Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Sienkiewicz

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1506 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Przedstawiam scenariusz imprezy szkolnej dla szkół podstawowych z okazji 100 rocznicy przyznania Henrykowi Sienkiewiczowi Nagrody Nobla.

100 rocznicy przyznania

Henrykowi Sienkiewiczowi

Nagrody Nobla

Autorka Agnieszka Figurska Szkoła Podstawowa nr138 w Łodzi

Scena 1 ( zasłonięta kurtyna )

Wychodzi narrator :

:
Witam wszystkich bardzo serdecznie ! Dzisiaj przeżyjecie niezwykłą przygodę , przeniosę Was za chwilę w 1905 rok do Szwecji. Zastanawiacie się pewnie dlaczego tam i czemu aż do 1905 ?

Zaraz wszystko się wyjaśni , proszę o trochę cierpliwości. 10 grudnia 1905 w dalekim dla Polaków Sztokholmie wręczono , znanemu Wam wszystkim Henrykowi Sienkiewiczowi, najważniejszą dziś nagrodę w świecie nauki i sztuki – Nagrodę Nobla.

(patrzy w stronę dzrzwi i kiwa głową )

Dobrze już kończę, nadchodzą najważniejsi goście.

Od drzwi pojawiają się członkowie Akademii Szwedzkiej, przechodą przez

salę i znikają za kulisami.

Za nimi wbiega Sienkiewicz, jest zdenerwowany . Zatrzymuje się i zaczyna opowiadać o sobie.


H.Sienkiewicz

Za chwilę odbędzie się ta wielka uroczystość, jestem bardzo zdenerwowany. (nerwowo wyciera twarz chusteczką )

Mój Boże ! Tak daleko odszedłem od Woli Okrzejskiej i moich pierwszych prób literackich. Kto by przypuszczał, że nie zostanę lekarzem ani prawnikiem – chociaż próbowałem i takich studiów w Szkole Głównej, potem było Powstanie Styczniowe i koniec marzeń o wolnej Polsce.

Dużo podróżowałem, byłem w Ameryce Pn., w Konstantynopolu, Neapolu, Rzymie, Hiszpanii potem poznałem Afrykę. W trakcie tych wyjazdów dużo pisałem- powstay liczne nowele, powieści i artykuły do prasy krajowej.

Najbardziej podobay się “ Za chlebem “ , “ Janko Muzykant“ “Latarnik“ “Szkice węglem“ – to nowele.

Potem wydałem “ Ogniem i mieczem“ “Potop“ “Pana Wołodyjowskiego“. Wszyscy moi czytelnicy śledzili losy Srzetuskiego, Kmicica i Wołodyjowskiego. Z tym ostatnim związana jest pewna zabawna historia. Postanowiłem , że pod koniec powieści ten dzielny żołnierz zginie, ratując ojczyznę i tak też zrobiłem- Włodyjowski wysadza skład amunicji w Kamieńcu Podolskim i sam ginie.

Nie uwierzycie, co się potem zaczęło dziać- zalała mnie lawina listów. Jak ja się musiałem tłumaczyć z tego pomysłu, ale nie uległem tym głosom. Wielu miało do mnie pretensję do końca życia. Taki to już los pisarza.

Postanowiłem oderwać się od spraw Polski i zająłem się początkami chrześcijaństwa w starożytnym Rzymie i tak powstało “Qvo vadis“, nigdy nie przypuszczałem, że przyniesie mi międzynarodową sławę- czytali tę powieśc wszyscy, została przetłumaczona na 30 języków, wielomilionowe nakady wykupywano od ręki, już w 1901 roku nakręcono parę scen na tasmie filmowej, przedstawiajacych igrzyska na arenie rzymskiej.

Myślicie pewnie, że stałem się milionerem, niestety nie, nie popisano odpowiedniej umowy i zarobiłem niewiele “Lazł kto chciał i zabierał mi moje plony“. (fragment listu pisarza)

Dużą radość sprawiło mi napisanie powieści dla dzieci i młodzieży, dotarło do mnie , że dzieci polskie nie mają swojej książki i pomyślałem, że tak nie może być. Wykorzystałem swoje doświadczenia z podróży po Afryce i tak oto narodziło się “W pustyni i puszczy“.

A teraz stanę przed Akademią i odbiorę nagrodę ufundowaną przez Alfreda Nobla i to będzie pierwszy literacki Nobel, to zwycięstwo literatury polskiej w szrankach, w których występuje cały świat. Jest to tym ważniejsze, że Polska nadal pod zaborami i nie wolno nam o niej mówić, ale nasza literatura jest znana na świecie.

(zza kulis słychac głosy)

Panowie ! Zaraz zaczynamy!

Sienkiewicz

To ja uciekam !

(chowa się za kulisy)

Kurtyna rozsuwa się, widzimy członków Akademii, króla Szwecji. Siedza za stołem, mają dostojne miny. Sienkiewicz oddzielnie na fotelu .

Rozpoczyna się ceremonia.


Mistrz ceremonii

Wasza Wysokość! Panie i Panowie! Mam zaszczyt ogłosić nazwisko tegorocznego i zarazem pierwszego w dziejach laureata literackiej nagrody i jest nim

Henryk Sienkiewicz polski pisarz.

Wasza Wysokość, panie i panowie wysłychajcie paru słów o twórczości tego wielkiego Polaka.

Mowa laudacyjna

(fragmenty oryginalnej mowy wygłoszonej na cześć H. Sienkiewicza , prezentującej jego zasługi na polu literatury)



“Henryk Sienkiewicz urodził się w 1846 roku. Już jego utwór z lat młodzieńczych “Szkice węglem“ (1877) zapiera dech w piersiach czytelnika oraz wzbudza współczucie dla niskiego i wydziedziczonego społeczeństwa. (...)

Twórczość Sienkiewicza cechuje to, że zna on ludzi zbyt dobrze, aby przedstawiać ich cechy tylko białymi lub czarnymi. Nigdy nie przymykał oczu na wady swoich rodaków, raczej rozświetla je bezlitośnie, doceniając zdolności i odwagę wrogów Polski. Obiektywność ta jest przede wszystkim dowodem mądrości pisarza i postrzegania historii.(...)

Osiągnięcia Sienkiewicza są ogromnne i imponujące. Jego epicki styl jest absolutną artystyczną perfekcją(...)

Szwedzki krytyk zauważył porównania, które mają przejrzystość podobną do obrazowania Homera.(...)

Jego kariera literacka rozwinęła sie na polu chwały. Otrzymał cenny dowód oddania rodaków . Pomimo żarliwego patriotyzmu , nigdy nie pochlebiał swojemu krajowi.

Z okazji 25–lecia pracy twórczej ogromnna narodowa zbiórka pieniędzy, umożliwiła mu kupno dworku , który stał się siedzibą jego rodziny. Naród ofiarował mu dworek z miłości do jego utworów.(...)

Hołd z północy dołączył do tych dowodów podziwu, kiedy Akademia Szwedzka zdecydowała przyznać Literacką Nagrodę Nobla w roku 1905 Henrykowi Sienkiewiczowi.



Mistrz Ceremonii

Jego Wysokośc Król Szwecji wręczy medal i dyplom honorowy.

(wręcza i wraca na swoje miejsce)


Mistrz Ceremonii

Proszę , teraz głos zabierze laureat – Henryk Sienkiewicz


Mowa laureata

(wygłoszona w czasie uroczystego obiadu, po wręczeniu nagrody 10 12 1905 w Hotelu Grand w Sztokholmie )

“Państwa reprezentowane są przez swoich poetów i pisarzy w konkursie o Nagrodę Nobla. W konsekwencji , przyznanie nagrody przez Akademię, gloryfikuje nie tylko zwycięzcę, ale również ludzi, których jest synem.
Otrzymanie nagrody daje również świadectwo tego, że cały naród ma swój udział w uniwersalnym osiagnięciu, że jego wysiłki przynoszą efekty oraz że ma prawo żyć dla korzyści całej ludzkości. Zaszczyt ten jest ogromnny dla Polski.

Mówi się, że Polska jest martwa , wyczerpana, zniewolona, ale oto jest dowód jej życia i triumfu. Podobnie jak Galileusz człowiek byłby zmuszony pomyślec “A jednak się kręci“

Kiedy na oczach całego świata oddawany jest hołd polskiemu osiagnięciu oraz polskiemu geniuszowi.

Hołd ten nie został złożony mi – Polska jest płodna i nie brak na niej pisarzy lepszych niż ja – ale polskiemu osiągnięciu, polskiemu geniuszowi.

Dlatego szanowni członkowie Akademii Szwedzkiej, powinienem wyrazić moją gorącą i jak najbardziej szczerą wdzięczność jako Polak.

Zakończę słowami Horacego – “Nie ostatnia to chwała zjednać sobie przyjaźń wybitnych ludzi“.


Kurtyna opada, pojawia się narrator

Narrator

Tak to się moi drodzy odbyło, 150 lat temu Polacy mogli być dumni i szczęśliwi, ich rodak odniósł taki sukces. Po powrodzie do kraju Sienkiewicz powiedział wzorując się na Juliuszu Cezarze

“Byłem, Nobla zdobyłem, wróciłem“

(mała pauza)

No dobrze, pożegnajmy mistrza Sienkiewicza. Teraz mam do Was pytanie.

Kto z Was wie , jak doszło do powstania Nagrody Nobla ? kim był twórca tej nagrody ? (chwila rozmowy z widzami)


Narrator

No właśnie, to Alfred Nobel wynalazł dynamit, który przeraził samego wynalazcę i doprowadził do założenia fundacji, która do dziś zasila konto najważnijszej nagrody na świecie - Nagrody Nobla.

Pozwólcie, źe zacytuję AlFreda Nobla :

“Chciałbym, aby nagradzani byli autorzy dzieł wyróżniający się kategoriach duchowych. Jest moim wyraźnym życzeniem, aby przy przyznawaniu nagród nie brano pod uwagę narodowości kandydatów, tak

aby nagrodę otrzymał najbardziej zasługujący, czy jest Skandynawem, czy nie.“

I tak się przebiega przyznawanie tej nagrody do dziś. Po Sienkiewiczu Nobla otrzymali : Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska. Może w niedalekiej przyszłości któreś z Was napisze utwór, który przyniesie kolejne wyróżnienie, może następny Sienkiewicz siedzi w tej sali ? Mam taką nadzieję.


Autorka - Agnieszka Figurska , nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 138 im. Leopolda Staffa w Łodzi

Obie mowy wykorzystane w przedstawieniu znalazłam na stronie

www.Nobelprize.org.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie