników następujące pojęcia: kanibal, ludożerca, sobkostwo
  • wymienia na podstawie wiersza sytuacje, które świadczą o braku wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka
  • wyjaśnia znaczenie pojęcia ludożerca w kontekście wiersza T. Różewicza
  • charakteryzuje nieprawidłowości w relacjach międzyludzkich i zamieszcza je w mataplanie
  • charakteryzuje idealne relacje międzyludzkie
  • ocenia zachowanie „ludożerców”
  • proponuje skuteczne sposoby walki ze znieczulicą
  • dowodzi istnienia altruistów
METODY:
  • metaplan
  • ćwiczenia praktyczne
FORMY PRACY:
  • praca indywidualna, grupowa, zespołowa
MATERIAŁY:
  • Słownik języka polskiego
  • Słownik frazeologiczny współczesnej polszczyzny
  • Słownik wyrazów obcych
  • Słownik wyrazów bliskoznacznych
  • „List do ludożerców” T. Różewicza
  • plansze do metaplanu
PRZEBIEG LEKCJI:
  1. Sprawdzenie pracy domowej.
    • głośne odczytanie kilku listów do ludożercy
  2. Dokończcie zdanie:
    Ludożerca to ...
  3. Wyszukiwanie w różnych słownikach znaczenia wyrazów ludożerca, kanibal.
    Praca w grupach
    Grupa I i II Wyszukajcie w Słowniku języka polskiego znaczenie wyrazu ludożerca.
    Grupa III i IV Wyszukajcie w Słowniku wyrazów obcych znaczenie wyrazu kanibal.
    Zapisanie wniosków na tablicy i w zeszytach: (ludożerca – kanibal, człowiek krwiożerczy, okrutny, bezwzględny)
    Przeczytanie wiersza T. Różewicza „List do ludożercy”.
  4. Odpowiedzcie na pytania:
    • Jakie treści spodziewaliście się znaleźć w wierszu po przeczytaniu tytułu utworu? (porównanie listów uczniowskich z wierszem)
  5. Ćwiczenia w grupach.
    I. Wskażcie opisane w wierszu sytuacje, które ukazują postępowanie „ludożerców”.
    II. Co rozumiecie pod pojęciem ludożerca na podstawie wiersza?
    Zapiszcie na brudno własną definicję ludożercy.
    III. Objaśnij i zapisz znaczenie następujących związków frazeologicznych:
    patrzeć na kogoś wilkiem – odnosić się do kogoś wrogo, nieufnie, być nieżyczliwym, zawistnym przychylić / uchylić komuś nieba – być dla kogoś dobrym, serdecznym, odgadywać czyjeś myśli, pragnienia zgrzytać zębami – złościć się, okazywać gniew, wściekłość
    IV. Wyszukaj i zapisz na brudno synonimy do następujących wyrazów:
    obojętność – zobojętnienie, nieczułość, bezduszność
    sobkostwo – dbanie o własne potrzeby
    egoizm – kierowanie się własnym dobrem, nieuwzględnianie potrzeb innych ludzi
    Omówienie wyników pracy uczniów i zapisanie informacji w zeszytach.
  6. Metaplan
    (praca w grupach z wykorzystaniem przygotowanych plansz). omówienie wyników pracy uczniów
  7. Wspólne wytłumaczenie znaczenia pojęcia znieczulica.
    znieczulica – brak wrażliwości na cierpienie, potrzeby i odczucia innych, obojętność wobec drugiego człowieka
  8. Jakie znaczenie ma fakt, że w ostatniej części utworu czasowniki występują w 1 os. lm?
  9. Dlaczego wyrazy Dobrze i Naprawdę zostały napisane wielkimi literami?
  10. Podsumowanie zajęć.
    (Każdy z nas powinien walczyć ze znieczulicą. Swoją postawą wobec innych możemy wpłynąć na zacieśnienie związków międzyludzkich.)
  11. Praca domowa
    1. Napisz kartkę z pozdrowieniami do kogoś, kto, Twoim zdaniem, czuje się odtrącony przez innych.
    2. Przedstaw w 7 –8 zdaniach znaną Ci osobą lub organizację, której działanie mogłoby być odpowiedzią na apel „Nie bądźmy ludożercami”.
Opracowała: Ewa Wąsowska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie